Коли уряд та депутати готують чергове підвищення тарифів для тернополян?

0
1933
  • Хто прямо впливає на тариф

Важливо розуміти. Тариф на тепло та гарячу воду більше ніж на 85 % залежить від ціни газу та електроенергії, вартість яких напрямку контролює НКРЕКП, “Нафтогаз” та уряд.

Через підвищення вартості енергоносії вартість тепла та гарячої води вже ближчим часом може зрости до 80 % в залежності від регіону. Тобто в середньому платіжка може «подорожчати»  щонайменше на 600-800 грн. Про це прямо заявляють комунальники.

Очевидно, для багатьох українських родин такий «подарунок» від уряду стане важким фінансовим тягарем. Тож заяви урядовців про передачу формування тарифів на місця є не більше ніж спробою відвернути справедливе обурення людей від своєї діяльності.

Монополії для олігархів. Суттєво на підвищення ціни впливає збереження олігархічної монополії на доставку газу і розподіл електроенергії. Більшість обленерго, як і газорозподільчих компаній належать українським енергетичним олігархами. В середньому, кожна українська родина сплачує у кишеню олігарха 150-300 грн за незрозумілою і непрозорою формулою. Переглянути цю формулу і скасувати так звану “другу платіжку” урядовці обіцяли ще рік тому, але далі обіцянок не пішло.

Премії чиновникам. Тарифами переймається президент Володимир Зеленський. Він вже кілька разів вимагав розібратися у ситуації. Між тим, поки чиновники безпосередньо відповідальні за підвищення тарифів отримують мільйонні премії, які можна зрівняти з бюджетом окремих українських громад. Зокрема, у минулому збитковому для “Нафтогазу” році, керівники підприємства отримали премію у розмірі 610 млн грн.У 2021 році, вже після підтверджених збитків у квітні, чиновники “Нафтогазу” авансом отримали ще 130 млн грн премії.

  • Що відбулося

Коли права рука не знає, що робить ліва. У Національній комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), заявили, що

в Україні необхідно терміново підвищувати, а не знижувати тарифи на електроенергію для населення. В організації, що від імені держави, займається регулюванням тарифів переконані, що населення має платити економічно обґрунтовані ціни за електроенергію.

Варто нагадати, що у серпні урядовці зробили “знижку” на електроенергію для населення. Хоча, за підрахунками експертів, з урахуванням “урядової знижки на електроенергію” українці заплатять в середньому на 7 % більше. Минулого року 250 Квт електроенергії для українських родин коштувало на 20 грн менше, ніж коштуватиме цього року після “знижки”. Причина проста — наприкінці 2020 уряд підняв ціну на електроенергію за перші 100 Квт/год майже у 2 рази. Тож, “знижка” не компенсує попереднього підвищення.

Тепер же стає очевидним — за публічними заявами про те, що тарифи регулюються на місцях, уряд готує населення до чергового зростання комуналки.

  • Як зробити тепло доступним

Місцеві комунальники роблять все можливе, щоб зберегти свої міста від “холодної зими”. Громади виділяють кошти з місцевих бюджетів, щоб компенсувати високу ціну газу та електроенергії у тарифі. Врятувати ситуацію могло б забезпечення комунальних підприємств та населення газом українського видобутку. Це газ прилизно у 5-ть разів дешевший за той, яким торгують на міжнародних майданчиках. На сьогодні вартість газу українського видобутку складає близько 2,5-3 грн за кубометр.

Згідно Конституції України — газ українського видобутку належить українському народу. Однак, ані уряд, ані парламент не поспішають давати своєму народу його ж власність. За рахунок простого українця латають бюджетні діри. Адже левову частку вартості газу українського видобутку становить “рента” за користування надр. Вона йде до державного бюджету.

Таким чином, замість проведення реформ, покращення бізнес-клімату, уряд покриває свої дефіцити за рахунок використання надр і підвищення тарифів.

Схожа ситуація і на ринку розподілу газу. У більшості країн Європи діє принцип, коли орендар газорозподільчих мереж заробляє на підвищення ефективності, зменшенні втрат при доставці газу. В Україні ж застосовують тіньові формули, взяті “з повітря”. Відтак олігархи йдуть простим шляхом, через НКРЕКП підвищують ще й тариф на доставку газу, замість покращувати ефективність роботи своїх підприємств.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ