Велике інтерв’ю Сергія Надала напередодні Дня Міста Тернополя

0
187

У Тернополі вже утвердилася добра традиція, коли перед Днем міста міський голова звітується перед громадою за виконану роботу і розповідає про плани роботи на найближче майбутнє. Що зроблено у 2017 році і що буде зроблено нам розповів мер Тернополя Сергій Надал.

Капітальний ремонт Тернополя

– Сергіє Віталійовичу, 2017 рік як і попередні запам’ятався масштабними ремонтними роботами. Тернопіль продовжує бути на капітальному ремонті?

Найперше хочу привітати всіх тернополян з річницею Незалежності України та Днем міста Тернополя.

Щодо капітального ремонту міста. Якщо ми хочемо зберегти наше красиве місто для наших нащадків, зробити його ще кращим, ми повинні його ремонтувати. Більше того, сучасне, відремонтоване місто – це гарантія приходу солідних іноземних та вітчизняних інвестицій. Тобто це нові робочі місця та доходи у місцевий бюджет. Тому капітальний ремонт Тернополя триває і надалі триватиме.

Цього року на капітальні ремонти з міського бюджету ми передбачили майже 140 млн. грн., з яких значна частина – на ремонт житлового фонду, а це майже 70 млн. грн. На капітальний ремонт доріг у міському бюджеті передбачено майже 45 млн. грн. та ще близько 40 млн. – на поточний ремонт. Також на ремонт об’єктів благоустрою буде спрямовано понад 19 млн. та ще 6 млн. на ремонт тротуарів.

– Хто буде нести відповідальність за можливі неякісні ремонтні роботи, адже доводиться чути поодинокі зауваження тернополян щодо якості ремонтнів. Є що відповісти?

По-перше, всі роботи, які виконують підрядні організації і де виявлені проблеми, підрядник має негайно ліквідувати за свій кошт. Ця норма обов’язкова і прописана у всіх договорах.

По-друге, у Тернополі почали активно використовувати нові технології у ремонтних роботах. Зокрема, вперше у Тернополі використовуємо для ремонту доріг технологію холодного ресайклингу, яка передбачає використання залишків старого дорожнього полотна при підготовці основи для асфальту. Зрізаний матеріал потрапляє у спеціальну камеру, де змішується з в’яжучими та укріплюючими речовинами такими, як цемент. Таким чином, отримуємо набагато стабільнішу основу, що за певними якостями не поступається бетону.

Технологія холодного ресайклингу гарантує, що дорожнє покриття буде стояти довше, не буде виникати нових тріщин. З підрядником заключаємо гарантійні угоди, відповідно він дає гарантію на експлуатацію доріг не менше як на 7 років. Таким методом вже відремонтовано у місті понад 14,5 тис. квадратних метрів дорожнього покриття у Тернополі.

 Нові громадські простори

– Тернополяни вже звикли до нових громадських просторів. Що ми побачимо у 2017 році?

Щороку у Тернополі з’являються нові громадські простори, де можуть відпочивати усі категорії тернополян від найменших до найстарших. І вони мають бути у всіх мікрорайонах міста. Це стратегічна мета мерії.

Відтак, 20 липня відбулося відкриття оновленого входу у парк ім.Т.Шевченка, роботи з реконструкції якого тривали з весни. При вході у парк ім.Т.Шевченка облаштували нові пішохідні та велосипедні доріжки, встановлено перголу, оновлено паркове освітлення. До слова, біля перголи висаджено трилистний виноград, який створить додатковий затишок.

Також цього року мерія міста серйозно взялася за реконструкцію парку Національного відродження. Вже розпочаті активні ремонтні роботи. Відповідно до проекту, там заплановано відремонтувати дах сцени Співочого поля, а також реконструювати центральний фонтан, облаштувати вуличне освітлення та прилеглі до фонтану доріжки.

Поруч з фонтаном також капітально відремонтують пішохідні доріжки та облаштують нове вуличне освітлення з енергозберігаючими технологіями.

Цього року розпочнеться створення «Скверу Волонтерів» який є логічним продовженням площі Героїв Євромайдану. На реконструкцію скверу з міського бюджету передбачено майже мільйон гривень. У сквері буде зроблене нове освітлення, нові доріжки. Це вже не плани, це реальність.

 Сюрприз на День міста

– У 2016 році на День міста нас приємно здивувала оновлена Циганка. Який сюрприз готуєте цього року?

Не буду розкривати всі «карти», однак тернополяни побачать ще одну частину оновленої Набережної Ставу. Там встановлять унікальну водну атракцію. Схожі проекти реалізуються у Сінгапурі. Для прикладу атракція матиме 500 форсунок, його встановлять вздовж набережної Ставу від пристані до «Острівка кохання». Окрім красивого вигляду  атракція буде виконувати роль системи аерації на Тернопільському ставі з додатковою архітектурною підсвіткою. Гарантую, що тернополяни отримують незабутні враження.

 Медицина

– Дуже важливе питання про стан справ з закладами охорони здоров’я Тернополя. Як виконується програма з оновлення та ремонту лікувальних закладів?

Завершено капітальний ремонт даху Тернопільської комунальної міської лікарні №2. Завершено ремонт інфекційно-діагностичного відділення Тернопільської міської дитячої комунальної лікарні.

Символічно, що ці приміщення капітально оновилися тепер, адже на початку квітня Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня, у підпорядкуванні якої перебувають поліклініки, відзначає своє 30-річчя. Важливим є те, що у міській дитячій лікарні працюють одразу два відділення, де медичну допомогу отримують діти не лише з Тернополя, а й усієї області – це гематологічне та інфекційне відділення.

Також міській комунальній лікарні №3 було придбано рентгенівський апарат та біохімічний аналізатор.

А «Тернопільський міський лікувально – діагностичний центр» отримав перший в комунальний рентгенівський багатозрізовий комп’ютерний томограф, апарат ультразвукової діагностики та стоматологічну установку. Компютерний томограф – унікальний апарат, який перебуває на балансі громади Тернополя і допоможе вчасно та ефективно діагностувати захворювання. Окремі пільговики зможуть користуватись томографом безкоштовно.

– Це безперечно добре, однак є багато зауважень, щодо побутових умов у лікарнях Тернополя

Так вже сталося, що про нові вікна, двері, дахи та обладнання у лікарнях знають переважно лікарі. Для пацієнтів більш важливо, щоб були добрі побутові умови лікування, нові ліжка, новий посуд, нова постіль тощо. Тому я ініціював внесення змін до програми «Здоров’я тернополян». Зокрема щодо забезпечення добрих побутових умов для лікування. Для прикладу у деяких тернопільських лікарнях хворі сплять на подушках, яким з десяток років років. До листопада буде здійснено об’їзд всіх закладів охорони здоров’я Тернополя. Будуть зібрані всі пропозиції і на сесії міської раді ця програма буде прийнята і профінансована. Тернополяни мають лікуватися у комфортних умовах.

 Транспорт

– Розкажіть про цьогорічні транспорті новації?

Розвиток комунального транспорту відбувається до затвердженої програми. Так, у зв’язку із розбудовою нового мікрорайону у напрямку Підволочиського шосе у Тернополі збудуть нову тролейбусну лінію. Також розробляється відповідна документація на будівництво тролейбусної лінії в сторону «Шостого» мікрорайону. Хочу зауважити, що тролейбусна лінія у сторону «Шостого» мікрорайону робитиметься не за кошти бюджету, а за кошти інвесторів, які будуть вкладати кошти у будівництво нового мікрорайону. Також триває будівництво нової тролейбусної лінії, яка сполучатиме вулицю Бродівську з існуючою тролейбусною мережею та проходитиме від 6-го магазину через вул. Лук’яновича до вул.Промислової

Також у цьому році буде закуплено п’ять тролейбусів чеського виробництва.

– Багато тернополян не розуміють як має діяти і що чекати від карти тернополянина, яка буде також виконувати функцію єдиного електронного квитка. Проясніть ситуацію?

По-перше, електронний квиток запроваджується з 1 жовтня (не з 1 вересня). По-друге, всі пенсіонери та пільговики отримують карту тернополянина в управлінні соціальної політики або ЖЕКах. Учні та студенти – через школи та ВУЗи. Саме тому ми зробили перехідний період, щоб студенти встигли отримати карту. По-третє, електронний квиток зможуть отримати не лише люди, які зареєстровані у Тернополі. Його отримають всі, хто прописаний, проживає, працює або платить податки у Тернополі.

– Зрозуміло, а яка буде цінова політика?

Для тих, хто буде користуватися картою тернополянина ціни на проїзд у міському транспорті  на 2017 рік не зміниться, а для пасажирів, що будуть оплачувати проїзд готівкою безпосередньо в транспорті – ціна буде дорожчою.

 Мораторій на встановлення МАФів

– Пане Сергію, ще одне важливе питання для розвитку нашого міста: ситуація з так званими МАФами?

Щодо незаконних малих архітектурних форм, то позиція мерії однозначна – вони мають бути знесені. Також я буду ініціювати на сесії міської ради питання про мораторій на встановлення у Тернополі нових МАФів. Щодо решти таких об’єктів по кожному з них буде прийнято окреме рішення. Треба розуміти, що у МАФах працюють звичайні підприємці- тернополяни. Ми не маємо морального права викинути їх на вулицю, залишати без копійки.

– Багато чуємо в ЗМІ, що держава, у рамках децентралізації, дала величезні бюджети на місця, і все, що робиться в місці заслугах саме цієї «допомоги». Можете прокоментувати?

Відповім Вам на прикладі конкретних цифр. Так за І квартал 2016 року Тернопіль отримав додатково 113 мільйонів гривень, але додаткові витрати та навантаження, які були покладені на міський бюджет (освіта, медицина, соціальний захист) склали більше 175 мільйонів гривень. У І кварталі 2017 року бюджет Тернополя отримав додатково більше 140 мільйонів гривень. При цьому додаткові витрати були накладені у розмірі майже 283 мільйона гривень. Тобто Київ наклав на Тернопіль додаткові витрати, які у два рази більші ніж додаткові надходження. Це суха мова цифр. Хай тернополяни роблять висновки.

 Прозора влада

– У 2016 році мерію Тернополя визнали однією з найбільш прозорих в Україні. Які нові проекти з прозорості влади запущені у 2017 році?

Так ця політика активно продовжується. Нещодавно Тернопіль став одним з перших міст Україні, яке приєдналося до системи «Prozorro.Продажі». Тепер наше місто не тільки купуватиме, але й продаватиме через систему ProZorro.

Буквально на днях мерія разом з Центром громадського контролю «ДІЙ!» у Тернополі та компанія «MagneticOne. Municipal Technologies» презентували концепцію створення інтерактивної карти Реєстру комунального майна Тернополя. Також почалися роботи над розробленням Стратегії розвитку відкритих даних у Тернополі, над якою працюватиме Центр громадського контролю «ДІЙ!» разом з командою мережі тренерів відкритих даних проекту TAPAS. Перші результати цієї роботи будуть презентовані до 1 жовтня.

Дякую за розмову

Віра Сотник

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ