На Тернопільщині увіковічнили місця історичної слави ІІІ Надзвичайного Великого Збору ОУН (фото)

0
259

З нагоди 75-ої річниці ІІІ-го Надзвичайного Великого Збору ОУН у селі Золота Слобода Козівського району відновили криївку, де переховувалися націоналісти, та встановили пам’ятний знак на місці, де планувалося проведення історичної події. Також відновили саму хату на хуторі Веснівка, де, власне, відбувся Збір.

Символічно, що урочисті заходи по місцях історичної слави відбулися у 27-ому річницю Дня Незалежності України. Участь у заходах взяли керівництво області та району, громадськість, духовенство та місцеві жителі. Уже традиційно приїхав на День Незалежності на Тернопільщину відомий український письменник Василь Шкляр, який неодноразово у своїх «бандерівських» романах згадує наш край.

Завдяки спільним зусиллям влади, науковців та істориків, активної громадськості у Золотій Слободі вдалося відновити історичну криївку, яку навесні 1943 року на подвір’ї Василя Чарківського – старшини Галицької Армії побудували місцеві члени організації ОУН.  Криївка була розрахована на десяток осіб.

За свідченнями старожилів, син Василя – Ярослав Чарківський керував спорудженням цього сховку. Вхід до нього був зроблений зі стайні та замаскований жолобом. Ця криївка також слугувала складом для зберігання зброї та продуктів під час ІІІ-го Надзвичайного Великого Збору ОУН.

Крім того, у селі Золота Слобода встановили пам’ятний знак на місці, де відбувався збір делегатів по проведенню Збору.

Сам Збір, як уже зазначалося, пройшов на хуторі Веснівка. Там вдалося відновити хату, де збиралися українські націоналісти.

«Саме цей Збір був визначальний з точки зору стратегії державного будівництва. Тому що тут було прийнято рішення всім Збором про те, що наша стратегія – це державотворення, формування демократичних цінностей, лібералізація підходів  до формування політичних партій. Тоді було оголошено війну за проголошення Незалежної Держави!», – акцентував у своєму виступі голова ОДА Степан Барна.

Довідково

21-25 серпня 1943 року на хуторі Веснівка поблизу с. Золота Слобода Козівського району відбувся ІІІ Надзвичайний Великий Збір Організації Українських Націоналістів, на якому була прийнята оновлена програма ОУН (б) і внесено зміни до структури Організації.

У зв’язку з арештом німецькими окупантами Провідника Степана Бандери та інших провідних діячів на зборі обрали нове керівництво ОУН. Організацію Українських Націоналістів очолив Роман Шухевич «Тур», який згодом став Головним Командиром УПА, генерал-хорунжим під псевдо «Тарас Чупринка» і Головою Секретаріату УГВР під псевдо «Р. Лозовський» та очолив усе збройне підпілля Воюючої України.

Це був перший Великий Збір ОУН, який проходив на території України.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ