На Тернопільщині висихають не лише криниці, а й ставки

0
972
став у селі Білобожниця Чортківського району
став у селі Білобожниця Чортківського району

На Тернопільщині висихають ставки і річки. Причин кілька – глобальна зміна клімату, нераціональне господарювання в усіх сферах, виснаження ґрунтових вод.

– Недбалість і у водному господарстві, і у ставковому, і в лісовому. – каже голова громадської організації екологічно-гуманітарного об’єднання «Зелений Світ» Олександр Степаненко. –  Воду зберігає і фільтрує природний ландшафт. Найкращий фільтр – це непорушена екосистема.

На Тернопільщині забагато орної землі. З одного боку – це добре, що обробляють, а з іншого – ні. Європейські країни нині намагаються відновлювати луки, пасовища. Це ландшафти, які більш-менш наближені до природного стану. В жодній з Європейських країн нема таких великих площ обробітку землі. А на Тернопільщині майже 90 відсотків – орна земля. Мала би бути якась частка пасовищ, сіножатей, лучних екосистем, водно-болотяних угідь. До того ж умовах глибокої оранки та інтенсивного обробітку земель ми втрачаємо їх родючість.

ставокЩе одна причина – багаторічна меліорація за радянських часів. А в природі все збалансоване. Якщо сотні років десь були болота, то вони потрібні. Нині надто виснажені ґрунтові води.

– Вони в основному поповнюються взимку, коли атмосферні опади не випаровуються, – продовжує Олександр Степаненко. – Сніг впав і навіть коли розтопився, волога так не випарується. До прикладу, з холодної сковорідки пара не йде. Влітку, коли пройшли сильні зливи, дуже незначна частка тієї вологи просочується в ґрунтові води. Опади випали, закипіли і одразу повернулися в атмосферу. Зволожується лише верхній шар, вглиб вони не поступають.

Оскільки ґрунтові води виснажуються, триває ущільнення ґрунту. На Тернопільщині площа території з твердим ґрунтом з кожним роком зростає. Більшають міста, зростає площа доріг, на полях використовують важку техніку. Вода не просочується через втрамбований ґрунт. Дощ невеликий пройде – в полях стоять калюжі. Тому що вже утворилася кераміка. Через оцей запечений глечик вода не проступає. Під деревами, в лісі вона ще є. Там хробаки працюють, дерева відмирають, тому ґрунт  розпушений і вода просочується.

У містах, де великі площі забетоновані, заасфальтовані, вода просто скочується в річку. На один день рівень піднімається і одразу падає. Вглиб нічого не йде. Відповідно, джерела ослаблені. Для того, щоб джерело чи болото постійно живили річку, вони повинні поповнюватися. Маємо дві безсніжні зими і ці водні проблеми одразу стали дуже відчутними. У людей також висихають криниці. Тому що природні джерела, які колись шуміли, тепер навесні трохи оживають, а під кінець літа згасають і замулюються.

висихають ставкиНині в Україні замулюються і заростають джерела та річки.

–  Серет цьогоріч не зазнав весняного паводку. – додає пан Олександр. – Він не був промитий весняними водами. Тому дуже швидко заростають русла. Минулого року в басейні Дністра повністю зникла річка Мурафа у Вінницькій області. Вона вся заросла.У Слобідці Джуринській Чортківського району ще два роки тому було водне дзеркало площею до 50 гектарів. А проектна площа водойми – 87 гектарів. Нині може одна п’ята частина ставка вкрита водою. Решта все заросло травами.

Заростання русел і джерел прогресуватиме. Минулого року ми зверталися до голови ОДА з листом. Було очевидно, що цей процес вже пішов. Його треба контролювати і приймати якісь рішення стосовно раціональнішого використання водних ресурсів в усіх сферах. Це і рибне господарство, і водне, і лісове.

Коли вирубують ліс, доцільно дерева залишати навколо джерел і не пускати туди важку техніку. Часто планована суцільна рубка зачіпає витоки малих річок, природні джерела. Техніка товче там все. Гілля, крони, усі ті залишки скидають на територію, де починається потічок річки.

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ