Тернополянка розповіла про унікальну громаду, яка відмовилася від бюджетних коштів

0
462

Зазвичай, журналістам, учасникам Всеукраїнських прес-турів, які організовує Харківський прес-клуб, показують успішні об’єднані територіальні громади, які з початку децентралізації стали господарями на своїх територіях і досягли великих успіхів у наведенні порядку, залученні громадян до співпраці, «заразивши» їх відчуттям господаря, навчилися заробляти гроші.

Цього разу ми побували в одній з наймолодших із 56 утворених об’єднань Харківської області – Олексіївській. За перспективним планом їй «світило» приєднання до Первомайська, але громада виборола своє право на самостійність. Тут пішли на вибори лише у 2019 році, хоч були готові працювати по-новому ще з початку реформи самоврядування, але не було на те політичної волі. За словами сільського голови Анатолія Страхова, 2020 рік був роком викликів.

Найголовніший з них – відсутність бюджетних коштів, бо не було державного провадження на головний ресурс, яким є земля. Сільський голова розповідає, як доводилося долати перешкоди, але його молодій і перспективній команді багато чого вдалося. У громаді 10 старостинських округів і 25 сіл. Понад 10 тисяч населення. Життя людей тепер не дуже солодке, тому сільський голова з депутатами зробили установку на розробку соціального пакета. Треба сказати, що Анатолій Страхов за освітою вчитель історії, багато каденцій пропрацював у органах місцевого самоврядування і досвіду йому не позичати. На території громади функціонують 2 ліцеї, 3 НВК, 1 заклад освіти І-ІІ ст., 7 дитячих садочків, 5 амбулаторій, 8 ФАПів, 12 будинків культури і скільки ж бібліотек. Складнощі зараз із одержаним спадком в освіті. Із 8 шкільних автобусів, 5 довелося поставити на капітальний ремонт. Голова громади розповідає про соціальний автобус, що курсує з сіл до Первомайська, перевозячи всіх мешканців безплатно. Є в громаді і соціальний перукар, який працює за графіком у населених пунктах і надає послуги всім бажаючим за гроші з громадського бюджету.
Але ще перехідний період дає про себе знати, та й поки що громада не прокинулася, надіючись на когось, хто покращить життя. Тому великі надії покладають на 2021 рік . Є плани і грунтовна підготовка для їх виконання. Цей рік став першим роком прямих фінансових взаємин з державою.

Депутати створили програму з підтримки медицини, своє ноу-хау – «Виїзна поліклініка». Тут бачать розвиток первинної допомоги в організації робочого місця лікаря в громаді. У програмі передбачена підтримка в придбанні енергоносіїв, паливно-мастильних матеріалів, медпрепаратів. Так, 2 роки не було фельдшера у селі Киселі, довелося підтримати клопотання старости і виділити кошти на утримання спеціаліста. Для надання вторинної медичної допомоги олексіївці уклали угоду з Первомайською центральною лікарнею, за якою лікар виїжджатиме на території старостинських округів і надаватиме відповідні послуги, проводитиме лабораторні дослідження. Так цю послугу наблизили до людей.

Ще одна новація- програма «Поліцейський офіцер громади». Суть її в тому, що штатний співробітник поліції постійно патрулює територію громади. Слід відзначити, що з місцевого бюджету понад 300 тисяч гривень пішло на допомогу потребуючим, онкохворим, багатодітним, які опинилися в скруті. За рахунок громади батьки застрахували своїх понад тисячу дітей. Олексіївська громада брала участь у Державній програмі щодо забезпечення внутрішньо переміщених осіб тимчасовим житлом і в її рамках купила для переселенців одну квартиру в Олексіівці та два будинки в селищі Слобідське. На покупку житла витратили 424530 гривень, з них 127359 – гроші громади. Тут немає великих бюджетоутворюючих підприємств. Є сільгосппідприємства, що сплачують 12% від нормативно-грошової оцінки землі та чимало одноосібників, які обробляють по 2 і більше гектарів землі. За словами очільника , дохідна частина бюджету на 2021 рік – 65 мільйонів, більшість надходжень – податки і збори. Ця сума може забезпечити всі напрямки роботи громади. Але є ще можливість і заробити, є ресурс збільшити бюджет до 8 млн грн. В тому числі і за рахунок організації самозайнятих робочих місць.

– Ми розуміємо, що ні сьогодні, ні завтра до нас ніхто не приїде і не побудує підприємство на 3 тисячі робочих місць,- говорить Анатолій Страхов.- Це у пріоритетах розвитку на найближчі 2-3 роки. На жаль, багато людей у громаді, маючи по 2 га землі, не ефективно на ній господарюють. Минулоріч ми разом з активними мешканцями створили кооператив «Екофорт». Тепер орієнтацію робимо на використання присадибних ділянок для вирощування багаторічних насаджень, ягід і намагаємося сприяти пошуку ринків збуту. Щось виходить, щось ні. Але наші фермери співппрацюють з потужними партнерами у рамках проєкту GIZ «Професійна інтеграція ВПО» ГО «Асоціація приватних роботодавців Харківської області», включилися в її ініціативу «АгроHUB», спрямовану на покращення можливостей для працевлаштування у сільськогосподарському секторі краю. Багато допоміг нам президент Асоціації підприємців Харківської області Олександр Чумак. Ми співпрацюємо з представниками обласного Центру зайнятості, які фахово проводять тренінги, навчають ефективно господарювати на своїй землі. Ми вважаємо, що є суттєві можливості і переваги об’єднання виробників сільськогосподарської продукції в кооперативи. Це не повернення до архаїчних методів ведення господарства, а навпаки – сучасний підхід, завдяки якому кожен з учасників кооперативу буде мати певні переваги, і, в цілому, це буде сприяти створенню нових робочих місць та розвитку громад,- поділився досвідом сільський голова. Кооператив «Екофорт», об’єднавши зусилля мешканців, став першопрохідцем організації самозайнятих робочих місць в області. Організатори відкрили пункт прийому лікарських трав. У найближчій перспективі тут планують поставити лінію з їх переробки. У громаді дослідили скільки корисних трав росте у лісах і незайманих луках і порахували, що організація такого робочого місця приноситиме робітникам 300-500 грн на день. Завдяки підтримці “AgroHUB” кооператив отримав безкоштовні консультації юриста та бізнес-експертів, а 22 мешканців Олексіївки пройшли безкоштовні курси, під час яких вивчили сучасні технології вирощування, збору та обробки овочів і фруктів, технології крапельного поливу, мікрогрін, тощо. Експерти «АгроHUB» провели експертизу ґрунтів та допомогли визначитися з подальшими напрямками розвитку і розробити бізнес-план, щоб на виході отримати готову продукцію з доданою вартістю. Команда сільського голови разом з очільниками старостинських округів не сумнівається в успішній роботі і розвитку не тільки центральних садиб, а й колишніх бригадних сіл. І ми це побачили на прикладі невеличкого, раніше вимираючого села Верхній Бишкин, де 250 жителів , середній вік яких 65+.

Молодий староста Євген Полонський, який виріс там, живе, завідував місцевим клубом, не без гордості розповів, що цьогоріч він заповнював документи і втішився, що вперше за п’ять років з населенням відбулися зміни, є приріст. Раніше було 5-10 з позначкою мінус, а це – плюс один. За його словами, це знаковий момент. В село потяглися люди з обласного центру від шуму і суєти.

Місцеві депутати розробили програму заселення таких віддалених населених пунктів із залишеними хатами і необробленою землею. Уже є 12 сімей готових поселитися у Верхньому Бишкині, яким зробили наділ землі і визначили двори для поселення. А відкрили для себе це мальовниче село містяни завдяки чудовому заходу , фестивалю розвитку особистості «Коло лісу». Організатор СК «Екофорт» Богдан Гвіздала із старостою та однодумцями Станіславом Сурженком, Олексієм Бреславським вирішили зібрати друзів на зеленому узліссі, подихати свіжим повітрям, покупатися в ставку, поспілкуватися. Місце вибрали не випадково, адже поруч із селом розташований Верхньобишкинський заказник — ботанічний заказник місцевого значення. А потім друзі друзів захотіли приїхати, подивитися як росте картопля, попорпатися в землі, посмакувати ягодами, яблуками, скуштувати місцевих слив, подоїти козу власноруч…І так за чотири роки молоді люди провели 8 фестивалів, кількість учасників яких постійно зростає. Потім молоді господарі завели пасіку. Рекреаційних зон побільшало. Можна викачати мед, скуштувати його, бачачи квіти, з яких бджоли зібрали для нього нектар. А ще приготувати їжу на багатті, взяти участь у спортивних змаганнях, освоїти ази йоги, зайнятися дихальними вправами, у наметовому містечку впродовж фестивальних днів знайти нових друзів. Є умови – не користуватися гаджетами і забути про шкідливі звички. Уже з»явилася і сувенірна продукція- симпатичні магніти з краєвидами та логотипом фестивалю «Коло лісу».

Я побажала ініціативним молодим людям, щоб вони досягли такого успіху в проведенні фестивалю, як наші організатори міжнародного фестивалю «Файне місто». Вони дуже втішилися, бо знають наш мистецький захід, відомий на весь світ.

Староста з однодумцями планує розвиток програми повернення молоді в село, є умови для створення міні-ферм, розвитку садівництва, городництва, вирощування ягід. Голова сільськогосподарського кооперативу «Екофорт» Богдан Гвіздала розповів про роботу свого підприємства, яке зробило ставку на ефективне використання наділів. Зараз вони беруть участь у Польському грантовому проєкті з переробки ягідної продукції – вакуумне замороження. Стоїть і лінія фасовки продукції бджільництва, якою ласують не лише в області та Україні, а й за кордоном. У перспективі кількість бджолосімей хочуть збільшити до 200.

Як це гарно, коли в молодих людей є плани і можливості прикрасити і оживити те місце, де народився. Це також одна із родзинок реформи самоврядування, щоб люди відчули себе господарями на своїй землі. При підбитті підсумків нашої зустрічі експерт Центру розвитку місцевого самоврядування, головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Віктор Нестеренко подякував Анатолію Страхову за величезну роботу за такий короткий час і відмітив, що громада за рейтинговими показниками є однією з найбільш соціальновідповідальних на території Харківщини.
Що ж, особистість завжди притягує до себе особистості, тоді під силу будь-які справи, незалежно чи громаді шість років, чи один. В цьому вкотре переконалася, побувавши в Олексіївській громаді.

Людмила Островська

Матеріал підготовлений завдяки прес-туру в межах проекту Харківського прес-клубу Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ