Білити чи не білити – думки тернополян щодо побілки дерев розділилися

0
431

побілкаВ Україні вже більше десяти років існує наказ про те, що білити вапном декоративні дерева і малі архітектурні форми – заборонено. Хтось вважає, що це корисно, хтось – що це пережиток минулого.

Традиція білити дерева і бордюри вкорінилася з часів Другої світової війни. Тоді межі трас, по яких рухались військові колони, фарбували у білий колір, щоб не вмикати вночі фари на вантажівках, аби автоколону не побачила ворожа авіація. Роки пройшли, та звичка залишилася. І до того ж – недешева.

– В останні роки не рекомендується виконувати роботи з побілки малих архітектурних споруд і дерев. – Говорить головний спеціаліст відділу благоустрою та екології ТМР Тетяна Придача. – Вважається, що це пережитки Радянського союзу. Ця звичка пішла від військових частин, коли їх намагалися привести до належного вигляду. І нині в жодній країні в світі, окрім колишніх СРСР, не спостерігається побілка бордюрів і дерев.

Проте у Тернополі і нині можна побачити побілені дерева чи бордюри. Все це – дивна весняна звичка комунальників. Окремі тернополяни погоджуються, що так вулиці виглядають охайнішими, а дерева – доглянутими.

– Потрібно. – вважає тернополянин Василь, – Так красивіше. І для старих дерев, щоб було гарно, а для молодих, щоб не горів стовбур. То користі немає для старих дерев. Красівенько.  Я вважаю, що на це варто витрачати гроші.

– До побілки ставлюся позитивно. – каже Ігор Коваль, – Потрібно так робити. Щоб менше дерева хворіли.

– Як я до цього ставлюся? Я не розумію для чого це робити. – Якщо це, щоб дерева не хворіли від шкідників, то це має позитивний ефект, а щодо побілки бордюрів, то я не бачу в цьому користі. – зауважує Олег Когут.

– Я ставлюся негативно. – Каже Степан з Козови. – Я читав статтю про це. Там написано, що білити дерева потрібно на зиму, а навесні ніякого ефекту це не дає. То нащо викидати кошти?

Екологи кажуть, що білити стовбури ефективно лише у випадку, якщо це плодові дерева. У місті ж, більшість – декоративні.

– Від різноманітних комах, які можуть пошкодити кору дерев. Продовжує Тетяна Придача. – Але побілка від цього не рятує, бо шкідники зазвичай атакують кореневу систему, а стовбурова частина так не шкодиться.

І справді, ніде більше у світі дерева не білять. Уявіть собі центральний парк у Нью-Йорку, вулиці Берліна, чи оазиси Африки з побіленими деревами. Виникає запитання: чому шкідники, які бояться вапна, закінчуються з географічними кордонами країн колишнього СРСР? Чому не білять все дерево, а лише коріння і нижню частину стовбура? Та чому в лісі ніхто не з’їдає непобілені дерева?
БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ