У Тернополі візначили день пам’яті загиблих 400 курсантів

0
38

На центральному майдані  Збаража 29 січня представники влади,  громадських патріотичних організацій, курсанти Тернопільського професійного коледжу з посиленою військовою та фізичною підготовкою,  мешканці краю відзначили День пам’яті полеглих у бою під Крутами.

Захід, який об’єднав сотні громадян, розпочали  з виконання Державного Гімну України, хвилиною мовчання вшанували пам»ять  Героїв Крут та борців за волю України.

104 роки тому близько 400 курсантів і студентів на залізничній станції «Крути»  в сучасній Чернігівській області  затримали  на  чотири дні наступ на Київ майже чотиритисячної армії більшовиків, проявивши жертовність і героїзм. Таким чином добровольці не допустили ворога в  столицю, вигравши  час, необхідний для укладання Брест-Литовського миру, який означав міжнародне визнання української незалежності. Цю сторінку нашої визвольної боротьби історики називають  боєм за майбутнє України.27 юнаків потрапили  в полон до більшовиків та були страчені. Трагічне протистояння принесло  перемогу, бо саме Крути поклали  початок  історії молодої держави, яка ціною неймовірних зусиль та  втрат заявила про своє право бути вільною від ярма імперії. Виступаючі на урочистостях  наголошували, що станція «Крути» – тільки одна із численних битв в одвічному «хрестовому поході» Росії проти України, який триває століттями. Відважні патріоти, які захищали Україну під Крутами – справжні Герої, завдяки яким таки постала наша державність. Молоді хлопці вірили у незалежність України. Це були діти, які не мали досвіду, військової підготовки, але  мали величезне бажання  жити у вільній  державі. Нащадками захисників Крут назвав своїх вихованців  начальник Тернопільського професійного коледжу з посиленою військовою та фізичною підготовкою полковник Вадим Ластовицький. У своєму виступі він  наголосив, що ті події належать до переламних епізодів нашого минулого.

-104 роки тому юнаки показали приклад мужності, відданості та незборимості духу.  Справа, за яку вони полягли є священною.  Герої не вмирають. Вони живуть у пам’яті та справах наступних поколінь. Ми пам’ятаємо їх подвиг і готові захищати нашу Батьківщину до останньої краплі крові,- зазначив полковник. Він назвав курсантів  коледжу нащадками відважних вояків.60 із них   взяли участь у  реконструкції бою під Крутами. Заступник начальника   з військово-фізичної підготовки  Роман Мельник, який виконував роль отамана чорних запорожців, назвав театралізоване дійство «Пам’яті Героїв Крут»    відкритим уроком історії, де є чого навчитися.-Наше завдання – оточити більшовиків, взяти їх в полон і об»єднатися з армією УНР і УГА. Саме в цій умовній битві хочемо показати єдність українського народу, коли УНР і ЗУНР об»єднали два народи, які були під Російською і Австрійською імперіями. У бою під Крутами була велика тактична перемога української ідеї незалежності,- сказав очільник чорних запорожців. Організовано продемонстрували курсанти навички ведення бою,  перемовин із ворогом і  захоплення полонених. Постріли, крики, багато диму, жертви  і перемога.

– Приклад юних патріотів зорі нашої незалежності,   як ніколи актуальний для нас напередодні можливої повномасштабної російської агресії,- сказав отаман Тернопільського крайового коша Українського козацтва  Володимир Мосейко.- На цей захід ми привезли  експонати нашого пересувного музею. Тут є всі основні види зброї: холодна, метальна, вогнепальна, предмети захисного озброєння часів Першої і Другої світових воєн. Окрема сторінка музею присвячена сучасній боротьбі за незалежність і територіальну цілісність України. Тут – прапори та шеврони військових підрозділів, амуніція бійців, рештки відстріляних боєприпасів , які ми збирали впродовж років російсько-української війни.  Туди возили допомогу землякам, які знаходяться на передовій, звідти-  фрагменти смертоносної зброї. Так у музеї з’явилися «труба» відпрацьованої протитанкової ракети (ПТУР), фрагменти «Граду», вихолощені набої різного калібру, обереги,талісмани, дитячі малюнки та багато іншого. Ми виконуємо програму «Мінна безпека». Їздимо в школи і розповідаємо  про експонати та безпеку поводження,  про міста з яких ми привезли зброю і діти  розуміють, що все це не чутки  про війну, ці події не з підручника історії – це відбувається поруч з нами і прямо зараз. Колись ця війна закінчиться і також стане історією з Героями нашого часу, які, як і захисники станції «Крути», яких ми називаємо першими  українськими  «кіборгами»,   показали приклад, як треба боронити свою країну, як треба мобілізуватися і стати на її захист, – сказав отаман Тернопільського козацтва.

– Минуло понад  сто років, а ми знову змушені обороняти власну незалежність ціною людських жертв,- сказав  керівник молодіжно-методичного центру обласної ради Богдан Бутковський , який займався організацією театралізованого дійства.- Пам’ятати своїх героїв дуже важливо, адже тих, хто складає  український національний пантеон, напевно, вистачить для виховання патріотизму на сотні років уперед, а плеяда героїв постійно поповнюється, бо боротьба триває. Крутянці в цьому пантеоні посідають особливе місце – вони одні з перших віддали свої життя за новопроголошену Українську державу .

На заході звучали патріотичні пісні  у виконанні народного аматорського чоловічого хору  «Братство ОУН – УПА» імені Клима Савура та молодіжного  гурту «Стан Свідомості».

Очільники області, Збаража, керівництво  коледжу поклали квіти до Стелли Героїв Небесної Сотні – сучасним Героям Крут.

Людмила ОCТРОВСЬКА

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ