Як тернополянка за кордоном хотіла робити голубці із листя лотоса

0
619

Квіти лотоса — корабель, на якому потопаючий серед океану життя може знайти порятунок». – говорить індійська мудрість.

Як без калини, нема України, так без лотоса – нема Індії.

Лотоси і в нашому Криму ростуть в стоячій воді заповідних місць – рожеві, білі, променисті… Листочки у цієї квітки виблискують, як лаковані, завжди чистенькі і сухі, бо на них  тисячі  дрібних воскових нашарувань  і канальчиків – завдяки яким крапельки води  просто не можуть зачепитися  і скочуються.  З цього приводу  згадують «ефект лотоса». На кшталт, «як з гуски вода».

Чистота і краса лотоса – зробили  його священним, надали  енергію творення, вклали різноплановий  символізм. У якому би болоті він не виростав, квітка його завжди  випромінює світанкову свіжість. У двох невеликих замулених водоймах я це загадкове  диво бачила на індійській землі. Путтапартці ж сподіваються, що плантації  лотосу розквітнуть уже цього року на їхній річці, яка ожила і наповнилася водою, після багатьох років  засухи. Старожили  втішені, бо їхній земляк-святий Саї Баба  передбачав,  коли вода з’явиться в засохлому  руслі, місто і країна стануть на шлях розвитку і  процвітання. За прогнозами спеціалістів світового масштабу, у 2018 році Індія займатиме 5 місце серед світових економік.

А ще сподіваються, що у напівстоячій воді з мулистого дна, як з низин і темряви, розростеться і благородний  лотос, символізуючи  очищення і досконалість. У давнину стверджували, що  довга ніжка подібна душі, яка прагне до світла. А  сама квітка – це дух,  спрямований до Сонця.

ЯкбИ не було в людей прагнення піднятися, досягати призначеної собі планки, то й не було б прогресу, поступу вперед, вдосконалення ні в душах, ні в матеріальному житті. З якого середовища людина не була б, вона прагне самовдосконалення, як і квітка лотоса, яка це підтверджує формою  всіх складових. Листя, пелюстки і навіть серцевина прагнуть до круглої, тобто до досконалої, красивої  форми. Залюбувавшись цим витвором природи, індуси  зробили її своїм божеством, опоетизували у піснеспівах та віршах. Так ореол любові до цієї божественної краси передавався з покоління в покоління.

На місцевому базарі продавали листя, я допитувалася чи не голубці з нього робити. Індуси сміялися і показували, що з ними треба молитися. У вінки їх вплітають. На похоронах  він символізує переродження. Квіти лотоса двостатеві, що робить їх і символом  щасливих пар. Цвітуть вони   всього три дні і, як соняшник, звернені до сонця.

А ще казали, що насіння  зберігає схожість на століття і тисячоліття (я скептично поставилася, мовляв, хто це перевіряв, або не зрозуміла чИсла). Але згадала, що коли відкрили  печери в поселеннях трипільців, то пшениця із зерновиків, казали, посходила. У Японії  знайшли  насіння лотоса, вік якого становив 2000 років. З нього  проросли квіти і зацвіли, нагадуючи всім про жагу до життя  досконалого, змістовного, чистого.

Як і пшениця, лотос  символізує ще і родючість. Його довговічність вражає! Погуглила, а там пише, що з’явився лотос у крейдяний період мезозойської ери. Увага! 145 мільйонів років тому! А ще таки там я прочитала, що це і харчі , бо вся рослина їстівна і застосовується в лікарських і харчових цілях. Корінь лотоса вважається делікатесом в японській, тайській і китайській кухнях. Крім того, китайці їдять тичинки і стебло, в їх свідомості є переконання, що ця їжа повертає людям похилого віку колишню молодість.

У Єгипті макоподібне насіння, що добувають з середини лотоса, використовують для випікання хліба та приготування хмільного напою. А із зацукрованого  коріння роблять схожі на мармелад ласощі. Квіти ж лотоса використовують для приготування елітного чаю, а також у парфумерії. Там його вживають у вигляді салатів, смажать, тушкують, використовують як прикраси до страв. То думала, що й індійська кухня  таку розкіш дозволяє собі. Тому не дуже кремпувалася зі сміху аборигенів, але вже й не допитувала, щоб не образити, квітка – священна.

Запитала лишень, де беруть листя, розуміючи, що там і квітки ростуть. На моє велике здивування, вони сказали, що висівають, вирощують і тоді рвуть. Показували, що рук і води потребує квітка.  А я  думала, що він росте, як  у нас ряст, в лісах – байраках, болотах і в гирлі річок, у диких  умовах, як подарунок природи. Хоч, напевне, якщо і ряст  не почнуть висаджувати на присадибних ділянках, а тільки будуть рвати і продавати, він зникне з Червоної книги України, поки що він у неї  занесений. Отож, я зрозуміла, що без втручання людей, скільки б років насіння не було репродуктивним, лотос би давно належав до вимираючих або і вимерлих реліктів і лишився б тільки спогад на  папірусі та в переказах.

Стародавні індуси вважали, що  земля має форму лотоса. І зображали його всюди – на колонах у храмах, в картинах, на жіночих прикрасах,  тканинах. Квіти  просто малюють перед помешканням, чи на огорожах, як прославу квітці. Роблять горшки для вазонів у формі лотоса,  скульптурки. Храми, культові будівлі,  заклади мистецтва також прикрашають  орнаменти  з мармурових лотосів.

Тут  вважається, що навіть зображення лотоса цілюще, воно може просвітлювати і давати захист. Та ця рожево-біла  зірочка з круглими кутами тут скрізь! Завжди з верховними богами! Бог індусів Брама зображується лежачи на лИсті лотоса.  А ще тут побутує легенда, що саме ці загадкові суцвіття використовувалися як підношення богам,  і що  Сонце народилося з квітки гігантського лотоса, де його боги  знов знаходять свою молодість.  У міфі індусів богиня родючості Лакшмі перепливає океан на квітці лотоса. І на скульптурах вона  сидить на рожевій квітці. Богиня  Сарасваті – на білій.

Позі лотоса вчаться йоги. У ній же і моляться. Наука доводить, що  здатність зберегти ясну свідомість і спокійний розум навіть сучасної людини дозволяє техніка медитації, знову ж таки зі схрещеними в положенні лотоса ногами. Є навіть таке поняття в медицині – «лотосотерапія». На думку тих, хто духовно розвиваються, аура лотоса здатна покращувати  свідомість, направляти  думки до більш духовних сфер і позбавляти депресій, ностальгії та туги. Кажуть, якщо  носити при собі пелюстки лотоса або хоча б по півгодини спостерігати за цією рослиною, то поступово свідомість змінюється, натура стає витонченішою, поліпшується настрій.

На території ашраму Саї Баби у Путтапарті  багато різноманітних квітів, серед них  є дві оази з лотосами. Там особлива атмосфера спокою, при великій кількості людей. Саме там місце  для молінь і медитацій. Відрадно, що  і  сучасна наука схильна до того, що лотос здатний очищати енергетичне поле навколо себе від негативних вібрацій. Тільки дивлячись на квітку  наповнюєшся позитивом, з’являється віра в краще,  хочеться мріяти і літати. Як на мене, то  не  тільки візуальний контакт із цією рослиною  сприятливий, а є потужний  і  вербальний вплив.

Дописуючи оду лотосу-легенді і символу Індії, я  в себе вловила настирливе  бажання, щоб лотос цвів не тільки у нашому Криму, а й на мулистих болотах нашого Донбасу, очищав негативну енергетику агресорів, наводив їх  на шлях добра, досконалості,  любові і віри . А ще з’явилася  непоборна мрія, щоб оновилися і стали повноводими в Україні всі  пересохлі струмки, річечки та водойми,  бо  в мудрій Індії, якій свого часу дали життя арії,  з цим пов’язують  розквіт, оновлення.

Клімат потеплішав, може ця священна квітка і в нас розмножилася б, щоб ми з вами ще довго топтали ряст і ламали калину у достатку, гідності,  у великодушші і окриленості. Ми ж уже знаємо, що лотос є кораблем, який у вирі життя врятував  тисячі поколінь, подарував і дарує надію  на чистоту, світлість, щасливе і прекрасне  майбуття.

Така ця  невеличка квіточка, від якої не відірвеш очей, – символ і емблема Індії. Дивлячись на неї, думаючи  про неї, розумієш, що  вдосконалення меж не має.

Людмила ОСТРОВСЬКАБЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.