30 років тернополянин щотижня їздить на вулицю, названу ім’ям сина

1
4032

Сайт ПРО Те вітає Вас з Новим Роком. Пропонуємо Вам, шановні читачі, добірку найцікавіших матеріалів. 

IMG_3784Пенсіонер Любомир Протасевич двічі на тиждень їздить на вулицю Протасевича. Добирається з центру міста тролейбусом вже 30 років.

– Спочатку ми з дружиною кожного дня сюди їздили. – розповідає чоловік. – Її звали Габриїла. Я – українець. Вона – полячка. Щоб про неї чогось там не думали в радянські часи – сина назвав Тарасом.

Любомиру Васильовичу 80 років. Дружина померла кілька років тому. Старший син Тарас загинув в Афганістані. Вулицю у Тернополі назвали на його честь.

– Приїду, постою тут 10-15 хвилин. – каже Любомир Протасевич. – Заберу оту рекламу кухні, яку ставлять під меморіальною дошкою. Постійно переставляю її вбік. А як гарна погода, то ще йду десь під будинки, сідаю на лавку. Часом люди питають – а що ви тут сидите? Кажу, що ця вулиця мені дуже дорога. А чому? Я розповідаю. Дивуються. Навіть як іду в якусь організацію, то питають,  яке відношення маю до вулиці Протасевича.

IMG_3797Меморіальну дошку перенесли. Стару, бронзову – кілька років тому вкрали.

– На металобрухт взяли, бо то кусок бляхи був. – продовжує чоловік. – А вона колись коштувала 6 тисяч радянських карбованців. Машина стільки вартувала тоді, бо то ж творча робота. Стара дошка раніше на четвертому будинку висіла. Причепили вже на новому.

На вулиці Протасевича Любомир Васильович купує і продукти додому.

– Тільки тут беру, – каже. – Хоч в моєму будинку на вулиці Крушельницької є магазин. Але серцю дорожче тут купити – в магазині, де висить меморіальна дошка.

Я раз на цій вулиці до аптеки зайшов і мені запропонували взяти карточку знижок. Фармацевт при оформлені записує прізвище і питає: «Як – Протасевич?» Я кажу: «То цю вулицю моїм сином назвали». А вона: «Та ви що?»

Тарас Протасевич
Тарас Протасевич

Тарас Протасевич, іменем якого назвали вулицю, загинув у квітні 1986 року. В Афганістані був 9 місяців.

– Син дуже любив малювати. – розповідає Любомир Протасевич. – Я сам був художником-оформлювачем і він мені помагав стенди робити. Мої роботи  дотепер є в коридорах шістнадцятої школи. Нині там вчаться мої внуки. Зараз не малюю. Жінка померла і вже нічого не роблю. Малювати – це як спорт. Не тренуєшся – вже не те.

Я колись поступав до військового училища. Не уявляв собі, що таке – артилерія. Там все на математиці побудовано. Я в математиці ні в зуб ногою.  А син мав з цього предмету п’ять. Каже: «Я поступаю». І поступив до Хмельницького артилерійського вищого командного училища.  Нащо я його пустив? Міг би собі працювати художником – церкви малювати, стенди робити, гроші заробляти. Тарас напевне хотів бути військовим ще й через інше – чув, як мені дружина часом дошкуляла, що я не став офіцером. Тоді це було модно. Син в Афганістані мав 500 карбованців зарплати. У той час – це були великі гроші.

Тарас Протасевич в Афганістані (фото з сімейного архіву)
Тарас Протасевич в Афганістані (фото з сімейного архіву)

На вулиці Протасевича Любомир Васильович буває частіше, ніж на Микулинецькому цвинтарі. Туди їде раз-два на місяць.

– Там треба пішки йти. – пояснює – А тут легше. Сів на тролейбус і через кілька хвилин на місці.

Чоловік пам’ятає, як у місті називали вулицю Протасевича, поки не загинув син.

– Є у Тернополі вулиця Богдана Хмельницького. – розповідає. –  А тут, де зараз Протасевича,  була вулиця Хмельницька. Так по-дурному назвали і люди плутали постійно. Тому перейменували саме її.

Вулиця сина мені не замінила, але пам’ять лишилася. Я один батько в Тернополі, що в честь сина є вулиця. Більше нема таких. Але тепер, напевне, буде багато нових вулиць. Бо війна. Бачу, меморіалів висить вже досить.

Наталя Лазука1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.