У Тернопільській «Просвіті» вперше за 30 років помінявся керівник

0
632

Цьогорічна звітно-виборча конференція Тернопільського міського  об’єднання  Всеукраїнського товариства «Просвіта»  імені Т. Шевченка  відкрила новий етап своєї історії. На ній  підбили  підсумок майже тридцятирічної роботи на посаді очільниці товариства Дарії Чубатої, яка  залишилася Почесним головою міської «Просвіти», і  обрали  головою осередку Наталю Турчин.

З молитви і вшанування пам’яті  тих, кого вже з нами немає в організації,  розпочалася  конференція. Це зробило атмосферу зібрання  теплою  і родинною. По-особливому зазвучали   слова  щирої подяки просвітянам за їхню сподвижницьку і жертовну працю на ниві українства від Дарії Дмитрівни.

  • У нашому товаристві, заснованому в 1989 році, майже 5 тисяч просвітян: це вчителі, лікарі, діячі культури, народні-аматорські колективи, студенти та учні. Є колективні члени – клуб «Пролісок», обласне товариство  ім.Б.Лепкого, обласне товариство  релігієзнавців, нар хор «Просвіта» ім. Кобилянського, працівники  бібліотек  міста, народний  театр студія «Сузір»я», народний шкільний театр  «Дивосвіт», обласний краєзнавчий  музей, – сказала очільниця просвітян. – Я всім дякую за кожен виступ , долучення до акцій  щодо збереження, захисту, популяризації української мови, за проведені заходи – зустрічі з письменниками-сучасниками, творцями українського кіно, активними дослідниками сторінок  визвольного руху України.

Вони всі разом  працювали в одному  напрямку багато років, але  просвітянська робота актуальна  завжди. Як сказала  пані Чубата, завдання “Просвіти”, якщо говорити образно, полягало й полягає в тому, щоб нагадувати українцям, що вони українці, та чинити опір “воріженькам” у їхніх намаганнях і далі їх зросійщувати чи ополячувати, мадяризувати…Просвітяни Тернополя  позитивно оцінили  свою роботу. Виступаючі: Олег Герман, Євген Чижишин, Леонід Бицюра, Степан Костюк, Семен Боцій   розповіли про розвідки невідомих сторінок історії Тернополя, проведення розкопок у пошуках підтверджень українськості  території, яка  побувала під чужинським гнітом, про видатних особистостей, які доклалися до українського державотворення, збереження документів  і світлин, які вже стали архівними. Представники бібліотек міста  Світлана Козелко, Галина Компанієць,Ірина Мацко, коледжів і  ліцеїв Ольга Спільніченко і  Галина Шот та інші  поділилися спогадами про відзначення Шевченківських днів, про Нобелівські читання,  проект «Тернослов», який об’єднав  багато талановитих, мистецьки обдарованих дітей міста,  про  початки роботи з кінокомісією, фестивалями українського кіно.

Учасники заходу  зазначили, що і сьогодні роль організації у суспільному житті є надзвичайно важливою та помітною. Обговорюючи роботу, просвітяни акцентували увагу  на подячних словах очільниці. Відзначали Дарію Дмитрівну, як чудового організатора заходів, як літописця сьогодення, на рахунку якого  кілька видань про роботу  міської «Просвіти»,  захоплювалися її письменницьким, поетичним, журналістським  талантом,  людяністю, ініціативністю. А знають наших просвітян  на всіх континентах, де ступає нога українців. Минулоріч на Алеї Зірок Тернополя заяскравіла  бронзова  Зірка  тернового цвіту з нагоди 150-річчя Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т. Шевченка. Запалювали її  голова міської просвіти Дарія Чубата і представник Аргентинської просвіти  Роман Данилишин. Вони  були, як два крила, що єднають українців через океан.

Пані Дарії вдалося надагодити роботу з осередками просвітян Миколаєва, Сум, Чернігова, Луганська, Одеси, Івано-Франківська, Києва . Ентузіасти  діляться сценаріями, журналами, книгами, виставками вишиваних робіт, досвідом при зустрічах.Держава відзначила  активну життєву позицію Дарії Дмитрівни  трьома державними нагородами: двома Орденами «За заслуги»  та Орденом  Князя Ярослава Мудрого.

  • Перед «Просвітою» стоять нові виклики: є потреба розробки сайту, який допоможе  зробити нашу роботу динамічнішою, оперативніше збирати коло однодумців на мистецькі чи громадсько-політичні акції, спілкуватися в соціальних мережах. Це готове робити нове керівництво нашої організації, яке я щиро вітаю і всіляко допомагатиму, чим зможу,- сказала Дарія Дмитрівна, надаючи слово Наталі Турчин.

Відома в краї громадська діячка, журналістка, кінознавець, ведуча телепрограм,поетеса, Наталя Турчин  назвала свою попередницю  і крилами своїми, і досвідом. Вперше вона    прийшла в «Просвіту»  із студентським театром, вони  читали вірші геніальних українських поетів і свої студентські спроби. Наталі хотілося б, щоб весь Тернопіль став колективним членом   міської «Просвіти», щоб осередки її були навіть у дитячих садочках, бо дуже потрібну  і благородну місію покладено на  цю організацію. Наступниця Дарії Чубатої розуміє  всю міру відповідальності за  покладені на неї обов’язки, бо час  ставить нові вимоги, екзаменує на компетентність.

  • Змістом ми наповнені, але час пішов вперед і нам треба його наздогнати і  говорити вже іншою мовою, новим форматом, щоб нас розуміли ті, хто  на порозі вступу в «Просвіту», – сказала пані Турчин. – Комп’ютеризація роботи  дасть можливість спілкування між осередками, сприятиме створенню афіш,  запрошень, повідомлень про заходи, оцінок роботи, звітності  на сайті, підготовці промороликів.

Серед різноманітних новацій, які хотіла б впровадити в життя з просвітянами молода очільниця – зафільмування історичних постатей  місцевих громадських активістів, проведення майстерок, кінолекторіїв,  організація медіаресурсів.

Отож,  настав час «перезавантаження» просвітянської організації. Побажаймо сім футів під килем цьому  кораблю духовності в бурхливому морі сьогодення.

Людмила ОСТРОВСЬКА

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ