Пісні сільської вчительки з Тернопільщини дітям рекомендує Міністерство освіти України

0
817

У Тернопільському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти  відбулася  творча зустріч  заслуженого працівника культури України, композитора, викладача вокалу музичної школи  Нового Села Підволочиського району   Надії Галабурди з учителями  предметів художньо-естетичного циклу шкіл області. Надія Ярославівна  разом зі своїми вихованцями представила дві збірки дитячих духовних, ліричних  та патріотичних пісень, які щойно побачили світ у видавництві «Богдан»: “Діти землі – майбуття» і «Я тобі подарую весну!». У творчому доробку  Надії Галабурди сім  пісенників і  магнітоальбомів. Збірки пісень  рекомендовані Міністерством освіти України для використання у шкільних програмах на уроках музики і в дошкільних закладах.

Чи знаєте ви, де найкраще місце на землі? А як звучить музика серця?  Може вам вдавалося відкривати торбинку-веселинку?  Навіть, якщо ви ствердно відповісте, я запрошую вас  на зустріч із неймовірно талановитою жінкою, яка живе у невеличкому віддаленому селі Гнилички Підволочиського району і пише дитячі пісні для всієї України. У своїх дзвінких  і яскравих творах  вона  водночас і ставить такі запитання, і  відповідає на них розсипами мелодій, слів, почуттів, фарб і настрою…

Вона світла, позитивна і талановита. До неї тягнуться люди.  Не так просто у селі, де жінки порають городи, пильнують господарку, багато працюють фізично, зібратися ввечері поспівати.  А в Гниличках  це роблять. Народний жіночий вокальний ансамбль “Джерело” під керівництвом  пані Надії створює свято для односельців. Надія  Ярославівна майже тридцять років  відкриває  і розвиває таланти дітей. Готує  до конкурсів і виступів на районних сценах і колективи Нового Села, де композиторка  викладає вокал  у музичній школі, веде позашкільну роботу в загальноосвітній.

Великим успіхом тут  користується  камерний хор   та вокальний  октет  Новосільської музичної школи.  Як пригадує, будучи керівником вокальної студії у Підволочиську, щорічно вела у світ мистецтва понад 30 дітей. Нині у Новому селі має понад 10 вихованців-вокалістів. Вчителька  втішена, що в умовах децентралізації вдалося зберегти  музичну школу, де навчається понад 60 дітей з навколишніх восьми сіл. Бо так важливому віддаленому селі, в глибинці, мати  такий освітньо-культурний осередок для підтримки юних талантів, для урізноманітнення іх життєвого вибору. Слова вдячності  вчительці  висловила   колишня солістка  шкільного ансамблю,  магістр музичного мистецтва, яка навчається в Національному педагогічному університеті в Тернополі, Уляна Шерстій.

Нинішні вихованці – Надя Баран, Ярина Крих, Ілона Сокіл подарували концерт з нових мелодій. Чисті дитячі голоси   разом з композиторкою спонукали нас, дорослих, разом  з дітками,  бджілками, пташками, звірятками помилуватися  пробудженням зимового чи літнього ранку, зачерпнути роси з осінньої трави, вловити аромат весняного леготу, прислухатися  до солов’їних  передзвонів, скупатися  в сонячній повені Божої ласки… Зворушливо звучали  твори-символи про сьогодення,  неподільну Україну, яка болить кожному,  про нев’янучу козацьку  славу, яка  додає молодечих сил і зараз, бо «руки загребущі має лиходій», про дорогу від серця до серця і про море, яке нам під силу створити з краплин любові. Для дітей — це лише перші кроки до великої сцени, композиторка ж вірить у зіркове майбутнє кожного учня. Присутні були щиро переконані, що  нові пісні заживуть і задзвенять по всій Україні дитячими голосами, несучи  уроки любові до рідного краю, родини, краси, людей.

Пісенний шлях Надії Галабурди  розпочався тоді, коли  випускниця  Кошляківської  музичної  школи (це її рідне село), після навчання в Дрогобицькому музичному училищі та Рівненському інституті культури,  зрозуміла, що бракує  дитячих пісень українською мовою. А  поезії, яка бере за душу, відкриває таємниці життя, створює візерунки і передає аромат рідної землі, дуже багато.  І талановита  музикознавиця  почала створювати  друге крило для віршів, щоб вони летіли до дітей. З вдячністю вона називає співавторів , поетичні рядки яких, озвалися у серці мелодією, з якими вдалося створити майже 500 пісень. У своїх творах  Надія Галабурда знайомить дітей з поезіями Марійки Підгірянки, Олександра Олеся, Євгена Гуцала, Миколи Вінграновського та інших авторів.  Серед них багато митців слова Тернопільщини – Леся Возницька, Оксана Жук, Раїса Обшарська, Леся Любарська, Дарія Чубата, Марія Тройчак, Богдан Мельничук. Інтернет дає можливість  зв’язку з  поетами з Києва, Івано-Франківська, Одеси та інших міст України. За словами  пані Надії, тут головне,  щоб твори відповідали  її духу, торкалися її серця, збігалися з її відчуттям Всесвіту. Саме, мабуть, тому в кожній пісні горить Божа іскра її таланту.

Творчі  зустрічі уже  стали традиційними. Найбільше вражає  пані Надію при спілкуванні з учнівською  аудиторією те, що юне покоління відкрите,  легке в спілкуванні  і величезна кількість талановитих дітей.  Отож,  музичні твори  пані Надя засіває  у ґрунт майбутнього України, у вдячні маленькі  серця, які об’єднуються навколо неї, щоб запалити свічечку  власного таланту. У своїй пісенній вервиці   вона сягає  глибин  народних джерел і висот національного духу. Вслухайтеся лише в назви кількох намистинок у величезному  творчому доробку:»Диво-земля»,  «Сонячна пісня»,  «Світанковий сон», «Я – дитя землі»,  «Щебечи, пташко мила», «Теплі джерела любові»…

Мелодії пісень Надії Галабурди – життєствердні, оптимістичні, обнадійливі, небайдужі, як і вона сама. Мрійливо каже, підсумовуючи зустріч: “Як то гарно просто жити на цьому світі,  коли пташка співає, світить сонце, а ти  простягаєш до Бога руки і дякуєш за те, що ти є».

Пані Надія переконана, що найкраще місце на землі те, де ти народився. Саме там    людина окрилюється, стає на ноги, звідти в зароджується ніжна  мелодія серця.

Людмила ОСТРОВСЬКА

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ