67 років тому одне з українських міст перейменували на честь Богдана Хмельницького

0
350

16 січня 1954 року вийшов Указ Верховної Ради Української РСР:

«На ознаменування історичної події – 300-річчя возз’єднання України з Росією і відзначаючи заслуги перед українським і російським народами видатного державного діяча і полководця Богдана Хмельницького, Президія Верховної Ради Української РСР постановляє: перейменувати місто Проскурів у місто Хмельницький, а Кам’янець-Подільську область – у Хмельницьку. – пише Віртуальний музей міста Хмельницького

Підпис – Голова Президії Верховної Ради УРСР Д. Коротченко, дата 16.01.1954 р.».

Чому ж перейменували саме наше місто і область? Адже наприкінці 1953 року, коли вже завершувалися приготування до святкувань 300-річчя возз’єднання України з Росією, було вирішено перейменувати місто Переяслав, де якраз і відбувалася історична подія «братання» двох народів, на Переяслав-Хмельницький. Та й жоден факт з біографії Богдана Хмельницького не свідчить про його навіть гіпотетичне перебування у Проскурові.

Виявляється, коли затверджували пропозицію про перейменування, вирішили, що одного лише Переяславля замало, – необхідно до такого «визначного ювілею братання» дати нову назву ще одній з областей та її облцентру. Перебіг подій визвольної війни Богдана Хмельницького стосувався переважно Дніпропетровської, Черкаської, Київської, Вінницької, Кам’янець-Подільської та Тернопільської областей.

Зрозуміло, що Київ і Дніпропетровськ відразу відпали. Вінничани використали безпрограшний аргумент: їхня область одна з перших п’яти, створених в Україні, а тому не слід змінювати її історичну назву.

Залишилися три «кандидатури»: Черкаси, Тернопіль та Проскурів – всі вони мали однакові шанси бути перейменованими на Хмельницький.

Під час обговорення хтось із керівництва УРСР звернув увагу на те, що існує Кам’янець-Подільська область, а обласний центр має назву Проскурів (адже центр області перенесли у Проскурів ще до війни, але область перейменувати не встигли). Все одно ж доведеться перейменувати область. Так чому б це не зробити зараз?

До того ж, саме на землі Подільській на Старосинявщині, у селі Пилявці (тепер – Пилява), сталася переламна битва, що принесла Війську Запорізькому довгоочікувану перемогу і фактично змінила хід історії.

Отже, ці аргументи стали вирішальними, і в січні 1954 р. на карті України замість Проскурова з’явився Хмельницький. Відповідно змінила назву й область.

Зверніть увагу на карту випуску 1953 року. Назва міста – Проскурів, а залізнична станція – Хмельницька (права нижня частина фото). Тобто, це питання було вирішене задовго до 1954 року…

За статтею В. Папонової.

Карту надав Артур Іш.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ