Чи мала право тимчасова комісія переносити вибори на посаду ректора тернопільського медуніверситету

0
322

У Тернопільському окружному адміністративному суді тривають засідання стосовно неправомірних виборів на посаду ректора Тернопільського національного медичного університету. Наразі, ані представники вишу, ані юристи Міністерства охорони здоров’я не змогли надати об’єктивні факти того, що виборчий процес відбувався законно і згідно усіх положень МОЗ та Кабінету міністрів  України. Більше того, самі підтвердили, що вибори перенесли через рішення тимчасової виборчої комісії при університеті, а не наказу МОЗ, як того вимагав закон. – повідомляє сайт Овід.

Нагадаємо, 17 червня 2020 року у Тернопільському національному медичному університеті відбулися вибори ректора. Проте передвиборчий процес і самі вибори проводилися із значними порушеннями.

Адже лише Міністерство охорони здоров’я може призначати, переносити, або скасовувати вибори керівництва вищого навчального закладу. Що і МОЗ зробило – назначило дату виборів ректора в ТНМУ – 19 березня 2020 року.

Однак, 18.03.2020 року, тобто за день до голосування було видано наказ №142 за підписом в. о. ректора ТНМУ А. Шульгая, відповідно до якого вибори перенесено та призначено на іншу дату. Примітно, що у наказі зазначено, що виборчий процес мав би відбутися після закінчення загальнодержавного карантину. Проте, вибори провели все таки під час карантинних обмежень, недочекавшись лише кількох днів до їх завершення.

Плутанина виходить і з рекомендаціями, і наказами, які надсилало МОЗ у той період. Спершу на адресу медуніверситету надійшов лист з Міністерства охорони здоров’я України про перенесення виборів ректора університету у зв’язку з коронавірусом. Це було навесні. Адже вибори ректора у медичному університеті мали відбутися ще 19 березня. Тоді МОЗ погодило перенесення голосування на іншу дату після закінчення карантину.

А згодом з Міністерства охорони здоров’я прийшов лист щодо надання згоди на проведення виборів ректора 17 червня 2020 року. На цьому судовому засіданні стало відомо, що два дні після такого наказу в.о. ректора Шульгая 20.03.2020 року МОЗ прислало лист, згідного якого було погоджене перенесення виборів. Однак, в листі не було зазначено нової дати.  

З листа від головного санітарного лікаря Віктор Ляшка зрозуміло, що коли дотримуватися умов Методичних рекомендацій щодо порядку обрання керівника закладу вищої освіти, то порушувати карантин і ризикувати здоров’ям людей можна

«Згідно законодавства вибори ректора вишу юридично не можуть бути перенесені. Попередню дату виборів МОЗ має офіційно скасувати і призначити нову. І ці повноваження є лише у засновника університету, а це – МОЗ. В Тернопільському національному медичному університеті ж склалася така протизаконна ситуація, що місцева виборча комісія скасувала вибори і їх перенесла, хоча робити цього не мала права. А представники МОЗ не розібравшись у цій ситуації до кінця все це погодили своїм листом»,  – розповідає юрист позивача.

Представниця МОЗу заявила, що комісія у рішенні перенесення виборів керувалася нормою закону, хоча який це саме закон не змогла назвати. Також додала, що його лише нещодавно прийняла Верховна Рада. А також зауважила, що вибори ректора – це обставина, яка прямо не визначена цим законом. Але, на її думку, виборча комісія врахувала всі фактори, карантин у зв’язку з COVID-19 і тому вирішила провести вибори ректора після закінчення карантину, але таки провели “під час”.

Таким рішенням комісія наразила на небезпеку життя і здоров’я майже тисячі людей.

На пряме питання, якою саме нормою, постановою  чи законом  наділена тимчасова виборча комісія при ТНМУ, що за нею встановлено право здійснювати перенесення виборів, – ні юрист медуніверситету, а ні юрист МОЗ не відповіли.

Окрім того, під час судового засідання з’ясувалося ще одне порушення, яке вказало на незаконність виборів ректора ТНМУ.

Як виявилося організаційний комітет по виборах та виборча комісія провели так зване спільне засідання. Юрист позивача надав копію протоколу цього заходу.  Але в положенні про організаційний комітет з виборів ректора чітко записано, що втручатися, і тим більше спільно проводити з кимось іншим будь-які заходи не можна, –  це стверджує захисник.

Журналісти намагалися знайти положення на офіційному сайті ТНМУ, однак після того, як почалися судові процеси, усі документи, які прямо стосувалися виборів ректора з ресурсу зникли.

Залишився лише наказ про організацію виборів підписаний Михайлом Кордою.

Сподіваємося, що суд врахує усі ці деталі та вже найближчим часом винесе справедливе рішення по законності проведення виборчого процесу в Тернопільському національному медичному університеті.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ