Скандал у ТНМУ: ректор може залишитися без посади

3
3011

Історія про те, як Тернопільський національний медичний університет нещодавно отримав вірогідно неправомірного керівника наділі цікавить пресу. Сайт Овід дослідив, як розвиваються події навколо цієї теми.  Ректор ТНМУ Михайло Корда на цій посаді уже понад п’ять років. Цьогоріч його знову переобрали на другий термін. Вибори проходили в період жорсткого карантину на початку літа. А зараз Тернопільський окружний адміністративний суд розглядає правомірність цих виборів. Тож не виключено, що Михайло Корда може позбутися своєї посади і вже наступного року Тернопільський національний медичний університет чекають знову перевибори.

17 червня 2020 року у Тернопільському національному медичному університеті відбулися вибори ректора. Проте передвиборчий процес і самі вибори проводилися із значними порушеннями. З якими саме – зараз розбираються в Тернопільському окружному адміністративному суді.

Власне на адресу Тернопільського окружного суду надійшла позовна заява, в якій чітко зазначається ряд порушень.

По-перше, лише Міністерство охорони здоров’я може лише призначати вибори керівництва вищого навчального закладу. Що і МОЗ зробило – назначило дату виборів ректора в ТНМУ – 19 березня 2020 року.

Однак, 18.03.2020 року тобто за день до виборів було видано наказ від 18.03.2020 року №142 в. о. ректора ТНМУ А. Шульгаєм, відповідно до якого дату виборів призначену перенесено та призначено на іншу дату після закінчення карантину.

А, 09.06.2020 року наказом від 09.06.2020 року №228 «Про призначення дати проведення виборів ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України» Т. в. о. ректора ТНМУ І.Кліщ в вибори було призначено на 17.06.2020 року.

Однак, законодавством України не передбачена процедура перенесення виборів, тому їх ніхто не мав права переносити, а в такому випадку можливо було тільки призначити нові вибори, попри це вибори були протиправно перенесені.

Окрім того в. о. ректора ТНМУ А. Шульгай чи в. о. ректора ТНМУ І.Кліщ, які видавали накази, не мали права такі документи взагалі підписувати, оскільки не були наділені такими повноваженнями щодо визначення дати виборів, чи їх призначення, та по суті перевищили свої повноваження.

Призначати новий конкурс на посаду ректора згідно з законодавством може лише Міністерства охорони здоров’я.

Тобто, всупереч законодавству та по при те, що призначати вибори у вишах має право лише засновник – Міністерство охорони здоров’я, а перенесення виборів взагалі не передбачено  – тимчасові керівники взяли на себе таку відповідальність і все-таки перенесли вибори ректора в ТНМУ.

Більше того, в наказах, які видали тимчасово виконуючі обов’язки ректора посадовці і, які стосувалися карантину через COVID-19 жодного слова не було про перенесення конкурсу. А в документах йшлося про те, що студентам, як здобувачам освіти забороняється відвідувати виш.

Окрім того, переносячи конкурс і призначаючи його на іншу дату, яка теж попадає на час карантину, посадовці, порушили Постанову Кабміну, якою було заборонено, проведення масових заходів у вишах.

Таким чином, не усі мали можливість взяти участь у виборах, оскільки беручи участь у такому масовому заході під час карантину на них могли бути складені адмінпротоколи. Варто нагадати, що штраф за порушення карантину складає 17 тис. грн. А відповідно на вибори прийшли тільки ті, кого дуже «попросили».

Окрім того, до участі у конкурсі не  допустили інших кандидатів через процедурні несуттєві зачіпки. Тож Михайло Корда виявився єдиним претендентом на посаду ректора. Що зовсім не схоже на повноцінні вибори, такими як їх уявляють у демократичному суспільстві – бо ж по суті відбулися вибори без вибору.

На момент перенесення конкурсу в Окружному адміністративному суді Києва розглядався позов щодо відмови допуску кандидата на участь у виборах. Судовий процес триває й досі.

Паралельно в Тернопільському окружному суді також зараз розглядається справа щодо визнання проведення конкурсу на посаду ректора ТНМУ – протиправним та призначення нових виборів згідно чинного законодавства.


Уже відбулося кілька засідань, на якому були присутні захисники від позивача і від Тернопільського національного медичного університету та на відеоконференції виступав адвокат Міністерства охорони здоров’я України. Представник-юрист МОЗ кілька разів наголосила, що міністерство не могло впливати на призначення проведення конкурсу та відтермінування його, адже за її словами – у цьому випадку МОЗ діяло як не державна інституція, а саме – що «МОЗ не є суб’єктом владних повноважень», тобто не є представником держави.

Виникає логічне запитання – то ж призначавши вибори, які мали б правомірно відбутися навесні 2020 року – МОЗ діяло як підприємець, чи приватна особа при здійсненні повноважень щодо виборів ректора ТНМУ ім. Горбачевського? Як будь-хто, а лише не як владний державний орган.

Рішення суддів повинно поставити остаточну крапку у питанні правомірності виборів керівництва Тернопільського національного медичного університету.  То ж уже найближчим часом стане відомо – чи чекати нового демократичного конкурсу на посаду керівника ТНМУ.

3 КОМЕНТАРІ

  1. Ще потрібно щоб розібрались, тим що медуніверситет “мутить” з платою за навчання іноземних студентів!!?

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ