Ці жителі Тернопільщини власним прикладом доводять, що здоровий дух не лише у здоровому тілі

0
299

21 червня 2018р. в спортивному комплексі ТНЕУ відбулися змагання І етапу Всеукраїнської спартакіади серед потерпілих на виробництві «Сила духу».

Вже вшосте управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Тернопільській області за підтримки соціальних партнерів, усіх небайдужих до долі потерпілих на виробництві, втілив соціальний проект – спартакіаду «Сила духу». Він виявився справді успішним, бо щороку все більше і більше людей, які з виробничих причин втратили здоров’я, виявляє бажання приїхати на це свято спорту. З різних куточків області майже 150 учасників пройшли випробування відбіркових змагань із шести видів спорту – армспорту, бомбаскету, гирьового спорту, дартсу, настільного тенісу та шахів.

У кожного з учасників – своя життєва історія. Любов до життя та спорт – головні ліки, котрі допомогли Валентині Слюсарчук з Тернополя, Андрію Мельничуку із Шумщини, Андрію Зелінському зі Зборівщини та багатьом іншим звичайним людям, які ніколи професійно не займались спортом, стати учасниками і призерами Всеукраїнської спартакіади, а загалом команді з Тернополя вибороти минулого року бронзу.

Та справа навіть не в нагородах чи призових місцях. Участь у спартакіаді – це вже перемога. Адже є величезна користь неформального спілкування людей з обмеженими можливостями, коли вони змінюють середовище, діляться певними знаннями та вміннями, здружуються, починають інакше дивитись на світ.

– Можливе зробить кожен, неможливе – лише відважний, – розповів про спортивну подію начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області Федір Бортняк. – Майже півтори сотні різного віку відважних, мужніх людей, які подали заявки на участь у спартакіаді, переступили у свою важку життєву годину через «не можу» і почали робити те, що потрібно, переконали себе в тому, що здатні на більше. І насправді змогли пройти ту межу, що розділила їх життя на до і після травми.

Людина, яка має потужний особистий ресурс і серйозну мотивацію в житті, може сама себе витягти з прірви здавалося б безвиході за рахунок внутрішнього ресурсу, який відкриває духовні сили. Навіть допомогти, підказати, власним прикладом заохотити інших людей з обмеженими можливостями. Якраз це роблять аматори спортивного руху на змаганнях спартакіади «Сила духу». І незалежно від того, хто стане на п’єдестал пошани, усі учасники – вже Переможці, бо перемогли біль, обставини і труднощі. В 2013 році всього 11 чоловік відважились приїхати з районів на першу спартакіаду. Нині це вже справжнє багатолюдне спортивне свято.

Рівень відповідальності Фонду перед суспільством, а найбільше перед 2260 потерпілими на виробництві в області вимірюється не лише розміром страхових виплат, яких за 5 місяців цього року виплачено понад 17,7 мільйона гривень. Фонд фінансово забезпечує цілий комплекс послуг з медичної та соціальної реабілітації потерпілих, їх санаторно-курортне лікування в оздоровчих закладах України, на що за цей період виділено більше 1,6 мільйона гривень.

З кожного відділення виконавчої дирекції Фонду в області  приїхали не лише ті, хто вже кілька років буває на спартакіаді, а й новачки, які нещодавно зазнали травм на виробництві і їм надзвичайно важко  співвідносити себе зі статусом людей з обмеженими можливостями. Саме для того, щоб цих людей відкрилося в житті друге дихання, їх запросили до участі у змаганнях поза командним складом.

Вперше у спартакіаді взяла участь Лідія Петрівна Ведернікова, як тепер кажуть, внутрішньо переміщена особа з Донецька. На виробництві отримала аж дві серйозні травми. Та вижила після перелому хребта, подолала власні проблеми не лише зі здоров’ям. А з 2014 року  перебуває на обліку у Борщівському відділенні ВДФССУ в області, активно спілкується і з працівниками Фонду, і з потерпілими на виробництві.

На змагання багато учасників приїжджають цілими родинами. Як, скажімо, родина Мішталів з Бучацького району. Михайла Мішталя, голову родини, понад двадцять років тому  на роботі переїхав трактор. Навіть не переїхав, а наїхав і зупинився. І чоловік лежав під тими кількома тонами металу майже годину. Напевне, не було вцілілої кістки у всьому тілі. Згодом більше, як півроку не міг поворухнутися. А вибратися з того світу допомогла, найперше,  воля до життя та наполегливість.  І сім’я. Бо коли людина не знає, до якої пристані вона пливе, то ні один вітер для неї не буде попутнім. А Михайло має надійну пристань – багатодітну родину, адже подружжя прихистило у своєму домі, де вже підростали донька і син, прийомних дітей. Тепер вже двох дітей одружили і знову  стали опікунами менших. Кажуть, найщасливіші люди ті, хто проживає своє життя, піклуючись про щастя інших.

Вперше на спартакіаду приїхала уся родина Бачинських з Чортківського району вболівати за батька та чоловіка. Двоє синів мають гарний приклад мужності та витримки, бо їх тато, Олег Михайлович, втратив ногу, але не здався, бо має у собі волю, яка подвоює мужність та витривалість. Кілька років тому за кошти Фонду виготовили йому сучасний протез, отримав автомобіль.

Серед таких подвижників, які власним прикладом дають людям з обмеженими можливостями посил переборювати життєві труднощі стала гостя спартакіади «Сила духу», чемпіон дефлімпійських ігор 2017 року,  Марія Бала.

Переможці І етапу змагань поїдуть на фінал шостої Всеукраїнської спартакіади, який пройде у вересні в Ужгороді.

Варто висловити подяку не лише учасникам спортивних баталій, людям з великою вірою у власні сили, а й нашим гостям: очільникам обласної та міської влади, духовенства,  соратникам, соціальним партнерам, меценатам, ЗМІ, які підтримують спортсменів-аматорів, волонтерам, працівникам структур виконавчої дирекції Фонду в області,  за людяність та небайдужість, які робили і роблять все для того, аби і спортсмени, і вболівальники отримали масу позитивних емоцій від спортивного свята, відчуття командного духу, а головне – від спілкування та причетності до громадських заходів. Особлива подяка за співпрацю в організації нашого спортивного свята та художньої програми керівництву і всьому дружньому колективу  Тернопільського національного економічного університету.

В загальнокомандній першості «золото» змагань вибороли спортсмени, які представляли Бережанське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області, другу сходинку п’єдесталу посіли спортсмени Тернопільського міського відділення, а на третьому місці –  Кременецького відділення.

Спартакіада «Сила духу» робить життя людей з обмеженими можливостями світлішим на посмішки та увагу, багатшим на дружбу та спілкування, мотивує на успіхи і звитяги.

Зоряна ЗАМКОВА

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ