Провід ЗУНР понад 100 років тому перебував в одній із тернопільських шкіл

0
451

Поки молодих українців останніми роками все більше поглинає американська істерія Хеловіну, не всі пам’ятають, що першого листопада – дата, яка змінила хід історії – Листопадовий зрив. А події, які відбувались 101 рік тому стали важливим кроком українців до здобуття незалежності.

Листопадовий зрив (іншими словами Листопадова революція, Листопадовий переворот, Листопадовий чин) – повстання, організоване в ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року Українською Національною Радою Й Українськи    ми січовими стрільцями у Галичині і Волині, які тоді належали до Австро-Угорської імперії. Новостворена Українська держава отримала назву – Західноукраїнська Народна Республіка, були визначені кордони, прапор, герб.

Повстання розпочалося з того, що вранці 1 листопада на стінах будинків Львова були розклеєні оголошення такого змісту: «Волею українського народу утворилася на українських землях старої Австро-угорської монархії Українська Держава. Найвисшою державною властю Української Держави є Українська Національна Рада. З нинішнім днем Українська Національна Рада обняла владу в столичнім місті Львові і на цілій території Української Держави». Над Ратушею вперше в історії замайорів синьо-жовтий прапор.

Виникла загроза, що поляки зможуть оточити Львів, тому український державний провід Західноукраїнської Народної Республіки у ніч з 21 на 22 листопада 1918 року залишив Львів і переїхав до Тернополя. До нашого міста прибуло 8 із 14 секретарів (міністрів) на чолі з головою уряду Костем Левицьким. Уряд знаходився у будівлі, де тепер ЗОШ №4. Після відставки Костя Левицького, уряд очолив наш земляк, уродженець Чортківського району, адвокат і громадкий діяч Сидір Голубович. Про це написано на меморіальній таблиці на будівлі школи.

Новостворена держва викликала невдоволення Польщі, яка розв’язала українсько-польську війну 1918—1919 років для захоплення Галичини. Основну збройну силу українців становили 15-й тернопільський, 19-й львівський, 41-й чернівецький полки , 30-й, 50-й та 90-й курені УСС, загальна чисельність яких 25 жовтня становила 2400 осіб. Українська держава протрималась тоді 21 день і боротьба закінчилась поразкою. Проте Листопадовий чин продемонстрував спробу українців утвердити власну державу і рішучість молодого середовища українських політиків.

 Підготувала Ніка Вітрова

За матеріалами:

https://nachasi.com/2018/10/30/shho-take-lystopadovyj-chyn/

http://www.gazeta1.com/statti/u-ternopoli-uryad-zunr-vyrishyv-pytannya-zluky-ukrayinskyh-zahidnyh-zemel-zi-shidnymy/

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ