Жителі села Тернопільщини взяли участь у турецькому міжнародному фестивалі

0
104

У Турецькому місті Фетхіє відбувся Міжнародний фестиваль «Фетхієспортфест-2021». Організатори прийняли до півтори тисячі  спортсменів та членів їх сімей з 14 країн світу.

Цей фестиваль поєднує спортивні змагання з водних гонок у відкритій водоймі  Олюденіз, турніри з волейболу, тенісу і народні танці та співи. Мистецькі колективи, а це майже 400 танцюристів і співаків,  були з України, Йорданії, Казахстану, Киргизії, Єгипту, Туреччини.

Мер Фетхіє Алім Караджа  похвалився, що в них є багато культурно-мистецьких проєктів,  соціальних програм.nНа офіційній зустрічі  з представниками  команд різних країн він розповів про історію фестивального руху  і наголосив на величезній ролі спорту і мистецтва  у формуванні  позитивного іміджу держав   і мирних стосунків між народами. Гості та учасники фестивалю  вручили меру подарунки. Ми Аліму Караджі подарували наш український оберіг.

Обмінялися подарунками  делегації і з губернатором краю  Еюп Фіватом. Він розповів про розвиток спорту, про заходи, заплановані  на осінь, побажав гарного відпочинку на наймальовничішому  західно- південному узбережжі Середземного моря. Відбувся офіційний візит і  до головного спонсора фестивалю Лікарні Локман Хекім Эснаф, заснованої в 1997 році в невеличкому офісі. З 2002 року – це багатопрофільна клініка на загальній площі – 9000 кв.м. для обслуговування потребуючих допомоги зі всього світу. Ця лікарня в Туреччині зібрала найкращу команду висококваліфікованих спеціалістів. Про це розповів на зустрічі очільник служби молоді та спорту округу    Фетхіє  Харун Решит Йігит.

Фестиваль розпочався  урочистим парадом учасників, які несли національні прапори і таблички з назвою країни. Урочиста хода тривала понад дві години, привернула увагу місцевих жителів та відпочиваючих.  Відрадно, що до нашої делегації підходило багато українців. Наших земляків цікавили і останні новини  політичного життя, і погода та  ситуація з ковідом, навіть ціни на яблука і картоплю, яка цьогоріч вродила, як у нас,  так і в Туреччині.

Ми працювали на мистецькій сторінці фестивалю.  Вражаючі народні танці із змістовим навантаженням, переходами  від  демонстрації боротьби до ліричних мотивів та тяжкої ручної праці і веселих сценок життя.

Цікаві костюми, вмотивовані тематикою танців. Багато крайок вишитих  за мотивами наших вишиванок . Золотом-сріблом і перлами розшиті костюми киргизьких та казахських вбрань.  Але тут не було  жодного  такого запального танцю, як наш гопак.

– Українські танцювальні колективи через загострення ситуації з ковідом   відмовилися  буквально перед від’їздом, – сказала керівниця  групи організаторка концертів, членкиня журі  міжнародних  конкурсів, фестивалів львів’янка   Надія Тітаренко.

Пані Надія вже 18 років є представником України  в Туреччині з питань організації  культурно-мистецьких заходів. Туреччина активізується в цьому плані, бо таким чином вони відкривають людям свою країну, демонструють її безпечність і  намагаються  привабити туристів  визначними місцями того чи іншого регіону. Найрізноманітніші міжнародні фестивалі тут тривають з травня до листопада.

Ковідні роки показали, що треба змінювати рекламну роботу на рівні держави, тому багато фестивалів  організовує місцева влада, яка бере на себе витрати за проживання і харчування, надаючи екскурсійний бонус.

Українська делегація на «Фетхієспортфесті»  складалася із  людей мистецтва, яких поєднало найфестивальніше село України – Яблунів, що на Гусятинщині.

Поет-пісняр,  рекордсмен книги рекордів  України, який за останні сім років провів понад  20 фестивалів у рідному Яблуневі та селах і містах України в проєкті «Мистецтво єднає Україну»,  хотів глянути на рівень  організації таких дійств за кордоном. Залишився задоволеним, казав, що є чого повчитися і нам, особливо  різноманітності  змагань, конкурсів,  показовості виступів.

Талановита київська  співачка Надія Селіна, яка  завжди бере участь в Яблунівських фестивалях, гідно представила пісенне мистецтво  нашого краю, виконавши в концертній програмі і на гала-концерті дві  пісні Івана Кушніра «Берегиня» і «Україно моя». Обидва твори гарячими  оплесками  підтримували глядачі.

– Пісню «Берегиня»  я написав для міжнародного фестивалю українського мистецтва, який для закордонних українців проводить наша землячка Галина Маловшек у Словенії, де вона очолює товариство «Берегиня», – сказав автор пісні. Приспівом  єднаючої українців пісні є слова про те, що поки ми живі,  Україна із нами живе. А нашому роду нема переводу. Звучало в залі «Слава Україні» – «Героям слава!». Ще у Фетхіє побували  Майя Сухецька і Христина Касіян –  представниці відомого Тернопільського  фольклорного колективу «Золоті журавки», які  багато разів брали участь у Яблунівських фестивалях. Тут вони  були групою підтримки вокалістки. Адже за протоколом під час виступу повинен бути на сцені прапор держави і таблиця з назвою держави, від якої виступають артисти.    Щирими оплесками присутні нагородили  українців і  запрошували до спільних  світлин, бо дуже вже їм подобалися, як самі казали,  наші  яскраві і красиві вишиванки.  На фестивалі панувала неймовірна атмосфера дружби, взаємопідтримки, усмішок і тепла, в дійсності,   мистецтво не знає кордонів. Фестивалі єднають людей світу.

Людмила Островська,  Тернопіль – Фетхіє

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ