Тернополянка відвідала унікальне місце, яке зв’язує Україну із 2 тисячами портами світу

0
60

Відбувся Всеукраїнський прес-тур «Досвід реформ на Одещині», організований Харківським прес-клубом. У ньому побувала наша кореспондентка.

Визирська обєднана територіальна громада, що в Лиманському районі Одеської області, з’явилася під завісу минулого року, вскочивши в останній вагон децентралізації. Тепер це показова багата громада, яка і до цього не бідувала. Бо на її території є потужне підприємство, яке на 70 відсотків формувало бюджет району. Знайомство з громадою ми і почали із знайомства з головним платником податків, дарувальником і благодійником не лише громади, а й регіону.

Це найбільші ворота України – суховантажний порт Трансінвестсервіс (ТІС), розташований у Аджаликському лимані за 27 км від Одеси. За рейтингом, опублікованим в інтернет-виданні «Порти України» ,ТІС торік перевалив найбільшу кількість вантажів у державі – 25,7 мільйона тонн. Цьогоріч він опрацював рекордний у своїй історії об’єм зернових – 800 тисяч тонн. За словами начальника служби механізації ТІС Сергія Мамонтова, термінал має ресурси для того, щоб збільшити об’єми до мільйона тонн за місяць. Як відомо, термінал ТІС – Зерно найбільший у Чорному морі з річною продуктивністю 6 млн тонн. На складах можна розмістити – 450 тисяч тонн. За рік через ТІС-Зерно проходить біля 22% всього українского експорту зернових.

Запитую, чи є тернопільська пшениця.

-Тут відбита карта всієї України, – говорить Сергій Мамонтов. – За роботою нашого порту можна робити висновки про розвиток економіки країни, – переконаний наш супроводжуючий, який тут працює 12 років і знає все на цій чотиристагектарній території. Він розповів, що підприємство надає стивідорні послуги, які займають найважливіше місце в процесі якісного і безпечного перевезення товару, це комплекс заходів, які спрямовані на правильне сортування, упаковку, зважування навантаження і розвантаження товару. Тут діє «Місце прибуття автотранспорту Визирка», яке оптимізує оформлення та декларування вантажів завдяки єдиному офісу з операційним залом митниці та інформаційним терміналом.

Ми тільки транспортом могли об’їхати підприємство, керуючись не тільки віддалями між терміналами, а й з дотриманням техніки безпеки. Т ут працюють – «ТІС-Зерно», «ТІС-Міндобрива», «ТІС-Руда», «ТІС-Вугілля» та «ТІС-Контейнерний Термінал». 15 причалів забезпечують доступ до міжнародних ринків виробництва і споживання зерна, олії, вугілля, руди, товарів народного споживання. Майже 700 заходів суден в рік зв’язують ТІС з майже 2 тисячами портів світу.

Компанію заснували Олексій Ставніцер та Олег Кутателадзе 1994 року на базі покинутого будівництва державного підприємства «Лиман». У процесі розвитку компанії частку держави підприємці викупили. Одного із засновників пана Ставніцера немає з нами майже десять років.Але сім’я його живе у Визирці, справу батька продовжують сини – Андрій Ставніцер і Єгор Гребенніков.

– Ще дванадцять років тому, коли я прийшов сюди після нашого спеціалізованого вишу Одеськиий морський університет, тут було всього два крани, вантажили руду і зерно,- розповідає пан Мамонтов. -Тепер у нас є плавучі крани і безліч баштових з ліфтом, є змонтовані на автомобільному шасі, на понтонах, залізничних платформах та інші. До речі, випускають їх в Україні, – не без гордості говорить спеціаліст компанії.

За його словами, розвиток групи ТІС розпочався з перебудови покинутого комплексу з імпорту фосфоритів на експортний. За власний кошт побудували 6 власних причалів загальною довжиною понад 1300 м і глибиною 15 м. Зараз приходять потужні лайнери, для яких є потреба при повному завантаженні і до 18 метрів. Інколи довантажують на рейді. Особлива гордість порту – новітній ТІС-Контейнерний Термінал завдовжки 600 м. Тільки тут в одній лінійці 5 контейнерних перевантажувачів, які дають можливість якісно і швидко здійснювати операції. Потужність першої фази — 400 тис. умовних одиниць вимірювання ємності вантажних транспортних засобів перевезення, при повному розвитку ця цифра сягне до 2 млн. Контейнерний термінал найдинамічніший в Україні за показниками вантажообороту. За минулий рік тут перевезення збільшилися на 75%. Тут одночасно можуть стояти три судна.

– Практично все можна перевозити в цих ємностях, – говорить наш супроводжуючий .- Он білі великі коробки – це контейнери-рефрижератори, в яких транспортують косметику, квіти, яйця, м’ясо та інші товари, які потребують штучного охолодження.
Тут є своя залізниця. Щотижня 15 регулярних контейнерних поїздів курсують із ТІС до Тернополя, Києва, Харкова, Дніпра і Чернігова. У планах компанії розвиток нових маршрутів у міста України і за кордон. А ще цими днями цей потужний порт привернув увагу глобального інвестора – компанію ОАЄ DP World, яка викупила контрольний пакет акцій контейнерного терміналу. Це неабиякий успіх для колективу , бо Дубайська фірма має до сотні портів у всьому світі, це розширить можливості і українських портовиків.

– Якщо робота порту віддзеркалює економіку України, то динаміка в нас позитивна,- кажу Сергієві Мамонту.

– Однозначно, – погоджкється зі мною провідний спеціаліст компанії. – Незважаючи на коронакризу, наш порт демонструє стабільний розвиток. Є виробники, є споживачі, є попит, є пропозиція. Отже, економіка України працює добре, – усміхається Сергій Мамонтов. На підтвердження цього знаходжу звітні цифри підприємства. Цьогоріч за перше півріччя ТІС перевалив 17,4 млн т вантажів, збільшивши вантажооборот на 21,6%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. А з моменту створення ТІС залучив майже 800 млн доларів інвестицій. Про те як пощастило Визирській ОТГ, на чиїй території він зареєстрований , говорить бюджет громади, яка складає 7,5 тисяч мешканців, – 238 млн.

Людмила ОСТРОВСЬКА, Тернопіль-Одеса

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ