Доброслав – гарний приклад населеним пунктам України в розвитку свого краю. Недарма, саме ця селищна рада два роки поспіль ставала переможцем в номінації «Найкраща селищна рада з благоустрою» в обласному конкурсі цієї тематики.
Доброслав – селище міського типу за 50 км від Одеси. Нема тут моря, гір, величезних супермаркетів, не приголубила цю місцину природа неповторним ландшафтом. Дуже скромний бюджет селищної ради. Але Бог дав сюди тямущу владу і дружних людей. І стали тут дороги одними із кращих в області, добротні велодоріжки, стоянки для велосипедів, світлодіодне освітлення, що дозволяє ну вже не голки збирати на тротуарах, але вишивати точно можна. Тим більше є де.
Недавно тут з’явилися такі арт-об’єкти, якими може пишатися велике і багате місто. Наприклад, автобусні зупинки. Одна має вигляд величезної парасольки яскравого кольору літа, інша в стилі «високих технологій» хай-тек під назвою «Солярис». В них так і хочеться почекати автобус, але він тут дуже чітко курсує, що знаючи графік, не зачекаєшся.
До 2016 року Доброслава на мапі України не було. Це був центр Комінтернівського району, а смт називалося Комінтернівське. Декомунізувавши назву уже в Лиманському районі, мешканці стали доброславцями. Як ви зрозуміли, тут однієї назви мало, бо в неї треба було вдихнути життя, спонукати до руху і прославити це місце добрими справами. О! Команді вдалося все задумане. Доброслав тепер знають не тільки в Україні, а й у всьому світі. Тут запросто приймають міжнародні делегації з Грузії, Латвії, Туреччини, ОАЕ, проводять найрізноманітніші екскурсії туристичним маршрутом «Екологічні стежки Доброслава».
Є тут що показувати. Серед туристичних об’єктів «Меморіальний комплекс жертв Голодомору», на території якого прам’ятник «Вільний птах» на честь загиблих Героїв Небесної сотні. Приваблює туристів Мистецька алея , на якій розмістилися скульптури «Металеве серце кохання», «Великодня писанка», «Саксофоніст», «Сон», «Танцівниця», «Квітка папороті». Доброслав – неповторне селище, галерея просто неба. Все це стало можливим не завдяки величезному бюджету, бо він тут складає до 55 тисяч гривень з власними надходженнями 25 тисяч, а завдяки ініціативі працівників селищної ради, які беруть участь у міжнародних конкурсах проектів, залучають інвесторів, активізують підприємців і молодь до роботи на розвиток краю.
У селищі за ці роки зафіксували 11 рекордів України, деякі з них тягнуть і на всесвітні. Серед них – наймасштабніша благодійна акція, в якій взяли участь понад тисячу мешканців, найбільша команда Св. Миколаїв – 637 дитячих улюбленців з 30 країн світу, масовий танець , в якому було задіяно понад пів мільйона учасників та інші. Найзнаменитіший рекорд Доброслава – найбільша сім»я в Україні, яка складається із 346 родичів. У сім»ї Семенюків є всі шанси потрапити у Книгу рекордів Гіннеса. Треба сказати, що жителі селища за роки самоврядного реформування самі вже стали великою родиною, якій все під силу. Ще не так давно тут було до 20 стихійних звалищ.Треба було щось із цим робити, вмовляння не допомагало. Тоді вирішили оголосити конкурс на облаштування селища. Свій проєкт красивого місця міг подати кожен бажаючий , із бюджету участі влада виділяла 26 тисяч гривень. В конкурсі взяли участь, як професійні архітектори, так і місцеві жителі зі своїм баченням Доброслава. Переможцями стали 5 проєктів. Розпочалося перетворення Доброслава в красиву паркову зону у 2015, коли селищна влада впродовж двох місяців прибирала найбільший смітник і заклала на його місці етно-парк «Лісова пісня».
Ожили в металі Мавка, Лукаш, Той, що греблі рве та інші. Персонажів твору Лесі Українки втілили скульптори з Одеси, Києва і Львова – Клим Степанов, Богдан Назаренко і Віктор Тіблевич. На початках місцеві жителі не хотіли ні прибирати, ні бачити красу. Команда селищної ради разом з очільницею виходили на суботники, прибирали, садили квіти, дерева, ставили лавочки. Було таке, що і квіти виривали, і лавочки ламали, ліхтарі били…. – Ми ставилися до цього спокійно,- розповідає спеціаліст з туризму Ірина Матяр.- Садили і ремонтували знову, вкручували лампочки. А потім до нас на суботники почали приєднуватися односельці. Так спільними зусиллями ми сміттярки окультурювали і робили паркову зону.
Тепер тут 12 парків і це не межа. Кожен із них має свою тематику або прив’язку до певної країни. Так, є тут «Японський сад». Це центральний парк з дитячими майданчиками та атракціонами. Зворушливий парк Слави, реконструкція якого завершилася минулоріч. Роботи виконали при співфінансуванні в рівних долях обласного і місцевого бюджетів. Велична меморіальна вежа, присвячена захисникам Донецького аеропорту.Тут відновили майданчик, присвячений Другій світовій війні, встановили ротонду для виступів духового, облаштували шахове містечко. Одна із зелених зон, «Парк закоханих сердець», потрапив до Національного реєстру рекордів України за найбільшу кількість сердець, зібраних в одному місці.
Є тут єдиний в Україні пам’ятник українській пісні, а скверик так і називається «Українська пісня». Тішать око зворушливо-романтичні назви зелених зон «Бабусин садок», «Перлина Доброслава», «Дівчина-весна», «Книга заповідей» «Святий Миколай».
Найсвіжіший парк «Дубай», лише у серпні закінчили роботи першої черги. Толокували майже рік, бо треба було укріпити берег, розчистити рукотворну водойму, яка була непридатна для відпочинку. За словами Ірини Матяр, проєкт «Дубай-парк» є доволі масштабним. Він має кілька терас, прикрашений скульптурами. І вже зараз відпочивальники можуть прогулятися поруч з величезними золотими кіньми, які, здається, зараз пронесуться повз тебе. А ввечері в парку починає працювати ілюмінація, і яскравими кольорами квітнуть гігантські кульбаби. У перспективі тут висадять цікаві рослини, установлять декоративні лавочки та сучасне освітлення. Родзинкою парку мають стати візитівки Дубаю – готель «Парус» та крила із «Бурж-Халіфи».
Старання доброславців оцінила вже не одна делегація з Об’єднаних Арабських Еміратів, обіцяли долучитися інвестиціями до розбудови парку, бачачи потенціал громади. Але секрет успіху саме в єдності людей, які власноруч виконують роботи, за які доводилося б платити. Допомагають підприємства і фермерські господарства і технікою, і робочими руками. Найголовніший досвід в тому, що люди вже не викидають за тин сміття, бережуть довкілля. Сміття із селища вивозять на сусідній полігон, але незабаром до ладу стане свій. Крім того, тут ввели штрафи за забруднення довкілля. Але представники влади вважають, що дієвішими все-таки є позитивні зміни, які відбулися на вулицях Доброслава.
У цьому році доброславці замахнулися ще на три рекорди України. Два хочуть зареєструвати в день святого Миколая, а ще один на васильковому полі. Але секретів не розповідають. Зважаючи на те, що тут є ще де робити паркові зони , можна стати рекордсменом за кількістю скверів , а ще побити рекорд за кількістю рекордів в одному селищі. Доброславці уже приміряють новий статус своєму населеному пункту , кажучи з любов»ю: «Наше чудове місто». Думаю, що такій міцній і з’єднаній громаді все під силу, навіть при скромному бюджеті, адже вони знають, що гроші не головне… Хоч вони вже починають їх заробляти , демонструючи справу своїх рук – зелені зони і чисте довкілля.
Людмила Островська