Як тернополянам легко вивчити іноземну мову

0
471

Вивчити іноземну мову, а зокрема англійську – можливо, навіть якщо ви так не вважаєте. У сучасному світі вислів «Скільки мов ти знаєш, стільки разів ти людина» – набуває зовсім нового значення. Із знаннями іноземної вам буде дуже комфортно в будь-якому англомовному середовищі, починаючи з відпочинку й закінчуючи реальною необхідністю розуміти, що говорять на конференції, на роботі закордоном чи навіть на екскурсії.

До слова, в багатьох європейських країнах є безкоштовні і при цьому дуже цікаві екскурсії для туристів, тільки треба вміти їх знайти і… знати англійську мову, адже зазвичай такі ознайомчі міні-лекції про своє місто проводять волонтери  чи студенти. А особливо необхідним є розуміння іноземної мови, щоб володіти найсвіжішою інформацією з друкованих та інтернет-ресурсів для науковців і тих, хто просто бажає знань у своїй сфері діяльності! Адже більшість  інформації у перекладі з іншомовних джерел до нас надходить у суттєво застарілому вигляді, як правило – це мінімум один рік. А уявити, скільки за цей рік вже виникає нових розробок та отримується нових даних! Тому, той хто володіє інформацією з першоджерела – таки попереду своїх конкурентів. Або хоча б має можливість впевнено почуватися на хвилях сучасного маркетингу та ринку праці.

Сьогодні – розмова з викладачем кафедри іноземних мов Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя, доцентом Баб’як Жанною Володимирівною.

– Жанно Володимирівно, на якому рівні бажано володіти іноземною мовою сучасній людині?

– З чого б ви не почали – головне зробити перший крок – до вивчення чи вдосконалення наявних знань, навіть коли до цього ви ніколи не розмовляли англійською. Однак, коли поставили собі за мету вільно почуватися в англомовному середовищі – то звичайно, треба прагнути досягти хоча би рівня володіння В2.

– Чому саме такий рівень? Чим він відрізняється від нижчих?

– Згідно із Загальноєвропейськими Рекомендаціями з мовної освіти існує шість рівнів володіння мовою, які були розроблені Асоціацією Мовних Експертів ALTE (The Association of Language Testers in Europe): інтродуктивний (Breakthrough або А1), середній (Waystage або А2), рубіжний (Threshold або В1), просунутий (Vantage або В2), автономний (Effective Operational Proficiency або С1) і компетентний (Mastery або С2).

– Які переваги рівня В2?

– Доцільним є навести глобальну шкалу рівнів, яка й дасть відповідь на запитання. Рівні А1-А2 – це рівень елементарного користувача, коли він може розуміти вирази, й вживати побутові повсякденні Може розуміти і вживати побутові повсякденні вирази, будувати елементарні речення для задоволення конкретних потреба; почувається вільно, там де є простий обмін інформацією на знайомі та звичні теми. В1-В2 – ступінь незалежного користувача, коли  він може розуміти основні ідеї тексту як на конкретну, так і на абстрактну тематику, в тому числі й дискусії за фахом. Може вільно спілкуватися з носіями мови і вирішувати більшість завдань під час перебування в країні, мова якої вивчається, детально висловлюючись на широке коло тем. Рівні С1-С2 – це володіння іноземною мовою як досвідчений користувач, який може чітко, логічно, детально висловлюватися на складні теми, демонструючи свідоме володіння граматичними структурами та зв’язними програмами висловлювання.

– Порівняно недавно відбулися зміни в законодавстві щодо присвоєння вчених звань науковим і науково-педагогічним працівникам, власне, пов’язані зі знанням іноземної мови. Можете проінформувати?

– У переліку цих вимог та згідно з наказом № 13 від 14.01.2016 року «Про затвердження порядку присвоєння вчених звань  науковим і науково-педагогічним працівникам» окремим обов’язковим пунктом є наявність у здобувача сертифікату відповідно до Загальноєвропейської рекомендації з мовної освіти (на рівні не нижче В2) з англійської мови або авторство не менше як 10 праць, опублікованих англійсько мовою у періодичних виданнях, які включені до наукометричних баз Scopus або Web of Science та не є перекладами з інших мов.

– Які саме міжнародні тести на звання англійської мови як іноземної є чинними в умовах сьогодення?

– Загалом їх є вісім, але трійку першості складають такі провайдери, як «IELTS Test Partners», «British Council» та «Cambridge English». Назви їхніх тестів: «IELTS», «APTIS» і «Cambridge» відповідно.

– Де в Тернополі можна отримати підготовку до здачі цих іспитів?

– У нашому місті є різні школи іноземних мов та курси, де можна отримати підготовку до іспиту для отримання сертифікату відповідного провайдера. Зокрема, на базі Тернопільського національного технічного університету імені Іван Пулюя представниками Британської ради (British Council) проводиться тестовий іспит, який дає змогу підтвердити необхідний рівень володіння англійсько мовою. Відповідно, викладачі кафедри іноземних мов нашого вишу здійснюють навчання на підготовчих до іспиту «APTIS» на курсах, комплектують групи й домовляються з British Council http://www.britishcouncil.org.ua  щодо часу проведення іспиту на своїй базі.

– Які здобутки та переваги Британської Ради (British Council) на теренах України?

– У сфері викладання англійської мови  її представники співпрацюють із Міністерством освіти та науки й постійно проводять внутрішнє навчання для викладачів освітніх закладів: щороку здійснюються тренінгові курси для 37 тисяч викладачів, а в 2017 році вони підтримали Рік англійської мови в Україні та залучили до цієї програми більші ніж 2,1 мільйонів українців. Зокрема, протягом року через Київську школу пройшло близько 3 тисяч учнів, було проведено понад 13 тисяч іспитів та тестів.

– Що ви порадите тим, хто вважає, що вивчити іноземну складно, мотивуючи це, наприклад, поганим запам’ятовуванням?

– Ви самі дали відповідь на запитання! Мотивація – вирішує все. Якщо людина усвідомила (наприклад, раз побувавши закордоном і погано зрозумівши, що говорять довкола) важливість знання іноземної мови – вона знайде безліч можливостей для вивчення. Пригадується донька знайомих, яка працювала моделлю – поки товаришки нудилися в черзі на кастинг на показ в Італію, дівчина не вимикала смартфон. Не для перегляду соцмереж. Вона просто вчила нові ідіоми зі словника, закачаного в телефон.

– Як знання іноземної мови змінює свідомість людини?

– З усіх сторін нас «бомбардує» інформація. Наведу найпростіший приклад: погодьтеся, кумедно виглядає професор, навіть на відпочинку, коли в нього на футболці написано в перекладі з англійської «Весь світ-ніщо, а я цар» (сміється). Насправді, мозок потребує постійних тренувань – для того, щоб вирішувати повсякденні справи ефективно і видавати нестандартні нові ідеї. Вивчення іноземної мови – ідеальний тренажер!

– А як давно триває співпраця ТНПУ із Британською радою?

– Зазначу, що діяльність Британської ради в Україні за 25 років відзначена вагомими результатами. Співпраця з нашим вишем бере свій початок ще з 2004 року, коли наші викладачі відвідували їхні освітні тренінги; при цьому найбільше зв’язки закріпилися протягом останніх 4-х років.

– Де можна отримати дані про освітні програми та долучитися до здобування знань англійської мови?

– Як я уже казала, для отримання відповідного сертифікату слід пройти навчальні курси за однією з програм, рекомендованих Міністерством освіти, наприклад, від Британської ради (тести «APTIS»). Вся необхідна додаткова інформація, а також безкоштовні тренувальні інтернет-джерела знаходяться на офіційному сайті British Council в Україні (http://www.britishcouncil.org.ua). Варто зауважити, що в 2016 році понад 110 тисяч людей долучилося до їхніх програм та заходів, а понад 2,8 млн – скористалося наявними цифровими джерелами, зокрема для вивчення англійської, та понад 5 мільйонів громадян долучилися до їхніх публікацій і теле- тарадіопередач. Окремим пунктом роботи Британської Ради в Україні є мистецька програма, яка націлена на ознайомлення українських шанувальників із сучасним британським мистецтвом та розвиток навичок діяльності у творчому секторі.

– Як відбувається сам іспит за програмо APTIS?

– Днями закінчилося чергове тестування групи тернополян, які очікують на результати даного іспиту. Результати надсилаються учасникам у вигляді конфіденційного пакету документів і кожен отримує певний рівень знань англійської мови, які він показав під час іспиту. Сам тест скадається з 4 частин: «Читання-Reading», «Слухання-Listening», «Письмо-Writing» та «Знання слів-Vocabulary». Кожен з цих ступенів оцінки знань оцінюється відповідною шкалою балів, які сумуються. Під час іспиту, який триває три години, панує спокійна атмосфера, ніщо не відволікає від процесу. Це дає можливість як підтвердити свої знання, так і виявити свої слабкі сторони у знаннях іноземної мови. Проте, якщо людина серйозно підходить до процесу підготовки, використовує також інтернет-джерела Британської ради, які містять велику кількість безкоштовних відео-уроків для практики та навчання, то зазвичай має багато шансів показати себе з найкращого боку.

Наталія ВОЛОТОВСЬКА

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ