Професор Тернопільського медуніверситету розповів про закопані в надрах 4 мільйони і хабарництво

0
2968

Тиждень тому – 9-го березня – доктор медичних наук, екс-перший проректор Тернопільського національного медичного університету імені І. Горбачевського Олександр Ковальчук дав розширене інтервю журналістам інтернет-телебачення «Медіа ТОР». У повному обсязі подивитись цю розмову у студії можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=6MzZS_fJOL0&feature=youtu.be. А зараз подаємо стислий виклад головних тем інтервю Олександра Ковальчука.

У жовтні минулого року посаду першого проректора ТНМУ блискавично – протягом всього десяти днів – скоротили. Я змушений був звільнитись з роботи. Переконаний, що під формальним  приводом скорочення посади – скоротили конкретно професора Ковальчука. І така неймовірна швидкість процесу, і сам факт ліквідації посади – результат моєї антикорупційної позиції, яку, зокрема, публічно висловив на засіданні ректорату 12-го червня 2019-го року.

Тоді – під час засідання ректорату –  публічно заявив про існування в університеті корупційного угрупування. Конкретно звинуватив головного бухгалтера ТНМУ Тетяну Мудрик у злочинній халатності, яка призвела до втрати чотирьох мільйонів гривень, що надходили від студентів у вигляді оплати за навчання.

Історія з цими мільйонами така. Гроші знаходились у банку «Надра». І, коли банк оголосив про початок процесу банкрутства, керівництво університету зухвало бездіяло, і не скористалось визначеною законодавством процедурою, щоб кошти повернути. Ще до червневого засідання ректорату я намагався привернути увагу до цієї бездіяльності, розібратись, виправити ситуацію, але на мої численні службові записки приходили примітивні відписки, і лунали запевнення, що, мовляв, «все під контролем». В результаті «доконтролювались» до того, що чотири мільйони і досі десь «гуляють». Мало того – як з’ясувалось пізніше, навмисні дії бухгалтерії медуніверситету призвів до абсурдної ситуації. Головний бухгалтер запевняє, що кошти за навчання, які поступали від студентів, зависли в банку «Надра» в середині грудня ще до його банкрутства і введення тимчасової адміністрації. Це не так. Цей доконаний факт підтвердила отримана відповідь на мій запит від казначейства. Насправді, гроші продовжували надходити від студентів в останні дні перед банкрутством. Я на власні очі бачив розшифровки платежів. Банк збанкрутував 5-го любого, а 3-го лютого на казначейські рахунки університету ще поступали гроші від студентів. Тобто не зависли просто так в банку, а зависли на якомусь конкретному рахунку.

Не знайшовши розуміння і підтримки (хоча ректор обіцяв розібратись…) у керівництва ТНМУ, я звернувся з цього приводу до поліції із заявою про вчинення злочину. Заяву подав у липні 2019-го, а внесли її в ЄРДР, і розпочали досудове розслідування тільки у грудні. Та й то – лише після рішення суду, який зобов’язав поліцію це зробити. Таке тривале «затягування» пояснюю «дружніми зв’язками» ректора Михайла Корди з місцевими правоохоронцями. Наразі розслідування зникнення чотирьох мільйонів продовжують.

Також у найближчому оточенні ректора є так звані «смотрящі» і «рішали». Ці люди провертають махінації не тільки на мільйони гривень, а й доларів, контролюють всі університетські фінансові потоки, «відкати» із закупівлі обладнання, інструментарію, будівництва. Як приклад, я назвав випадок із дев’ятимільйонним  тендером на ремонтні роботи, який, аби «протягнути» потрібну фірму, провели за три дні до Нового року.

На мою думку, ті ж «смотрящі» спонукають іноземних студентів до хабарів за можливість складати іспити без проблем. Зі скаргою на це до ректора зверталися представники Студентського парламенту, але позитивного результату це не принесло. Не виключено, що і трагічне, і досі загадкове, самогубство іноземної студентки-шестикурсниці – теж було пов’язане з корупційними схемами. Допускаю і те, що зарахування відразу на другий курс університету після медучилища, теж можуть відбуватись за принципом «порішати».

Відповідаючи на запитання глядачів інтервю у прямому ефірі, Олександр Ковальчук спростував чутки про те, що він прийшов до студії, щоб рекламувати себе, як кандидата на посаду ректора ТНМУ.

“Я не балотуюсь, і не стану цього робити, якщо навіть буде оголошено новий конкурс. Адже в медуніверситеті є багато блискучих професіоналів, які могли б скласти гідну конкуренцію, -заявив Ковальчук. – Натомість, звертаюся до тих працівників університету і студентів, які 19-го березня будуть голосувати на виборах. Закликаю їх усвідомити, що це насамперед вибір стратегії розвитку навчального закладу, і не можна допустити, щоб цю стратегію визначали і реалізовували корупційні підлабузники першої особи ТНМ. Недостойними є також вибори тільки з одним кандидатом – нинішнім ректором Кордою, якому треба набрати не менше 50 відсотків голосів «за». Трудовий колектив на цих виборах вибирає не просто очільника, котрий буде формувати стратегію розвитку медуніверситету на найближчі 5 років, але і його оточення із широкими повноваженнями і безмежним впливом на ректора. Маємо запитати себе: хто ж тоді керуватиме вишем – ректор чи його впливове оточення?”

Нагадуємо, що повний виклад інтерв’ю з Олександром Ковальчуком знаходиться за цим посиланням.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ