92% кафе, барів та ресторанів м. Тернополя дотримуються заборони куріння у приміщеннях

0
17

17 березня у прес-центрі телеканалу “Тернопіль-1” відбулась прес-конференція “Презентація моніторингу кафе, барів та ресторанів м. Тернополя щодо дотримання Закону про заборону куріння”

Участь у прес-конференції взяли:

  • Олег Слабоспицький – координатор всеукраїнської кампанії “Молодь вільна від куріння”
  • Дмитро Купира – виконавчий директор ГО “Центр громадянського представництва “Життя”
  • Дмитро Рабченюк – завідувач сектору контролю за рекламою дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю Головного управління Держпродспоживслужби у Тернопільській обл.
  • Лариса Матюк – заступниця начальника управління надання медичної допомоги і розвитку охорони здоров’я Департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОВА
  • Оксана Чайчук – генеральна директорка ДУ “Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ”
  • Василь Пастушак – завідувач поліклінічного відділення КНП “Тернопільський обласний медичний центр соціально-небезпечних захворювань” Тернопільської обласної ради

З 11 липня 2022 року в Україні було оновлене чинне антитютюнове законодавство – до заборони куріння тютюнових виробів, електронних сигарет та кальянів (норма ця вже діяла з 2012 р.) додані також і пристрої для нагрівання тютюнових виробів. Як показують соціологічні дослідження, 86% українців підтримують подальше  розширення вільних від куріння зон.

Під час прес-конференції були презентовані результати всеукраїнського громадського моніторингу, проведеного всеукраїнською кампанією “Молодь вільна від куріння” у партнерстві з центром громадянського представництва “Життя”. Моніторинг відбувся протягом вересня-грудня 2022 р. у 5 містах України (Києві, Львові, Тернополі, Дніпрі, Одесі). Волонтери перевірили на дотримання антитютюнового законодавства 320 закладів ресторанного господарства, зокрема 50 закладів у Тернополі.

Результати моніторингу показали, що загалом по Україні 80% кафе, барів та ресторанів дотримуються заборони куріння усіх видів тютюнових виробів, використання пристроїв для нагрівання та кальянів всередині своїх приміщень. Для порівняння у Тернополі цей показник є найвищим серед 5 згаданих вище міст і складає 92%.

Під час порушень найчастіше по Україні заклади дозволяють курити: кальян (88%), сигарети для нагрівання (44%), електронні сигарети (27%), класичні сигарети (9%). В Тернополі в усіх закладах-порушниках було зафіксовано куріння саме кальяну (100%).

Згідно із законодавством усі заклади ресторанного господарства мають розмістити у своєму приміщенні інформаційне повідомлення про заборону куріння згідно із встановленими вимогами. По Україні у 64% закладів таке інформаційне повідомлення взагалі відсутнє, 21% закладів розмістили його дотримуючись усіх вимог, а 15% мають повідомлення, але воно не відповідає вимогам Закону. Натомість у Тернополі абсолютна більшість кафе, барів та ресторанів мають інформаційне повідомлення, яке відповідає Закону (72%), у частині закладів повідомлення відсутнє взагалі (20%), а деякі розмістили його але не згідно вимогам Закону (8%).

“Дуже приємно бачити результати такого дослідження, що суб’єкти господарювання після нашої спільної роботи намагаються дотримуватись вимог законодавства і починають розуміти, що тютюнопаління та реклама тютюнових виробів є шкідливими. Ми здійснюємо державний нагляд і контроль за дотриманням антитютюнового законодавства та законодавства про рекламу. Зокрема звертаємо увагу на рекламу та стимулювання продажу тютюнових виробів для відвідувачів. У разі виявлених порушень також застосовуємо штрафні санкції до суб’єкта господарювання, які є досить великими. Для прикладу реклама стимулювання продажу тютюнових виробів несе за собою фінансові санкції від 30 до 50 тисяч грн. за кожен засіб реклами.” – зазначив представник Держпродспоживслужби Дмитро Рабченюк.

Представниця Департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОВА Лариса Матюк наголосила, що тютюнокуріння є потужним фактором ризику таких небезпечних захворювань, які дають найбільшу кількість інвалідності та смертних випадків – онкологічні різних локалізацій, респіраторні, алергічні, генетичні та аутоімунні захворювання. Особливо це небезпечно для пілітків та дітей. Куріння є фактором ризику серцево-судинних захворювань, особливо гострого мозкового інсульту та інфаркту міокарда. А також захворювань репродуктивної системи, зокрема безпліддя.

“У нашій установі є профільні відділи профілактики неінфекційних захворювань та відділ промоції здорового способу життя. В області створена робоча група в яку входять представники нашої установи, Департаментів охорони здоров’я та освіти ОВА, Держпродспоживслужби та Національної поліції. Була розроблена спільна стратегія боротьби з тютюнопалінням в Тернопільській обл. на 2023-26 рр. Робота проводиться у школах, у ВНЗ, з підприємцями ресторанного бізнесу. Проводимо лекції та круглі столи разом із Департаментом охорони здоров’я. У наших планах – брендування інформаційними повідомленнями зупинок громадського транспорту та місць скупчення населення в міста та області.” – повідомила очільниця обласного центру контролю та профілактики хвороб Оксана Чайчук.

Представник обласного медичного центру соціально-небезпечних захворювань Василь Пастушак зауважив: “Суть проблеми тютюнопаління закладається ще в юнацькому віці, бо 95% курців почали курити у віці до 21 року. В нашому закладі основним методом лікування таких пацієнтів є психотерапевтична допомога, робота з соціальними працівниками та психологами. В останні роки в нас з’явилась ще одна велика проблема – нові методи вдихання нікотину, бо саме нікотин призводить до залежності, яку необхідно лікувати. Електронні сигарети є так само шкідливими як і класичні сигарети, тим більше аерозольні пристрої містять шкідливі елементи, які збільшують ризик, частоту вірусних та грибкових захворювань легень.”

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ