Чому тернополянку за кордоном найбільше вразили гроші

0
1156

Індія. Рупії. Гроші відкрили цікавинку.

Познайомлю вас з Великим індійцем, до якого сама прийшла через гроші. Я ще в багатьох країнах не була, але багато і побачила. А от з таким зіткнулася вперше. Гроші аборигенів, це для мене завжди складно. Поки розберуся, пора забувати і як називають, і який курс, і що складають до гривні, і як дружать з цінниками на товарах…

Так спочатку не ідентифікувала рупії: розміри, номінали, мовляв, за картинками зорієнтуюся. А потім зрозуміла, що портрети на грошах однакові, одна людина, в одному ракурсі на всіх купюрах. Я просто запанікувала, мало того, що кольори і розміри 10-20 однакові, як і 50-100-500 рябо-зелені, то ще й додивлятися треба на скромні цифри. До честі продавців, допомагають орієнтуватися, показують калькулятор, вибирають, що потрібно.

Тому я дуже швидко вникла в систему їхніх цінностей. Але портрет цього скромного чоловіка вразив. Скільки було в них Президентів – красенів, філософів, а цей не займав високі посади.

Народився МохандАс Ганді 2 жовтня 1869 року, а вбили його місцеві олігархи 30 січня 1948р. Це індійський політичний і громадський діяч, один із керівників та ідеологів руху за незалежність Індії від Великобританії. Його зброєю була філософія ненасилля, яка мала великий вплив на рух прибічників мирних змін. Мохандас Ганді одержав у Лондоні юридичну освіту. А потім все життя був активістом руху за досягнення незалежності від британського панування. У 1915 році знаменитий індійський письменник, лауреат Нобелівської премії в галузі літератури Рабіндранат Тагор (автор Державного гімну Індії) вперше озвучив титул «Махатма»-«велика душа» стосовно Мохандаса Ганді. Сам Ганді, будучи дуже скромним, аскетом, казав, що незручно з цим титулом, він себе таким не почуває.

Але народ його таким бачив. В боротьбі за незалежність Ганді використовував методи ненасильницького спротиву. Індійці бойкотували британські товари і заклади. Я відразу проводжу паралелі. У нас хвилі протесту такого з’являлися також, але губилися, бо якось «невдобняк» сусіда-агресора засмучувати.

Ганді очолював Індійський національний конгрес. Широковідома і його боротьба з кастовою нерівністю. Він був переконаний, якщо недоторканність треба викорінити, то її треба виганяти повністю і з храмів, і зі всіх сфер життя. Вплив цієї людини на політичну культуру, політичну свідомість Індії величезний. Історики засвідчують, що в тому, що перша Конституція Індії офіційно заборонила дискримінацію, його велика заслуга.

Махатма Ганді мав вплив і на індусів, і на мусульман. Він дуже негативно поставився до розподілу Індії на світську індуїстську Індію і північний мусульманський Пакистан. Жорстока боротьба сколихувала протистояння релігійних общин. Ганді страждав, казав, що краще померти, ніж бачити, як Індія самознищується. Але ці протистояння є і сьогодні.

Відрадно, що британці, в опитуванні Бі-бі-сі 2000 року визнали Махатму «Людиною тисячоліття».

У 2007 році ООН проголосила Міжнародний день ненасилля, який відзначають в день народження Махатми Ганді.

А ще на честь Ганді є головний убір, як символ індійської незалежності і патріотизму. Я подумала, що в нас народ також увіковічнював своїх борців за незалежність чи своєю гордістю за приналежність, як от «бандерівці», чи й головним убором – «мазепинка», хоч батька Мазепи понад три століття нема. Та й на купюрах історія України в особистостях. Але такого ще я не бачила.

Портрет Ганді зображений на грошових купюрах номіналом (увага!) в 5, 10, 20, 50, 100, 500 і 2000 індійських рупій. На всіх паперових грошах!

Людмила ОСТРОВСЬКА

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ