Звичайних корів у селах Тернопільщини витіснили «сталінські корови»

0
509
коза Шіма

У селах області все більше людей відмовляються від корів. Натомість розводять кіз.

– У нас на вулиці лишилося 2 корови, –  розповідає пенсіонерка Люба із села Білобожниця Чортківського району. – Колись в кожній хаті було по кілька штук великої рогатої худоби. Люди спродали, бо стало тяжче їх утримувати. Міняють корів на кози. Колись так багато кіз не тримали. Я не маю корови, бо вже не можу.  А для молодих – корова не є прожитком. Їм треба роботу. Завод в Чорткові є, багато людей на завод пішли.

Пані Люба каже, що козяче молоко дуже корисне.

– І вигідно, – додає. – Йогурт можна робити. Сир –  поживний.

Пенсіонерка Ольга Михайлівна із сусіднього  села Ридодуби має білу шуту козу великої породи. Назвала її Шімою.

– Яка коза – така назва, – сміється пенсіонерка. – Вона любить гратися. Бігає, встає на диби, часом може і буцнути. Весела коза. Я задоволена, бо вона первістка, молода, а на день дає до трьох літрів молока. Купила її в червні за 900 гривень. Корову за півтори тисячі пенсії не змогла би купити – коштує від 10 тисяч. Та й  не маю вже здоров’я до корови. Козу навіть доїти легше. І вона менше їсть – її легше прогодувати. Менше гною в хліві. В сусідньому селі Косів є чоловік, що має п’ять кіз і більше здає молока, ніж інші від корови.

Ольга Михайлівна кіз називає «сталінськими коровами».

– Чула колись, що за часів Сталіна казали на козу «сталінська корова». У ті часи позабирали в людей худобу і багато селян тримали кіз.  Але не можу сказати, що нині геть всі люди їх масово розводять. Багато хто не хоче вже тримати ні корів, ні кіз.БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.