Тернополянка дізналася, як вдається здійснювати найсміливіші мрії жителям Житомирської області

0
285

Тернопільська журналістка взяла участь у прес-турі «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа», організованому Харківським прес-клубом на терени Житомирської області. Познайомилася  з досвідом стратегії розвитку громад та реалізацією  ідей  за рахунок бюджету участі.

На прес-конференції кандидат економічних наук, доцент кафедри  управління персоналом та економіки праці Житомирського державного технологічного університету Юлія Богоявленська (відзначена подякою виконавчого комітету Житомирської міської ради за активну участь у впровадженні проекту «Бюджет участі (громадський бюджет)»), голова координаційної ради з впровадження бюджету участі Сергій Намєснік, представники департаменту  економічного розвитку Житомирської міської ради презентували проекти , які уже стали дійсністю і принесли досвід використання громадського бюджету.

ДЛЯ ДОВІДКИ: Словосполучення «бюджет участі» відносно  нове явище для України. Хоч у світі воно відоме  як партиципаторний бюджет( з англійської – «брати участь») з 80 років  двадцятого століття.   Понад 1500 міст на всіх континентах вже більше 20 років втілюють ідею партиципаторного бюджетування або, звичною для нас мовою, громадського бюджету. Сусідня Польща впровадила бюджет участі громад у  2011році, і вже сьогодні майже сто міст реалізують доступ мешканців територіальних громад до міського бюджету. Україна ж побачила перспективу лише в 2015 році і активно надолужує прогаяне, переймає досвід інших країн та намагається перейти на європейський спосіб бюджетування. За останній рік такий простий механізм впливу на владу здобув прихильність і діє  у 20 містах  України. А  в 13 – знаходиться в процесі впровадження. Житомир серед першопрохідців.

– Для жителів міст така можливість – це певний тест на потенціал мобілізації громади у встановленні партнерських стосунків  з органами влади, – наголосив  голова координаційної ради з впровадження бюджету участі Житомирської міської ради  Сергій Намєснік. – Залучення мешканців до процесу ухвалення рішень з розподілу бюджетних коштів на реалізацію їх власних проектів – один з найчіткіших прикладів використання норм прямої демократії. У цьому році ми реалізуємо громадські проекти, проголосовані і прийняті  у 2016 році. Хоч навіть в законодавстві говориться тільки про “бюджет місцевого самоврядування «. Треба вловити різницю. Коли говоримо про бюджет  участі ,   йдеться не  про залучення громадян до реалізації міських ініціатив, а про  можливості  підвищення  активності мешканців, які знають як покращити  життя міста і можуть ефективно розпорядитися частиною коштів місцевого бюджету, в якому є і їхня доля податків. Люди стають партнерами  владних структур. А в цілому , ми всі  стаємо громадянським суспільством, до якого дослухаються керівники  громади,- сказав  пан Намєснік.

Представники департаменту  економічного розвитку  Житомирської міської ради розповіли про структуру  впровадження громадських ініціатив. Спочатку вони  визначали  суму бюджету, яка складала  у Житомирі  один  відсоток від міського бюджету. Потім люди  подають проекти, які підтримують 15 однодумців, що належать до територіальної громади.  Спеціально створена комісія розглядає заявки, а після голосування – зобов’язана контролювати впровадження виграної ініціативи.  Таким чином,  мешканці міста залучаються до розподілу  міського бюджету.

Житомиряни у 2016 році подали 67 проектів, з яких 54 взяли участь у загальноміському голосуванні. За результатами голосування було обрано 11 проектів, що реалізовують цьогоріч. Їх кошторис склав майже 9 мільйонів.

У червні  здійснилася мрія  житомирянки Ірини Данилової, яку вона втілила у проекті  «Чистий відпочинок». Авторка  ідеї  запропонувала встановити у місцях пляжного відпочинку  майданчики для збору сміття, щоб зберегти чистоту річки Тетерів та кар’єрів міста Житомира. Управління житлового господарства  виконало  роботи з облаштування п’яти майданчиків з контейнерами для збору сміття за адресами, що запропонувала ініціаторка  проекту.

За однією з ініціатив  тепер громадськість міста привчають до сортування сміття на чотири баки. Є кілька локацій. У перспективі – лінії з переробки  сортованих відходів.

Зворушливо розповідала про реалізацію своєї задумки  «Островки здоров’я для всіх» житомирянка Галина Шевчук.

– У нашому мікрорайоні є дівчинка з особливими потребами – Даша, – вона  не може гойдатися на традиційних  гойдалках чи виконувати вправи на тренажерах для дорослих. І я вирішила, що треба, щоб усі змогли  тренуватися, набиратися здоров’я. І ми зробили (спочатку вигравши проект) кілька локацій з різновіковими тренажерами: для дошкільнят, школярів, дорослих і для тих, хто має фізичні вади. По-перше, втілення проекту об’єднало  мешканців навколишніх будинків, всі допомагали майстрам, по-друге, знаючи, що тут подбали про людей з обмеженими  можливостями, жителі  самі  подобрішали, почали підтримувати один одного. Багато пенсіонерів приходить на майданчик. Відкриваючи «Островки здоров’я для всіх», мер міста подарував дівчинці на колясці  ноутбук і нове крісло.  Це єдиний в мікрорайоні спортивний майданчик із спеціально обладнаними тренажерами.

У вересні  реалізували ще одну  проектну пропозицію –  «Мультиспортивний майданчик біля ліцею № 24».   Новий спортивний простір складається з футбольного поля (22х42) із штучним покриттям та тренажерної зони. Вулична тренажерка  переважно для старшокласників. Однак і молодші знаходять тут для себе багато цікавого. Ініціатором і натхненником  будівництва цього об’єкту став колишній учень ліцею, двоє синів якого нині навчаються тут, Сергій Маковський. Він з любов’ю розповів , як отримавши від громади «добро» на облаштування пришкільної  території спортінвентарем, чекали суперпокриття, як усі допомагали  у будівництві, пильнували за якістю роботи. На футбольному та тренажерному полях  займаються не тільки учні, діти, а й жителі прилеглих будинків  мають доступ до нових спортивних об’єктів в позашкільний час. Також на території школи встановили  нове освітлення та огорожу. Цей проект  реалізували за бюджетні кошти у сумі 1 мільйон 400 тисяч гривень. Треба сказати, що з використанням бюджету участі   у виграші всі: міська влада  не приймає рішень, які не потрібні жителям, а мешканці реалізовують свої запропоновані проекти.

Пан Сергій, маючи досвід підготовки документа, його  реалізації, планує  ще п’ять проектів, які зможуть поліпшити мікроклімат міста,  забезпечити  бажаючим  здоровий спосіб життя.

Новинку в місто принесла реалізація проекту Жанни Соловйової   «Встановлення на зупинках карт-схем із графіком руху громадського транспорту». На зупинках встановлено 200 конструкцій з похвилинним розкладом руху громадського транспорту.

Є ще один переможний проект бюджету участі – “Зменшення кількості безпритульних собак у місті Житомирі”. Основна мета проекту – регулювання чисельності безпритульних тварин та системи обліку домашніх. Суть його полягає в безкоштовній ідентифікації методом чіпування чотирилапих, як безхатьків, так і домашніх.

За словами  директора  комунального підприємства «Центр захисту тварин» Олександри Мельник,  підшкірна імплантація мікрочіпу (стерильна капсула з біоумісного скла розміром з рисове зерно), який несе в собі унікальний 15-значний номер з усією необхідною інформацією про тварину та її власника – процедура швидка, безболісна та цілком безпечна для життя та здоров`я тварини.

Для реалізації  цього проекту з міського бюджету виділили 503 тис. грн. Через систему ProZorro  за  182,5 тис. грн. придбали  2,5 тис. мікрочіпів. Решта пішло на сканер. Згідно з основними напрямками  діяльності підприємства, безпритульні собаки, що підлягають відлову та стерилізації, безпосередньо проходять процедуру чіпування, що дає якісну та прозору інформацію про кожну безпритульну тварину в онлайн доступі для кожного бажаючого громадянина, забезпечуючи відкритість  роботи підприємства.

-У багатьох розвинених країнах світу електронна ідентифікація тварин є обов’язковою, в інших – ця процедура дуже популярна. І ще один плюс має новація. З чотирилапим  улюбленцем тепер можна подорожувати,  бо  без наявності спеціального мікрочіпа в країни Євросоюзу в»їзд заборонено, -сказала Олександра Мельник.

Житомирський Центр захисту тварин разом з ГО «Міжнародні системи реєстрації» нарахував у місті  близько 2 тисяч безпритульних собак. 40 % стерилізованих тварин.  Разом із тим, директор Центру  розповіла, що за підрахунками трирічної давнини, які неофіційно проводили місцеві ЖЕКи, на вулицях міста було більше 7 тисяч безпритульних собак. Тому, сьогоднішні результати, рахуючи навіть із похибкою, можна вважати позитивними, а проекти стерилізації ефективними. Це свідчить про те, що програма стерилізації, яку тут  почали кілька років тому спільно з товариством «Чотири лапи»,  діє.

– Зараз ми займаємося розробкою програми на наступні три роки під назвою «Житомир – дружнє місто для тварин», – поділилася  планами  Олександра Мельник,- зменшити кількість собак на вулицях міста до мінімальної позначки – 500 можливо, успіх справи залежить від стерилізації, реєстрації та ідентифікації безпритульних тварин.

Це лише частинка із того, що громада Житомира  встигла зробити за  бюджет участі. Втілення задуманого триває.

А цьогоріч уже відбулося голосування за проектні пропозиції, які виконуватимуть у 2018 році. На їх реалізацію з бюджету участі  в Житомирі планують спрямувати 12 млн грн.

Так накопичується досвід з втілення громадянської ініціативи, вдосконалюється механізм співпраці , не тільки між мешканцями, об’єднаними ідеєю  поліпшення  життя вулиці, мікрорайону,  а й громади та влади. Адже вони спільно працюють над процедурою  планування розвитку, всесторонньо  мотивують своє бачення, розробляють  стратегію  та її виконання. Це, насправді,  дуже важка, та кропітка робота, але у якісному  виконанні вона має принести дуже відчутні результати, як для кожної громади, так і для регіону в цілому. Це командна робота і вклад  кожного учасника є дуже значущим та важливим. Спікери та експерти  під час зустрічей  у  форматі «Місцеві громади – рушійна сила реформ» в рамках прес-туру Житомирщиною, були одноголосними у своїй вірі в позитивні  зміни, які розпочалися в країні з 2015 року. Децентралізація  має принести свої результати.  Спеціалісти,  ентузіасти цієї справи , переконані, що  основним завданням для міських голів міст Житомирщини, громадських організацій, медіа, інвесторів, підприємців регіону та голів об’єднаних територіальних громад є якісно, добротно і  прагматично виконувати свої обов’язки, ставити нові цілі, розвивати проекти із свіжим баченням вирішення проблем. І, звичайно ж, розвиватися самим, працювати так, щоб приносити користь та доходи громаді. А чим більше буде докладено зусиль – тим кращим  буде загальний результат, який забезпечить розквіт  не тільки громад, а і всієї країни у цілому!

Людмила ОСТРОВСЬКА

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ