Лікарняні і декретні фінансують Фондом у повному обсязі, однак наявні затримки у фінансуванні

0
28

Фонд соціального страхування України виплачує лікарняні та декретні у повному обсязі. Працівники управління та відділень ВД ФССУ в Тернопільській області роблять все можливе, аби всі, хто тимчасово втратив працездатність, отримали допомогу якнайшвидше, однак сьогодні є затримки в строках фінансування.

Начальник відділу страхових виплат та матеріального забезпечення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області Валентина Лучин розповідає з чим це пов’язано та як пришвидшити отримання виплат від ФССУ.

Працівники Фонду в посиленому режимі працюють для того, аби швидше кошти, котрі поступають в область, потрапили до громадян, адже знають, що тепер потрібна кожна копійка. Особливо тим, в кого проблеми зі здоров’ям, хто потребує лікування в умовах епідемії COVID-19. Виплати застрахованим особам, які станом на 01березня 2021 здійснили робочі органи виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області, становлять 49,5 млн.гривень.

Бюджет Фонду наповнюється часткою від єдиного внеску, який щомісяця сплачують працівники, або за них сплачує роботодавець. Від усієї суми зібраного ЄСВ до Фонду направляється 9,5727%.

По мірі сплати ЄСВ роботодавцями, ці кошти надходять на рахунок Фонду – і одразу направляються на фінансування матеріального забезпечення і страхових виплат: допомог по тимчасовій непрацездатності (лікарняні); допомог по вагітності та пологах; допомог на поховання; щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві тощо.
Ще в листопаді 2020 року Фонд фінансував лікарняні і декретні упродовж одного робочого дня після отримання заяви-розрахунку від роботодавця (замість 10 робочих днів, визначених законодавством). Усі операції були оптимізовані та прискорені, аби в період пандемії забезпечити максимальну оперативність у наданні допомог.
Структури управління та відділень ВД ФССУ в Тернопільській області грунтовно підійшли до впровадження електронної форми подання заяв-розрахунків страхувальників. І тепер, в умовах карантину, це полегшило роботу бухгалтерам підприємств, організацій та установ. Понад 90 % усіх страхувальників області тепер можуть переслати необхідні документи до відділень Фонду. Не треба наражатись на небезпеку інфікування, записуючись в чергу, бо в умовах пандемії відвідування мінімізоване. Все автоматизовано і пристосовано до потреб страхувальників.
Однак сьогодні доходів Фонду не вистачає на покриття усіх прийнятих на фінансування допомог і виплат. Динаміка зростання сум і кількості листків непрацездатності спостерігається Фондом з осені минулого року та пов’язана із розповсюдженням коронавірусної хвороби. Крім того, на розмір видатків за лікарняними листками впливає зростання розміру середньої заробітної плати по країні. Наприклад, у грудні 2020 року Фонд прийняв на оплату лікарняні на суму 2,4 млрд грн – на 1,5 млрд грн більше, ніж у грудні 2019-го (0,9 млрд грн).

Тож попри те, що з 2021 року щомісячні надходження до бюджету Фонду покривають видатки за той же період, накопичена наприкінці минулого року заборгованість призвела до затримки у виплатах допомог.

На структури Фонду покладено пріоритетну функцію забезпечення соціальними гарантіями саме тих осіб, які безпосередньо постраждали від пандемії. Це, у першу чергу, працівники, які захворіли на COVID-19, а також особи, зайняті обслуговуванням населення, самоізольовані під медичним наглядом і в спеціалізованих закладах охорони здоров’я. Крім того, Фонд продовжує реалізацію виплат за соціальним страхуванням за загальними страховими випадками. Разом зі спеціалістами інших відомств, страхові експерти з охорони праці докладають зусиль, аби попередити страхові випадки, професійні захворювання, особливо це стосується працівників медичних закладів, які піддаються найбільшому ризику інфікування.

Фонд фінансує допомогу по тимчасовій непрацездатності у разі захворювання на COVID-19, під час перебування на самоізоляції під медичним наглядом, а також здійснює страхові виплати медичним працівникам за гострим професійним захворюванням.

Зокрема, за два місяці 2021р.такі виплати для медичних працівників склали 7,8 млн.грн., в тому числі для родин чотирьох медичних працівників, які померли внаслідок інфікування коронавірусом SARS-CoV-2 під час виконання професійних обов’язків, Фонд соціального страхування України профінансував одноразові страхові виплати за рахунок коштів державного бюджету на загальну суму 7,3 млн гривень.
Водночас, деякі затримки з виплатою тимчасової непрацездатності пов’язані не з різким ростом видатків через пандемію, дата фінансування Фондом допомоги по тимчасовій втраті працездатності прямо залежить від дати подання заяви-розрахунку роботодавцем. Варто підтримувати зв’язок із своїм роботодавцем, бухгалтером та комісією (уповноваженим) із соціального страхування вашого підприємства. Дізнатись дату прийняття Фондом заяви-розрахунку на виплату коштів можна на своєму підприємстві, або у робочому органі виконавчої дирекції Фонду, де зареєстрований роботодавець. Для цього необхідно назвати номер вашого ідентифікаційного коду.
Фонд перераховує кошти для виплати допомоги на рахунок роботодавця, який, у свою чергу, здійснює виплати своїм працівникам. Зазвичай банківські операції займають декілька робочих днів. Він має виплатити їх працівнику у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, або одразу після надходження коштів від ФССУ.

Розмір виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності залежить від тривалості страхового стажу та визначається, виходячи із середньоденної заробітної плати працівника. Розмір допомоги складає:

1) 50% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до 3 років, або в разі самоізоляції від COVID-19 під медичним наглядом незалежно від тривалості стажу;

2) 60% середньої заробітної плати (доходу) – страховий стаж від 3 до 5 років;
3) 70% середньої заробітної плати (доходу) – страховий стаж від 5 до 8 років;
4) 100% середньої заробітної плати (доходу) – страховий стаж понад 8 років, або при наявності пільг відповідно до законодавства, а також медичним працівникам у разі самоізоляції від COVID-19 під медичним наглядом незалежно від тривалості стажу.
Звертаємось і до застрахованих осіб, потерпілих на виробництві, яких цікавлять ті чи інші питання: якщо є найменше непорозуміння, нез’ясованість – телефонуйте в управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області (0352)52-72-21 і відразу спеціалісти дадуть вам ґрунтовне роз’яснення згідно законодавства.

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ