Протягом тижня тернополяни реготатимуть, спостерігатимуть за криком жіночої душі і провокуючими виставами

0
309

16 вересня  у Тернополі розпочнеться XVІ Всеукраїнський  фестиваль “Тернопільські театральні вечори. Дебют”  і   триватиме  до  23 вересня. Театральний форум присвячений  вшануванню пам’яті Леся Курбаса. Саме цей митець, наш земляк, який знав вісім європейських мов, перекладав п’єси з німецької, норвезької, польської,  був режисером-реформатором, актором нової формації, організатором власного театру «Тернопільські театральні вечори».

Це був – перший стаціонарний український професійний театр, що виник у складних умовах Першої світової війни і діяв з жовтня 1915 – до початку серпня 1917 року у Тернополі під суворим контролем і цензурою військових властей царської армії. Лесь Курбас  прагнув вивести український театр на нову, європейську орбіту. Він був вимушений подолати ледь не 300-річний розрив у розвитку українського і європейського мистецтва. Він не встиг свою театральну теорію викласти окремою працею. Його думки зафіксовані лише в окремих статтях періодики 20-х років або у скорочених записах його студійців.

“Тернопільські театральні вечори” зберегли розпорошений війною театр на західноукраїнських землях, колектив зумів сказати нове у сценічних засобах. Цього року минає 81 рік, як у карельських лісах біля урочища Сандормох Леся Курбаса і ще тисячі інших політичних  ув’язнених розстріляли енкевидисти, відзначаючи 20-річчя Жовтневої революції. Багато років його ім’я було заборонене. У 1999 році  світлої пам’яті чоловік директор нашого театру заслужений діяч мистецтв України  Михайло Форгель   зініціював фестиваль театрального мистецтва молодої режисури на вшанування пам’яті Леся Курбаса.  Щороку, відкриваючи  це театральне дійство  на ймення «Тернопільські театральні вечори», ми вшановуємо пам’ять двох митців:  Михайла Якубовича і Леся Степановича.

Лесь Курбас

З  нагоди  відкриття фестивалю «Тернопільські театральні вечори. Дебют- 2018» в обласному академічному драматичному театрі ім. Т.Шевченка  відбулася прес-конференція.

З програмою знайомили, про проблеми розповідали, нарікали на брак фінансування і життєствердно запевняли, що попри все,  це театральне свято відбудеться:   головний режисер театру народний артист України Олег Мосійчук,  директор  заслужений артист України Борис Репка,  режиссер-постановник  заслужений діяч мистецтв України  В’ячеслав Жила і керівник літературно-драматичної частини театру Ірина Папуша.

.  Тиждень із  16 вересня    артисти, режисери, сценографи, драматурги, театрали і прихильники Мельпомени житимуть в одному ритмі з театральною афішею, дихатимуть одним повітрям з учасниками цього  потужного пошукового конкурсу, купатимуться в аплодисментах, плакатимуть і сміятимуться  разом.  Нас чекають вісім театральних вечорів, прем’єрних показів робіт, які і захоплять, і здивують, і розсмішать. Як належить ,   вируватимуть пристрасть, кохання, пошук себе, філософія  стосунків  між людиною і державою, чоловіком і жінкою. Є провокуючі вистави і несподіване прочитання класики.

Якось так складається, що за вибраними  на фестиваль  виставами можна визначити дух  цього заходу. Минулорічний, за словами голови журі Федора Стригуна, назвали  «криком жіночої душі», ще якось був, як звіт Київських театрів. З огляду  цьогорічної  афіші,  хочеться сказати, що  цей фестиваль найпопулярнішого жанру, за який глядачі голосують ногами – комедії. Театралів  чекають розкішні чотири комедійні роботи.

Дебютуватиме акторський ансамбль  молодих артистів Волинського академічного   драматичного  театру у виставі Марка Камолетті «Жінки – це ще ті бестії» у постановці провідного актора театру  Анатолія Романюка. Вперше цю виставу поставили в одному з французьких театрів у 1960 році. З тих часів п’єса  в режимі щоденного показу йшла майже 44 роки! Камолетті ще за життя став класиком французького театру. Однак неймовірна грандіозність успіху, який випав на долю цієї п’єси (оригінальна назва «Боїнг-Боїнг»), зробила його фігурою майже міфічною. П’єса Марка Камолетті увійшла до “Книги рекордів Гіннеса” як  така, що має найбільшу кількість постановок за кордоном, адже  поставлена ​​в 60 країнах світу.

Сюжет інтригуючий: роман ловеласа з трьома чарівними стюардесами, які літають на різних авіалініях. Але рейси іноді затримуються і відбувається збій і ситуативна плутанина, яку актори долають  з гумором. Оскільки річ розкручена, відома, тернополяни на неї  в першу чергу розкупили квиточки.

Чекає глядачів і яскрава сюрреалістична комедія «Джалапіта», яку до Тернополя привезуть артисти Першого академічного українського драматичного театру  для дітей та юнацтва зі Львова. Це перша постановка на українській сцені твору Емми Андієвської (лауреатки Національної премії ім. Т. Шевченка 2018). Режисер вистави – Артем Вусик. Джалапіта приходить у світ сповнений бажання творити та допомагати людям, істотка  долає все завдяки вмінню по-новому бачити звичні речі. Історія наповнена сюрреалістичними метаморфозами, неймовірними порівняннями і нездоланною добротою.  Щоб було зрозуміліше. Я наведу синоніми до  сюрреалізму, найближчий – абсурдність, але і магічний , і чарівний може бути, сновидний… Комедія  із заголовним героєм не має відношення до реальності, принаймні, до тієї, до якої всі звикли. Це інша дійсність.

Вперше  на нашому фестивалі  головний режисер Хмельницького  академічного обласного драматичного театру  Володимир Борисяк  покаже Мольєрівську комедію «Скупий», у постановці  акторів театру. Це одна із найкращих комедій світу, яка має 350 річну історію. Режисер-постановник цією постановкою відтворює сучасний погляд на стару історію. Вистава  має підзаголовок – «сучасна і непередбачувана».

Театральне дійство, під назвою «Одруження»  за Миколою Гоголем  покажуть на фестивалі  артисти Молодого  драматичного  театру  з Чернівців. Цей новостворений муніципальний театр також дебютант нашого  фестивалю. Треба сказати, що за кордоном цей колектив знають більше, ніж в Україні. Трупа гастролює, бере участь у міжнародних фестивалях і  і привозить звідти гідні нагороди.   В «Одруженні» керівник театру Іван Данілін  виступає в іпостасях режисера,  сценографа, музичного оформлювача. Вистава про вибір жениха, кохання і розчарування, про сім»ю і затишок в іскрометних діалогах.

У фестивальній програмі є дві драми. Почну з тієї, квитки на яку давно розкуплені. У Коломийському академічному обласному драматичному театрі  минулого року за твором Ольги Кобилянської , тепер всесвітньовідомий   наш  головний режисер, народний артист України Олег Мосійчук поставив виставу «У неділю рано  зілля копала».У виставі задіяні молоді актори-дебютанти  випускники театральних вишів України. Директор Коломийського театру   народний артист України Дмитро Чиборак  і привезе  цей класичний твір на фестиваль. Глядачі скучили за класикою, люблять цей найстаріший в Україні театр із 175 річною історією, квитки розібрали.

І позаконкурсна робота – драма Івана Рябокляча  «Марія Заньковецька» у постановці  народного артиста України  Федора Стригуна з артистами Національного академічного драматичного театру ім. Марії заньковецької.

Вистава  одержала життя у  1972 році  і не зникала з репертуару театру майже 20 років. Я в ній пам’ятаю в ролі заголовної героїні Ларису Кадирову,  а в ролі Садовського  молодого Федора Стригуна. Тепер  не менш зірковий склад акторів- народні артисти України  Альбіна Сотникова, Орест Гарда, Степан Глова, дарія залізна, Григорій Шумейко. Вийдуть на сцену і патріархи театру  народні артисти Таїсія Литвиненко, Януш Юхницький, Федір Стригун. Виставу трактують, як документальну повість,складалася вона із найважливіших подій життя Марії Заньковецької..

Нова вистава «Кафе «Республіка» Київської майстерні театрального мистецтва «Сузір’я»  запрошує  у реалії  українського політичного життя. П’єсу, за якою здійснено постановку, написав молодий письменник і драматург Богдан Гнатюк. До того ж, він спробував власні сили у режисурі та сценографії. Тож, цю роботу можна вважати авторським проектом і дебютом фестивалю. Головний герой вагається: чи великі гроші, чи зрада партійних ідеалів? Ми знаємо, що великі гроші , дуже сильна спокуса, аж до фарсу. Дія відбувається у загадковому Кафе «Республіка», яке стає прообразом місця основного вибору людини, де на неї чекають усілякі спокуси і де вона повинна вистояти чи зламатись. Вистава про те, як  обіцянками народ дурять. І як треба сто разів подумати, перш ніж проголосувати.

А відкриє фестиваль Львівський академічний театр імені Леся Курбаса  п’єсою сучасного шотландського драматурга Девіда Гарровера «Ножі в курях, або Спадок мірошника»  у постановці режисера  Володимира Кучинського. Це історія любовного трикутника: орача — його дружини та мірошника. Однак насправді п’єса — філософська, тут зіставляються різні світогляди: орач живе у традиційному світі селянина, мірошник — у сучасному, а молода жінка пробує віднайти себе.  «Ножі в курях» ставили вже у 25 країнах світу — і всюди вони різні. Якою покажуть нам цю роботу Львівські Курбасівці побачимо уже 16 вересня.

На фестивалі передбачені  нагороди  в номінаціях: за найкращі – режисуру,  акторську роботу першого і другого плану,  сценічний ансамбль,  сценографію, музичне оформлення, пластику, за високу акторську майстерність і вірність професії тощо. Голова журі фестивалю – народний артист України Федір Стригун. Паралельно працюватиме  і журналістське журі, яке визначить свої номінації.

Людмила ОСТРОВСЬКА

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ