Головний санітарний лікар дав добро на порушення карантину у Тернополі

0
1431

Вибори ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського таки відбулися під час карантину. На це дав дозвіл головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Спершу на адресу медуніверситету надійшов лист з Міністерства охорони здоров’я України про перенесення виборів ректора університету у зв’язку з коронавірусом. Це було навесні. Адже вибори ректора у медичному університеті мали відбутися ще 19 березня. Тоді МОЗ погодило перенесення голосування на іншу дату після закінчення карантину.

А згодом з Міністерства охорони здоров’я прийшов лист щодо надання згоди на проведення виборів ректора 17 червня 2020 року. З листа від головного санітарного лікаря зрозуміло, що коли дотримуватися умов Методичних рекомендацій щодо порядку обрання керівника закладу вищої освіти, то порушувати карантин і ризикувати здоров’ям людей можна. Зрештою, обидва листи суперечать один одному.

Звичайно, багато людей і так не усвідомлюють небезпеку, яку несе коронавірус. До кінця не розуміють, що карантин в Україні втримали завдяки заборонам, штрафам і сприянню з боку поліції. Цими непопулярними методами вдалося мінімізувати ріст захворювання і смертність від коронавірусу.

Тож чому такий поспіх з виборами ректора? Тим більше, коли на початку червня в університеті підтвердили спалах захворювання на коронавірус серед працівників.  Можливо, такий поспіх не тільки через те, що незабаром випускний і студентів буде набагато менше. А ще й тому, що вже має починатися вступна кампанія і без ректора «процес стане неконтрольованим».

У цих виборах брали участь як працівники університету, так і студенти.  Тобто майже тисяча виборців вчора ризикували, обираючи ректора, який впродовж кількох місяців навіть не був виконуючим обов’язки. Це не завадило йому всупереч Закону про вищу освіту головувати на  засіданнях вчених ради університету, що в свою чергу ставить під сумнів легітимність прийнятих рішень на той час. Де-юре навіть не будучи членом вченої ради.

На сайті Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського йдеться, що вибори на посаду ректора відбулися з дотриманням усіх карантинних вимог. На цю посаду балотувався професор Михайло Корда.

Загалом у виборах взяли участь 802 особи з 894 виборців, що становить 89,7% від загальної кількості виборців. З них за кандидатуру Михайла Корди проголосувала 781 особа (97,38% від кількості тих, хто з’явився на дільницю), проти – 14 осіб. Недійсними є 6 бюлетенів. – повідомляє видання університету.

Як і прогнозувалося, значна частка тих, хто не взяли участь у виборах, це студенти, які не змогли добратися через ізоляцію.

Проте світлин, як саме ці вибори відбувалися з дотриманням усіх карантинних вимог, на сайті нема. Нема ілюстрацій, як групувалися за кафедральним принципом без дотримання дистанції і норм перед входом до корпусу. Є лише фото ректора, якого щойно обрали. Заявлені 9 акредитованих ЗМІ виявилися фейком. Недарма в жодному протоколі організаційного комітету про проведення виборів навіть згадки не було стосовно цих дев’яти «акредитованих» ЗМІ. Мабуть, організатори виборів мали що приховувати.

Це ж майже 900 людей під час виборів потрібно було впускати до приміщення  по одному. Скільки ж днів треба, щоб вони всі скористалися своїм виборчим правом? Невже вчора змогли встигнути проголосувати з 9-ї до 15-ї години, отак строго дотримуючись усіх карантинних вимог? Тут організатори виборів знайшли рішення – розписали графік по кафедрах погодинно. Тобто кожній кафедрі сказали, в якій годині працівники мають голосувати. Чи це не є порушенням? Бо людина має право прийти на вибори і має право не прийти. А тут – завідувачів кафедрами зобов’язали, вказавши конкретну годину, на котру вони мали гуртувати працівників кафедр перед входом. Отже скористалися карантином, щоб забезпечити високу явку.

Викладачі і студенти голосували таємно. Заходили до адмінкорпусу з внутрішнього двору, через ворота, що межують з банком «Аваль». Усе пильнувала охорона.

Але чи будуть ці вибори дійсними? Чи може хтось оскаржувати їхню легітимність у суді? Адже за загальним правилом (якщо це так), не дозволені велелюдні зібрання.

Водночас у Тернополі критично зростає кількість хворих на COVID-19. Про це свідчить медійне занепокоєння міського голови. Щодня у місті фіксують більше десяти нових виявлених випадків. В окремі дні – навіть 15. Зросла і кількість людей у лікарнях, – повідомив міський голова Тернополя Сергій Надал.

За його словами, якщо тернополян, які потребують госпіталізації, і далі ставатиме більше, Тернопільську міську лікарню швидкої допомоги закриють і розгорнуть там госпіталь для хворих на коронавірус.

Кабінет міністрів продовжив дію адаптивного карантину до 31 липня. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду 17 червня.

Шмигаль наголосив, що за останній тиждень на коронавірус захворіло 4853 людини. Це найбільше число за весь час пандемії в Україні. За словами прем’єра, уряд розуміє, що українці втомились від карантинних обмежень, але коронавірусна загроза нікуди не поділася.

Словом, уряд розуміє, що українці втомилися від карантинних обмежень, але загроза все ж є. Про те, що цього не розуміє головний санітарний лікар, думати не доводиться. Виникає логічне запитання, чому з його дозволу вчора у Тернополі наражали на небезпеку не лише працівників медуніверситету, а  й кілька сотень студентів.

В той час, коли за ініціативи міністра Максима Степанова в Україні  продовжили карантин, головний санітарний лікар Віктор Ляшко дозволяє його порушувати.  Не хочеться вірити, що особисто він переконаний, що під час карантину слід дотримуватися лише умов Методичних рекомендацій щодо порядку обрання керівника закладу вищої освіти. З великою ймовірністю, його підставили клерки, а він за браком часу через зайнятість мабуть не до кінця розібрався у ситуації. Як ведеться, допоки державні мужі займаються глобальними проблемами, їх найближче оточення грає у свої підкилимні ігри, готуючи керівникам сумнівні  документи на підпис.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ