Психотерапевт розповіла, що тернополянам заважає бути щасливими

0
1454

Добрий розум робить легким будь-який спосіб життя. Не той щасливий, хто бажає кращого, а хто задоволений тим, чим володiє. Бути щасливим – це значить пiзнати, знайти самого себе… Так колись розмірковував український філософ Григорій Сковорода. Люди завжди хотіли бути щасливими, але для багатьох щастя часто недосяжне. Причина в тому, що іноді не помічаємо своєї щасливості, акцентуючись лише на негативі, не віримо в себе? Чи може у житті таки є доля і від неї не втечеш? Чи доля – це всього-на-всього готова модель нашого життя, яку нам ще немовлятами заклали батьки своїми словами, діями, звичками, рівнем стосунків тощо… Тому з різними людьми по житті і у різний час ми все одно постійно потрапляємо в одинакові ситуації.

Нині багато можна почути про щастя. Яке воно насправді? Про це – розмова із психотерапевтом з Тернополя Марією Хомів.

Марія веде жіночі проекти, тренінги, вебінари, семінари, групи (для вагітних –«Школа щасливого материнства св. Анни»; для дівчат-підлітків «Я-цінна. Я-гідна. Я-особлива»; для хлопців-підлітків «Хоробре серце», для жінок-«ТЕРИТОРІЯ ТІЛА»). Заміжня, мама 17-річної дівчинки. Уміє вести за собою, бути поруч, додавати натхнення, знає багато про щастя і здоров’я жінки.

– Інколи люди думають, що краса, здоров’я, заміж, блискуча кар’єра чи виграш у лотерею  роблять нас автоматично щасливими, – розповідає Марія Хомів. – Красива обгортка часто буває пустою і навпаки. Важливе – поєднання. Щастя жінки – це гармонія: відчуттів, думок, намірів, емоцій, дій. Це баланс в усіх сферах життя. Це уміння насолоджуватись кожним днем. Це здібність проживати важкі часи. Це уважність  до власних відчуттів, навіть якщо вони занадто звичні, щоб їх усвідомлювати. Це пошук  причин, щоб жити. Це навик звертати увагу на приємне повсякдення і шукати красу в недосконалому. Це усвідомлення, що важливо не лише як я виглядаю, але і що я собою являю, відчуваю, думаю, які цінності є всередині мене. Справжня краса виникає зі стану наповненості собою.

Щастя є у кожній миті, щастя в душі, щастя навколо нас. Я нині найбільше працюю з дівчатами, жінками у колі, де ми всі в одній темі, ростемо, розвиваємося в спробі реалізувати свої можливості, знайти і відродити в собі свою жіночу сутність, гармонійно ростити свої сім’ї і, звичайно, ділитися досвідом, щоб збільшувати любов і щастя у світі.

Головне джерело і ключі для розвитку – внутрішній ресурс самої людини. Я вірю у здатність кожної людини використовувати і пізнавати свої здібності, силу та внутрішні ресурси. І мене кожен раз дивує наскільки ці можливості великі і неповторні у кожного. Особливо у жінок.

І є ще щось, що я б хотіла відкрити для жінок нашого міста – про те, як мати роман із собою. До тих пір, поки у жінки не трапився роман з собою, доки вона не зрозуміла себе. Більшість чоловіків чи подруг будуть лише для неї тимчасовими порадниками, які намагатимуться вилікувати її від самотності чи незадоволення. Тому жіночі проекти, відвідування психотерапевта, психолога, саморозвиток – є надзвичайно потрібні в сучасному світі. Адже на зміну цивілізації накоплення, на сьогоднішні  приходить цивілізація усвідомленого життя, в якому людина цінує кожен свій день, знаходить своє покликання, призначення.

– А що говорять про щастя суто в Україні?

– Існує багато індексів, формули щастя. Так, наприклад, є індекс щастя, визнаний ООН для країн, що розвиваються, який містить в собі: тривалість життя; використання природних ресурсів. Є економічний індекс щастя. Є індекс психологічного благополуччя.

Але які б там індекси не були, щастя починається з нас, з нашого внутрішнього стану, психологічного здоров’я і бажання перестати нарікати та злитись .

Відповідно до результатів соціологічного опитування, більше половини мешканців південних і західних областей України вважають себе щасливими людьми.

Загалом, протягом останніх 15 років найвищий показник задоволення життям у українців був у 2010 році. Тоді, за даними соціологічних досліджень, щасливими себе вважали 65% громадян України. Найнижчим же він був у 2001 році – лише 38%. Станом на 2016 рік щасливими себе вважали 54% наших співгромадян.

https://www.slovoidilo.ua/2017/01/31/infografika/suspilstvo/najshhaslyvishi-lyudy-zhyvut-na-pivdni-ta-zaxodi-ukrayiny

– У чому тернополянки нещасливі, а в чому щасливі? Чому?

Дуже важливо для жінки відчувати красу життя навколо себе, вірити в себе і свої сили, писати книгу свого життя різними способами: слідами слів, вчинків, ароматів, доторків, звуків, відчуттями в чиємусь серці. Бути готовою змінюватись і взяти на себе відповідальність за своє життя, думки, емоції, слова. Ми можемо над цим працювати.

Думати, що я роблю, щоб відчувати себе щасливішою.

Тому, я відверто кажучи, не знаю, у чому тернополянки нещасливі, але якщо  якась частина жінок дійсно себе так відчуває, то слід спробувати стати трішки щасливішою ніж учора.

Бути щасливою – це любити життя. Тому що жінка – і є життям. У жінок завжди свій унікальний світ, і вже прийшов час діставати свої сукні та комплекси, і полюбити життя, позбавитись зайвого, пропрацювати травмоване та минуле. І дозволити собі бути такою: жити і любити, творити своє життя та покращувати життя інших.

Ті, хто відчувають себе щасливішими, завжди викликали та й будуть викликати осуд у тих, хто замкнувся вдома, ниє, жаліється і знаходить причини не для розвитку, а для оправдання.

– Ви – щаслива? Як це вдається? Що вас тримає на плаву, коли труднощі?

– Я вдячна за те, що маю добрих батьків, які є прикладом для мене, вдячна за хорошу сім’ю, друзів і знайомих. Вдячна вчителям і наставникам, які надихають та допомагають. І, звісно, учасникам моїх проектів і клієнтам. Моя робота змушує моє серце битись швидше і приймати людей, такими, якими вони є. А ще – я дуже щаслива, коли мої знайомі усміхаються і тішаться. Це багато вартує.

– Маріє, ви завжди були щасливою?

– Звісно, так є не завжди, звісно, навколо є і страждання, і виклики, і втрати, і біль.  І проживши ці важкі дні, треба знову і знову повертатись до себе: щасливої.

Завжди є різні маленькі чи великі події, дні, речі, відчуття, від яких ти сяєш. Тиждень тому великою несподіванкою стало для мене урочисте вручення в Києві особливої нагороди-подяки та ордену БЕРЕГИНЯ УКРАЇНИ. Головний лікар Центру «Здоров’я», Заслужений Лікар України, Ганна Слівінська, висунула мою кандидатуру на номінацію щодо отримання цієї нагороди, за тривалі  напрацювання у роботі.  Я щиро вдячна за це визнання.

Маріє, а щасливим бути важко чи насправді природно і просто?

– Природа щастя описана від філософії до психології, поп-культури, літератури. Є близько 15 різних наукових пояснень.  І нам дійсно варто займатись тим, що робить саме нас щасливішим, наповнювати своє життя змістом, бути вірним тому, що для нас є справді цінним. І це дійсно нелегко, адже треба прикладати щоденні зусилля. Щоденно діяти.

Ми шукаємо своє щастя, але погано уявляємо, що ж насправді може зробити нас щасливими.

– У чому ж справа?

– Причина в трьох складових: 1) в тому, як наш мозок сприймає реальність, 2) до чого звертається в минулому,і 3) що хоче знайти в майбутньому.

Професор Лоретта Граціано Бройнінг дуже цікаве дослідження описала в своїй книзі «Гормони щастя», де розповіла про чотири гормону щастя: окситоцин, серотонін, дофамін і ендорфін. Всі вони однаково важливі для організму і недостатнє вироблення одного гормону може порушити загальний «баланс щастя». Щоб привести кожен з цих гормонів в дію, потрібно регулярно давати їм певну «їжу».

Однак часто, ми вибираємо не найкорисніші способи: викурюємо сигарету, випиваємо келих вина, з’їдаємо шматок торта, граємо в азартні ігри, «зависаємо» в соціальних мережах… Усі ці штучні стимулятори щастя дарують лише короткострокове задоволення, тому слід їх замінювати корисними звичками, новими відкриттями, різними ресурсами.

Професор стверджує, що 45 днів цілком достатньо, щоб розірвати «погані» нейронні зв’язки і сформувати нові звички, які дозволять нам бути щасливими за власним бажанням – незалежно від зовнішніх факторів.

Ми не народжуємося з готовими нейронними зв’язками – вони створюються на основі нашого життєвого досвіду. Звички формуються або шляхом багаторазового повторення, або за один раз під впливом дуже сильних емоцій. Отож, робота в цьому шляху може бути дуже успішною.

А от доктор наук Том Джі Стівенс писав, що слід змінити  свої переконання і цінності. Навчитись  самоорганізації, корисним навичкам в спілкуванні з людьми та професійним навичкам. Щастя також залежить від того, як ми вміємо впоратися зі своїми емоціями і як будуємо стосунки з іншими людьми.

В «Гіпотезі щастя» Джон Хайдт порівнює наш розум з людиною, яка сидить на слоні. Слон являє собою сильні думки і почуття – в основному несвідомі, які керують нашою поведінкою. Людина, незважаючи на те, що вона набагато  слабша, може керувати слоном, так само і ви можете контролювати свої негативні думки і емоції. В результаті перед вами постануть великі можливості. Просто побільше тренуйтеся.  Наприклад, ви можете практикувати ритмічне дихання, техніки релаксації для подолання тривоги і досягнення спокою. Ви можете навчитися розпізнавати і боротися з думками про свою неповноцінність і безпорадність.

Люди часто щасливі, коли вони знаходяться в «потоці», говорить психолог Міхай Чіксентміхайі. Це стан, коли ваш розум повністю занурюється в якесь важливе завдання, яке відчуває ваші здібності.

Словом, якщо прагнути стати щасливішим, то цього можна досягнути. Але треба налаштуватись на роботу, а не дарунок з неба, чи від батьків чи чоловіка. Щастя –

не дарунок. Це досягнення.

– Чому за підрахунками лікарів 2020 рік буде піковим на депресію?

– «Сьогодні антидепресанти виписують в 400 разів більше, ніж це було 20 років тому», – а це вже дослідження Лорі Сантос (Laurie Santos), професорки психології та когнітивістики.

Окрім того існують генетична схильність, стресові фактори та ряд інших причин. А ще травми, шкідливі звички, ось наприклад деякі з них: перфекціонізм, почуття провини,

прагнення догоджати, залежність переживання щастя від осмисленості свого існування. Люди, у яких немає відчуття осмисленості життя, зазвичай менш щасливі у всіх життєвих аспектах і більше схильні до стресів та депресивних станів.

– Як себе поводять і як мислять щасливі люди? Перелік.

– Вони як сонце: сяють, та випромінюють тепло. Внутрішньо добрі і цілісні.

  1. Розпочніть з малого. Наприклад, коли сідаєте за стіл, не починайте їсти, поки не

зрозумієте, чого насправді хочете. Прислухайтеся до себе.

  1. Дотримуйтеся своїх бажань і рішень, поважайте їх.

Реалізуйте свої маленькі мрії, цілі.

  1. Розвивайте емоційну сферу, стресостійкість.

Подумайте, що приносить вам позитивні емоції: радість, задоволення, захоплення,

натхнення тощо.

Любіть, будьте добрими, але відстоюйте свою точку зору та навчіться відмовляти.

Живіть за своїми цінностями. Вірте.

  1. Шукайте свою тишу і знаходьте свої ресурси.

По-справжньому зібратися з думками і відчути спокій можна лише в тиші, яка сьогодні перетворилася в розкіш і доступна лише небагатьом.

Світ пропонує нам занадто багато вражень, але замість того, щоб зробити глибокий вдих, закритися від світу і осмислити отриманий емоційний досвід, ми вважаємо за краще шукати ще більш інтенсивні стимули. Ми немовби нарощуємо зовнішній шум замість того, щоб занурюватися в цілющу внутрішню тишу.

Відомо, що кращі рішення часто приходять, коли людина спить, молиться, дивиться на зірки або просто миє посуд – словом, ні про що спеціально не думає. Тому нині варто приділяти увагу зосередженості, технікам майндфулнесу.

  1. Вдосконалюйте стосунки з близькими, приділяйте час, тим, хто поруч з вами.

Будьте вдячні та милосердні. Посміхайтеся.

  1. Навчайтесь, розвивайте свою здорову частку, наслідуйте людей, які вам подобаються.
  2. Цінуйте прості задоволення, і те, що є.

Навіть з’явитися на цей світ – це вже справжній подвиг…

Наталія ЛАЗУКА

 
БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ