Поліція виявила шахрайство при голосуванні за Громадський бюджет. Підозрюють депутата від Самопомочі Зелінку

0
286

unnamed (1)Реалізація «Громадського бюджету» Тернополя завершилася грандіозним скандалом. Кіберполіція перевіряє факти про вплив учасників Номінаційного комітету (конкурсної комісії по визначенню переможців) на хід голосування з обрання громадських проектів, які мали фінансуватися з міського бюджету Тернополя. Заведене кримінальне провадження. Голову Номінаційного комітету вже викликали на допит.

Цим розслідуванням спробуємо детальніше розібратись чи мало місце втручання членів Номінаційного комітету, зокрема його голови, депутата Назара Зелінки в хід голосування за «Громадський бюджет» Тернополя.

До історії проблеми

Суть громадського бюджету полягає у тому, що прості громадяни самостійно, без участі депутатів, можуть витрачати частину коштів міського бюджету на власні проекти. І саме громадяни мали вибирати найкращі проект. Однак у Тернополі й на ці кошти положили око місцеві депутати.

Про це можна зробити висновок з перших засідань так званого Номінаційного комітету, який створили міські депутати. До складу комітету увійшли 4 депутати, 4 представники громадськості та 4 міські чиновники. Тобто з самого початку депутати вбили сам «дух» громадського бюджету. Головою Номінаційного комітету було обрано депутата міської ради Тернополя Назарія Зелінку. Він отримав реальні важелі впливу на хід голосування. Таким чином, ще на початку роботу з обрання проектів для фінансування з Громадського бюджету була закладена корупційна складова.

Нагадаємо, с ума закладена у Громадський бюджет у Тернополі – це 1% від міського бюджету. На 2017 рік це буде близько 5 мільйонів.

Рух «Чесно» з самого початку «трубив» про порушення

Координатор кампанії «Стеж за грошима» руху ЧЕСНО Віта Думанська з самого початку заявляла, що кошти Громадського бюджету намагаються прибрати до рук.

«Складається враження, що влада намагається саботувати роботу Номінаційного комітету, або ж взяти його під контроль. Якщо цей орган доведе свою неефективність, грошима, як і раніше, розпоряджатимуться депутати», – підкреслила представник руху ЧЕССНО.

«Ні для кого не секрет, що політики створюють громадські організації, які згодом використовують для агітації. Існує ризик, що у Тернополі намагаються розподілити громадський бюджет між потрібними депутатам громадськими організаціями. Вкрай важливо, щоб ці кошти витратили на ініціативи, які дійсно поліпшать життя тернополян, а не посилять певних політиків», – зазначила координатор кампанії «Стеж за грошима» руху ЧЕСНО.

Рух «Чесно» дивився «як у воду». Але махінації виявилися ще масштабнішими.

Нацполіція завела кримінал

Нацполіція завела кримінальне провадження № 12017210010001622 за фактом втручання Номінаційного комітету у хід голосування за проекти для Громадського бюджету. Стаття 361 ч.2 Кримінального кодексу України «  Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем  , комп’ютерних мереж чи мереж електрозв ’ язку » .  Дані про порушення кримінальної справи занесені в реєсстр ЄРДР 11 травня 2017 року.  Голова Номінаційного комітету Назар Зелінка підтвердив  що Нацполіція викликала його на допит по цій справі.

Спершу нагадаємо, хто такий голова Номінаційного комітету Назар Зелінка. Офіційно він працює офіційним помічником народного депутата Тараса Пастуха і отримує кошти за цю роботу із державного бюджету. Також Зелінка є депутатом Тернопільської міської ради з фракції «Самопоміч».

Докази впливу голови та інших членів Номінаційного комітету на хід голосування за Громадський бюджет

Питання 1. Чи мав голова Номінаційного комітету, депутат Назар Зелінка технічну можливість скасовувати чи додавати голоси за той чи інший проект?

Відповідь: Так. 

Назар Зелінка відкрито у соціальній мережі визнав, що може знімати голоси за той чи інший проект. Ніби нічого кримінального, він знімає помилкові голоси. Але сам факт підтверджується на 100 %.

Питання 2. Чи голова Номінаційного комітету Назар Зелінка скасовував/додавав голоси навмисно, без згоди людей?

Відповідь: так скасовував голоси.

У ще одній переписці у соцмережі з одним з авторів проекту на Громадський бюджет, Зелінка визнає, що він «все почистив». Тобто виконав замовлення/прохання автора проекту.

Питання 3. Чи Назар Зелінка діяв сам, чи у змові з іншими членами Номінаційного комітету?

Відповідь: так, діяв у змові.

Один з авторів проекту на Громадянський бюджет надав переписку між членами Номінаційного комітету депутатами Ігорем Турським, Іваном Сороколітом та Назаром Зелінкою. Тут депутат Турський прямим текстом вимагає від Зелінки зняти голоси за два проекти на Громадський бюджет. Остаточно узгодити кількість знятих голосів вони збираються при особистій зустрічі.

Зразок внутрішньої переписки членів Номінаційного комітету по відбору Громадського бюджету в Тернополі. Листопад 2016 
Зразок внутрішньої переписки членів Номінаційного комітету по відбору Громадського бюджету в Тернополі. Листопад 2016

Таким чином, з вищенаведеного можна дійти висновку, що голова Номінаційного комітету з визначення переможців проектів Громадський бюджет Назара Зелінка не лише втручався у хід голосування, а й свідомо змінював дані. Більше того, він діяв у змові як мінімум з двома іншими членами Номінаційного комітету – депутатами Ігорем Турським та Іваном Сороколітом.

Богдан Волошин

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ