Олександр Вільчинський дослідив межові стани людської свідомості і самотність. Форум у Львові

0
121

У Львові відбувся   26-й BookForum. У його програмі  – 820 подій, в яких взяли участь  1000 учасників — авторів, з яких 75 іноземних, а також видавців, ілюстраторів, перекладачів, громадських активістів та культурних менеджерів. У межах форуму на 40 локаціях у центрі міста відбулося 250 дискусій на суспільно-важливі теми.

Фокусною  темою  цьогорічного  форуму стала  назва однієї з поем Грицька Чубая «Відшукування причетного». На цій темі базувалася вся програма. Таким чином згадали поета, якого з нами уже немає 30 років, а цьогоріч  йому мало б виповнитися 70.

Серед почесних гостей 26 BookForum були: Арундаті Рой — індійська  письменниця, лауреатка Букерівської премії за роман «Бог Дрібниць». Ельчін Сафарлі — азербайджанський письменник ,  автор світового бестселеру «Солодка сіль Босфору». Мар’ям Петросян — вірменська письменниця, авторка світового бестселеру «Дім, у якому…».  А загалом на фестивалі  побували письменники з-понад 30 країн світу. Найвідоміші українські автори, яких можна було зустріти на локаціях  подій: Оксана Забужко, Сергій Жадан, Олександр Смик,  Андрій Любка, Тарас Прохасько, Мар’яна Савка, Юрій Винничук, Марія Матіос, Ольга Фреймут та інші.

В межах форуму відбувся  перший публічний багатотисячний захід  на майдані  перед університетом Франка , де разом з Олегом Сенцовим організували читання  на підтримку політв’язнів.

У Львові Олег Сенцов  презентував вперше нову збірку   «Маркетер»  серії «Література з-за грат».

Вперше  в історії книжкового форуму 14 подій стали інклюзивними для слабочуючих, з перекладом на жестову мову.

Вперше на цьому заході  презентували  книжки, написані шрифтом Брайля.

Вперше педагог з Вінниці  Олександр Музика  презентував  казку із доповненою реальністю. Для того, щоб персонажі  ожили – достатньо завантажити додаток та навести камеру телефону на сторінку.

Книжковий форум – це робота, це свято, це час видавництв, письменників, менеджерів.
Потужний письменницький десант представив книговидавничу справу Тернопільщини.

«Ім’я на обкладинці: особистості, про яких варто знати й цікаво писати» – це  серія книжок про неординарних особистостей, написаних неординарними людьми,  налічує сім книг. Велелюдна і презентація цих видань  на форумі – Сергій Синюк, Леся Білик, Олександр Гаврош, Юлія Бондючна. Виступаючі акцентували увагу  на пошуках  причетних до глобальних зрушень, і переконували на силі людського фактору, власному  впливові на  все, що відбувається довкола.

Видавництво «Джура»  презентувало нову книжку Валентини Семеняк “На скрижалях Часу”.  Окремі з оповідань  написані в Індії, Болгарії, Канаді, значна частина – в Україні. Це своєрідний “концентрат” енергії Світла. Про назву  книжки  авторка сказала так: «Скрижалі? Вони всередині нас. А Час? Він скрізь, ми Його частка, Його відображення».

Олександр Вільчинський у своїй книжці  «Дерева на дахах» дослідив межові стани людської свідомості, трагічну самотність, розірваність зв’язків. Йдеться  не про істину та її пізнання, а про дійсність і можливість її дослідити та взаємопов’язаність того, що відбувається навколо нас.

Наші письменники провели  дискусію про  історичні романи «Історичний роман: документальність чи вимисел. Де межа?» Про це на форумі говорили   Олександра Шутко, Левко Різник, Олег Клименко, Юрій Камаєв. В процесі обговорення  звучав  свіжий погляд на закостенілі тези, йшлося  про зв’язок між поколінням,  зрештою,  про перемогу у війні, дух  патріотизму і глибину переконань автора роману. Усе це залежить, насамперед, від кожної конкретної людини.  Бо нема таких речей і явищ, до яких би ми не були прямо чи опосередковано причетні у цьому житті, навіть якщо  цей зв’язок  на перший погляд і не очевидний. І немає такої причетності, яка не передбачає відповідальність перед майбутнім, перед громадою і в першу чергу – перед власним сумлінням.

Для  Юрія Матевощука, як він каже,  це десятий форум безперервної його участі . Пан Матевощук презентував  поетичну книжку-хендмейд  «Іній».Як сказав автор, що цю красу  в обмеженій кількості зробив   Ніколо Шеле. Побачив світ з руки  тернопільського перекладача і твір «Контрабандисти» Конрада Янчури. За словами письменника, це – розкішна  історія, пропахла смаком прикордонної провінційності, вічними «історичними» розбірками між українцями та поляками, яких єднає кордон, якби це дивно не звучало. Розмову вели в  межах головної теми фестивалю, говорили і  про пошук спільної мови з іншими і розуміння, з ким цієї спільної мови навіть не треба шукати.

Видавництво « Богдан» до форуму  підготувало збірку  правдивих та захопливих    історій із життя  “Нерівний шлюб”, яку написала Ніна Фіалко. Презентувала письменниця і нову книжку  «Холодний вітер перемін».

На презентації  історичного дослідження «Репортажів з Карпатської України» автор,  кандидат історичних наук  Андрій Жив»юк розповів, що писав ці репортажі під криптограмами наш земляк Улас Самчук, який у 1938-39 роках  співпрацював з владою і дописував  у  газету «Паризько-українське слово».У книжці до двох десятків репортажів – розлогих, написаних добірним словом, які достеменно несуть в собі дух того часу.

– Книжка відкриває серію «Раритет»,- сказав директор та головний редактор видавництва Богдан Будний. – Ми уже вибрали 26 книжок для бібліотек, щоб люди читали.Бо книговидавництво – це не бізнес, це формування світогляду,- переконаний   пан Будний.

Андрій Гулкевич – письменник із Тернополя, засновник спільноти «Фентезі та хоррор» потішив шанувальників свого таланту  романом жахів “Служитель”. Як сказав автор на презентації ,  центральною ідеєю роману  є зустріч людини із злом, те, як вона себе поводитиме з ним, співіснуватиме чи боротиметься. Недаремно в українській мові слово «причетний» співзвучне до слова «причина». А першопричина всього, що діється навколо – людина. І не якась абстрактна і узагальнена, а завжди дуже конкретна: добра, щаслива чи зла, заздрісна, загребуща. Світ це відчуває.

Про те, чим відрізняється сучасний жіночий роман від подібних романів ХІХ століття? Які теми актуальні завжди, а які відійшли у минуле? Про це і не тільки йшлося в   розмові-дискусії з Лесею Романчук-Коковською, Ніною Фіалко та Іриною Бондаренко.
Ірина Мацко на форумі представляла свіженьке видання «Секрети українського щастя».

-Упевнена: українці – нація щасливих людей! А враховуючи історичні моменти та соціальні труднощі,  – ми  унікальні у своєму баченні щастя , – переконана авторка особливої книги у стилі нон-фікшн. – Одвічно ми  вміли радіти життю. Але щастя тільки на 10% залежить від обставин, а на 90% – від нас. Ми самі обираємо цінності, за якими живемо, людей, яких впускаємо в свою долю, справи, яким присвячуємо час, думки.

Понад п’ятдесят тисяч поціновувачів культурних подій впродовж п’яти днів мали можливість  відвідати безліч освітніх заходів, поспілкуватися з авторами і засвідчити свою шану і причетність до  її величності – Книги.

Людмила Островська

Тернопіль-Львів

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ