Війна в Україні сколихнула суспільство у Латвії

0
26

«Якими б міцними ми не були, підтримка збільшує наші сили! Вона як ковток свіжого повітря, коли приходять труднощі і не дають дихати!»  – так написали батьки дітей з Харківського народного  дитячого  ансамблю сучасного танцю  «Торнадо» у подячному слові українським  громадам Латвії і особисто   очільниці  Українського центру молоді і дітей Латвії Ользі Берзі на її сторінці у Фейсбуці.

Пані Ольгу я знаю ще з першого року російсько-української війни, яку називали АТО. Тоді країни Балтики і Латвія, зокрема, в числі перших подали руку допомоги нашим воїнам, які потребували лікування, протезування, організували табори відпочинку дітей з території, де велися бойові дії. Справжня українка, яка дбайливо зберігає традиції нашого народу,  тоді запросила  нас, делегацію Тернопільщини, на Міжнародний фестиваль «Балтійські зорі». Вдалося мені побувати і на «Днях української культури на Балтійському морі»  на круїзному кораблі «Рига-Стокгольм-Рига». Створений пані Ольгою  Центр  співпрацює  з українською скаутською організацією Пласт, Центром розробки та реалізації проєктів ЮНЕСКО і є членом Всесвітнього конгресу українських молодіжних організацій, а п.Ольга є членкинею Президії цього  Конгресу. А ще вона представляє  українську діаспору в  Консультативній раді національних меншин при Міністерстві культури Латвійської республіки.

Ольга Чухліб-Берга родом з Волині. За розподілом  після вишу приїхала в Ригу.  І ще на початку 90-х була членом  і засновником  різних патріотичних товариств, які підтримували незалежність України і  Латвії. Пані Ольга не приховує, що громадську організацію створила для  своїх дітей і їхніх друзів, щоб вони не забували  свого родового коріння. До речі, донька Анна знає п’ять мов і дуже допомагає Центру пропагувати українство у світі, син Христіан також долучається до  громадської роботи.

Я вітаю пані Ольгу з ювілеєм, який вона відзначила  в таборі з юними танцюристами  ансамблю сучасного танцю «Торнадо» з прифронтового Харкова  і з «Подякою», яку їй  у День незалежності України вручив Посол України в Латвії  Олександр Міщенко за вагомий внесок в надання матеріально-технічної допомоги 3бройним силам України, гуманітарної допомоги цивільному населенню в Україні та підтримку українців, які отримали тимчасовий притулок в Латвії внаслідок вторгнення росії в Україну. Пані Ольга приязно усміхається  і каже, що це нагорода  всіх українців, які підставляють плече допомоги  рідній землі.

– А ювілей, справді, незабутній завдяки   харків’янам, – говорить землячка. – Талановиті діти  зробили  в цей тривожний для всіх нас час,   свято. Я втішена, що ми з Українським культурним центром “Джерело”( м. Єлгава) змогли прийняти  40 дітей з тренерами. Вони займалися, виступали у найкращих концертних залах і клубах, мали можливість відвідати Єлгавський замок та чудовий парк. Радію, що хоч ця маленька частина харківських дітей мала  можливість відновити сили у нашому домі, на землі латвійців. Мистецтвом  танцю цих дітей  Україна може пишатися, – сказала   очільниця Центру.

– У перший рік російсько-української війни,  коли наша делегація йшла з піснями і українським прапором  вулицями Риги, нас попереджували , щоб ми заховали прапор і не співали, бо неоднозначно сприймають  українців і конфлікт ( для нас це війна) на сході Україні. Звичайно, що ми цього не зробили, а людям казали, що ми хочемо переможного  миру,  навіки  вигнати ворога із нашої землі. Чи тепер відкрилися у людей  очі?

– Війна в Україні, звичайно,  сколихнула і суспільство  Латвії. Влада домовилася про повний перехід на навчання національною мовою, оновили роль національної мови в робочому середовищі, а також відмовилися від толерантності до пам’ятників окупантам в країні. Нещодавно в столиці  знесли останній елемент  пам’ятника радянським військовим – стелу в парку  Перемоги. А до цього  у значущі для українців дні: 23 серпня – демонтували  групу скульптур, що зображують радянських воїнів, а 24 серпня, скульптуру, що втілює образ Ніки. Падіння 79-метрового  обеліска викликало  бурхливі  оплески присутніх.  У Латвії  45 тисяч українців. Існує 19 українських організацій. Лише 8 з них офіційно підтримують Україну. Інші перебувають під сильним впливом пропаганди сусідньої держави, – каже Ольга Берга. За її  словами, цьогоріч  на початку лютого у Латвії завершилося формування загальнолатвійської української діаспорської організації – Конфедерація Українців Латвії «ВІЧЕ», куди ввійшов і молодіжний центр. Така консолідація зміцнить позиції українських діаспорян. Пані Ольга  з радістю  працює на цій ниві  з молоддю, адже  це – майбутнє. – А зараз путінський режим об’єднав народ Латвії у його боротьбі за підтримку України. І якщо ще є люди,  які заблукали в російській пропаганді, то ми допомагаємо  їм відкрити  ти очі і віримо,  той, хто  має вуха, і той, хто має серце, знає, де зло.

– Ви  в Україні були б однією із нас –бандерівкою. Але ви ще й членкиня  націоналістичної партії  “Все для Латвії”…

– Я тільки пишалася б цим званням. Я націоналістка з поглядів. Причому, націоналістка кожного народу, до якого маю відношення. Тому що націоналізм одного народу не повинен обмежувати націоналізм іншого.І маю честь балотуватись від партії Національне об’єднання «Все для Латвії» в парламент Латвії.

–  В товаристві восьми  представників  діаспорських організацій  українців ви  бути  на зустрічі в Президентському палаці  з Президентом Латвії Егілс Левітс  і  Послом  України в Латвії Олександром Міщенком…

– Там ми  говорили про те, що  Латвія виступає за розгляд абсолютно всіх можливостей підтримати Україну, бо в нас  ніколи не було ілюзій  щодо агресивної сутності й  ідеології путінського режиму.  Латвія в терміновому порядку проголосувала за вступ України в ЄС і готова допомогти своїм досвідом, в числі перших  визнала росію країною, яка підтримує тероризм. Парламент Латвії ухвалив закон, який дозволяє добровольцям, громадянам Латвії воювати на боці України у війні проти російського загарбника. І ще, про це говорив Президент Латвії і на зустрічі з Президентом України, Латвія  почала спеціальну програму з відбудови низки об’єктів у Чернігівській області, зокрема, освітніх закладів, щоб діти могли повернутися до навчання. Йшлося і про роботу створеної дієвої  інфраструктури надання  допомоги українцям, які шукають у  нас притулок через війну.

Наш молодіжний центр  підтримує всі починання, які хоч якось можуть наблизити перемогу. Нещодавно придбали і подарували  пральну машинку реабілітаційному відділенню Волинського госпіталю ветеранів війни. Конфедерація українських організацій Латвії «Віче», до якої ми входимо,  організувала відправку  фур з гуманітарною допомогою Україні: це берці, військовий одяг, тепловізори, рації, тушонки, корм для тварин, дитяче харчування та інше. Підтримуємо ініціативу  ГО « Українське товариство підтримки», щодо виготовлення запчастин для дронів, які потрапляють безпосередньо в руки українських воїнів, допомагаємо  збирати  гроші на автівки, ремонт техніки.Також до України наші активісти відправляють  сітки, необхідні для маскування машин, збройної техніки та для прикриття гуманітарних вантажів.  Ми підтримуємо  благодійну акцію «Українським дітям — українську книгу», мета якої — забезпечити вимушено переселених  дітей  художньою літературою, зокрема, долучилися до організації  друку   книг відомої незрячої львівської байкарки світлої пам’яті  Т. Фролової, яка писала: «Проблеми, більші і малі, Нам якось вирішити вдасться. Ми народились на землі —І це найбільше в світі щастя». Зараз народ Латвії збирає 5 000 000 євро на “латвійський байрактар”. Таким чином  ми зможемо підтримати  Україну в цій жорстокій війні. Сильна українська армія вже довела, що може захищати не тільки Україну, а й весь цивілізований, демократичний і, головне, вільний світ!Добре було б, як сказав  Міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс, якби рф програла війну, і її народ навчився дивитися на світ іншими, неімперіалістичними, очима. А в нас, українців з цілого світу, зараз тільки одне бажання-це перемога над ворогом. Цього й хочу нам всім побажати.  Перемоги!!!!

Людмила ОСТРОВСЬКА

 

 

 

 

 

 

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ