У поліцію Тернопільщини надійшло близько 7600 звернень, пов’язаних з домашнім насильством

0
63

Домашнє насильство і насильство за ознакою статі є одним з найпоширеніших у світі порушень прав людини, які вчиняються стосовно людей різного віку і статі, але найбільше потерпають від цього жінки.

Дуже гостро стоїть ця проблема і в Україні, де, за результатами дослідження Національного демократичного інституту, майже 8 мільйонів людей мають у своєму оточенні людей, які постраждали від такого насильства, і у 83 відсотках це саме жінки. Причому переважна більшість з них не звертається за допомогою, тож реальна кількість випадків в рази більша за дані офіційної статистики.

Ці факти навела у своєму виступі Марина Пасєчник, координаторка проекту «Спільними зусиллями влади та громади проти насильства», розпочинаючи пресконференцію за результатами  його реалізації у Тернопільському прес-клубі. А  те, якою є ситуація в цьому плані на Тернопільщині, яскраво відображає цифра, названа іншим виступаючим – старшим інспектором відділу дільничних офіцерів управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Тернопільській області Дмитром Адамовичем.

«За 8 місяців цього року в поліцію області надійшло близько 7600  звернень, пов’язаних з домашнім насильством, – сказав він. – Звичайно, після відповідної перевірки не всі вони підтвердилися, однак в результаті було  складено 3700 адміністративних протоколів і 198 фактів внесено в Єдиний реєстр досудових розслідувань».

Дмитро Адамович розповів журналістам про алгоритм, за яким відбувається реагування на правопорушення такого роду та їх розслідування.

В Україні проблему домашнього насильства практично не вивчали. Тільки віднедавна теми насильства в родині стали предметом публічного обговорення.

За даними Інституту соціологічних досліджень НАН України, 68 % жінок зазнають знущання в сім’ї, з них чверть «як правило» або «часто» потерпає від побоїв. Замість того, щоб про це розказати рідним, викликати поліцію, піти від партнера-агресора, жінка обирає шлях мовчати, бо говорити про це соромно, бо треба терпіти, бо ж не годиться виносити сміття з хати, тим паче викликати правоохоронців. Тож реальна цифра потерпілих у рази більша.

Шлях до подолання ганебного явища починається  з  підвищення обізнаності мешканців та інформаційної, психологічної  допомоги тим, хто потрапив у складні життєві обставини. Це і є мета проєкту “Спільними зусиллями влади та громади проти насильства”, яку  активно впроваджують у громадах Тернопільщини.  Про це йшлося на прес-конференції  «Запобігання та протидія домашньому насильству та насильству за ознакою статі в сучасних умовах».

Починала проєкт громадська організація «ТМЖК «Відродження нації» при підтримці  служби дітей та департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації.

«Нас об’єднує розуміння того, що розірвати коло насильства можна. Зараз на всіх рівнях країни з’являється система, яка справді працює. Наша спільна мета, щоб постраждалі від насильства у кожній громаді і місті почували, що їх підтримує влада і суспільство»,- сказала кординаторка проєкту Марина Пасєчник.

Ліквідація центрів соціальних служб для сім’ї та молоді  передбачила передачу  їх функцій  в об’єднані громади. Але не всі вони готові виконувати цю місію за  пріорітетністю глобальніших, на їх погляд, проблем, за браком фінансування, неготовністю спеціалістів. Допомогти пережити суспільству цей перехідний період  покликані регіональні  управління Національної соціальної сервісної служби.

Начальниця Тернопільського управління Наталя Найчук  наголосила, що зараз основна увага на те, щоб у суспільстві не було нульової толерантності до цієї теми і щоб постраждалі знали, куди можна звернутися за допомогою.

У субвенційному проєкті  на створення   служб  із соціальних питань в ТГ взяли участь п’ять громад Тернопільщини. Такі служби створили   у Лановецькій, Теребовлянській, Шумській, Тернопільській міських  і Товстенській селищній  громадах. Кошти розподіляли згідно з кошторисом, тому що йдеться   про приміщення, оплачуваних спеціалістів, оснащення  за Європейськими стандартами і створення сприятливих умов для відвідувачів.  Ланівецька ТГ отримала майже мільйон грн. субвенції для створення денного центру соціально-психологічної допомоги, який дозволить  утримувати постраждалих до 10 діб. Такі центри діють у Тернополі і Чорткові.

– Створення  Національної сервісної служби  нам дасть можливість об’їздити  всі територіальні громади, звернути увагу на проблему насильства, підготовку фахівців. До 2023 року в усіх громадах повинні працювати  соціальні служби. Звичайно, що цю роботу  якісно ми можемо виконувати тільки спільно з іншими громадськими організаціями і державними службами, – сказала Наталя Найчук і подякувала за співпрацю ГО «ТМЖК «Відродження нації».

Координаторка проєкту  «Спільними зусиллями влади та громади проти насильства» Марина Пасєчник сказала, що  історії жінок – як класика жанру.

Все починається з психологічного насильства – образ, принижень, потім економічного насильства – жінки стають фінансово залежними від кривдників. На цих етапах вони намагаються все вирішити самостійно – терпіти, звертатися до подруг, знайомих тощо. Та потім настає фізичне насилля, часто свідками або навіть постраждалими стають діти. І коли вже немає сили терпіти – жінка викликає поліцію або звертається в інші служби, які інформують спеціалістів, адже постраждалі від насильства іноді не знають законодавства у сфері його  протидії. Наприклад, жінки не розуміють, що потрібно писати заяву до поліції, а якщо загрожує небезпека – просити виписати заборонний припис кривднику, або ж віднайти  контакти організацій, які допоможуть в інших питаннях.

Впродовж восьми місяців до територіальних відділів та відділень поліції Тернопільської області надійшло  майже 8 тисяч  повідомлень, пов’язаних  з домашнім насильством. У поліції склали  3700 адміністративних протоколів і 200  фактів внесли  в Єдиний реєстр досудових розслідувань. Про це повідомив інспектор відділу дільничних офіцерів управління превентивної діяльності поліції Тернопільщини Дмитро Адамович. За його словами, у більшості випадків жертвами насильства ставали жінки та діти, а кривдниками – особи чоловічої статі. Найбільшу кількість фактів насильства в сім’ях, родинах правоохоронці фіксують в обласному центрі. Тут працює мобільна група поліції з протидії домашньому насильству. Щодня вони отримують 5-7 таких викликів, служба здійснила  понад  півтори тисячі  виїздів. Половина фактів підтвердилися,  внесли майже 300 термінових заборонних приписів стосовно кривдників.

Поліція, зафіксувавши насилля, згідно з угодою про взаємоінформованість, повідомляє органи місцевого самоврядування,  кожного кривдника ставлять на облік, проводять профілактичну роботу. Якщо впродовж року агресор переосмислив свою поведінку, з обліку знімають, якщо ж є рецидиви насильства, то відкривають кримінальне провадження. Загалом на профілактичному обліку поліції за вчинення домашнього насильства перебуває понад три тис.  осіб.

Оксана Шлюсар – директорка з розвитку ГО «ТМЖК «Відродження нації» задоволена виконанням проєкту  «Спільними зусиллями  влади і громади проти насилля». За цей час вдалося провести круглі столи, навчання спеціалістів, поширити багато роздаткового матеріалу про ознаки насильства та  з контактами  допомоги постраждалим від домашнього насильства. Для  спеціалістів дев’яти громад, які не мали  досвіду роботи,  провели якісні навчальні триденні  тренінги.

– Наше завдання ще й у  тому, щоб суспільство було непримиренним до насильства в сім’ї. Наш проєкт був адвокаційного характеру, ми підсилили спроможності громад у вирішенні цих проблем.  Ми промоніторили питання і побачили,  що динаміка звернень  постраждалих зросла, люди усвідомили актуальність проблеми,- сказала Оксана Шлюсар. Вона переконана, що  одним розчерком пера не вирішиш проблему, потрібна робота, виховання. Але коли жінка пережила насильство, вибралася із того стану пригніченості і побоїв, вона стає сильнішою і цей досвід боротьби з кривдником залишається з нею навіки.

Це підтвердила і художниця Марія Ділай, яка свого часу пережила цю «класику жанру» в Іспанії. Її кривдник сподівався, що вона буде все робити так, як йому хотілося. Але жінка, не знаючи мови, зуміла захистити себе.

– Коли не можеш говорити, пиши картини, – каже художниця і розповідає, як вона жила під опікою соціальних служб Іспанії. Коли її з побоями взяли в лікарню, лікар і повідомив соціальні служби про насильство в сім’ї.

Читайте також: Тернополянка в Іспанії отримала більше допомоги, ніж за все життя вдома

Вона ні хвилини не відчувала себе наодинці з проблемою. У центрі реабілітації від домашнього насильства вона працювала з психологами, рятівники  допомагали матеріалами для створення картин. Зрештою, вона виграла суд, де  свідками насилля були її картини, в яких  адвокати прочитали її біль.

Читайте також: Тернопільська художниця покаже картини, які стали вагомим доказом у суді в Іспанії

У циклі  сюрреалістичних полотен «Емоції в картинах»  художниця розкрила проблеми любові і зради, маніпуляції, які  відкривають завісу психологічного насилля, зіткнення внутрішнього та зовнішнього світу з почуттями,  що відчуває  людина у непростих обставинах свого життя, як вона долає труднощі і при цьому змінюється, стає сильнішою. Потім пані Ділай і мову вивчила, закінчила  дворівневі курси  самооборони,  мала своє житло, їй дозволили не платити податки від  проданих картин, адже вона перша художниця  в Європі,  яка в живописі порушила тему психічного насилля. Вона стала особистістю, повернулася додому зрілою, виваженою і сильною. За її словами, горнило принижень  гартує  «біцепси душі», головне – не зламатися. От для цього і є соціальні служби, які займаються опікою потерпілих від домашнього насильства, центри реабілітації тих, хто потрапив у складні життєві обставини.

Читайте також: «Тут усі хочуть здивувати світ», – тернополянка розповіла про життя біля Середземного моря

Координаторка проекту «Спільними зусиллями влади та громади проти насильства» наголосила,  що поступ у боротьбі з насильством відбувається і закріплюється в українській політиці та суспільстві, що  засвідчує  тематичний Указ Президента України та  затверджена Кабінетом Міністрів України  Державна соціальна програма  запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року.

Контакти для тих, хто потребує допомоги: безкоштовна національна “гаряча” лінія із запобігання  домашньому  насильству 0-800-500-335 (зі стаціонарних телефонів), 116-123 (з мобільних телефонів), 102 (поліція)

Людмила ОСТРОВСЬКА

 

 

 

 

 

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ