Головний банкір в команді Гриценка знає, як відмовитись від кредитів МВФ

0
631

Низький рівень інфляції, стабільність гривні, доступне кредитування – усе це сприятиме розвитку економіки та створенню нових робочих місць із достойним рівнем оплати праці, переконаний потенційний глава Нацбанку Олександр Савченко. Він шостого березня зустрівся з тернополянами. Раніше його кандидатуру на голову НБУ представив лідер «Громадянської позиції» Анатолій Гриценко.

Олександр Савченко – банкір, доктор економічних наук, професор. У 90-х розробляв основи нової монетарної політики України, був виконавчим директором Європейського банку реконструкції та розвитку.

Олександр Савченко розповів про економічний блок виборчої програми Анатолія Гриценка. Зокрема, акцентував на тому, що в Україні реальною може бути середня зарплата у 700 євро, а пенсія – від 200.

Найперше, за його словами, потрібно зменшити оподаткування зарплати до 30 відсотків, а також знищити корупційні схеми, через які до бюджету щороку не надходить 400 мільярдів гривень.

– Зараз українці з кожної зарплати сплачують 41,5% податків, – сказав Олександр Савченко.  – Ставка на єдиний соціальний внесок буде зменшена з 22 до 10%. Це позитивно вплине на приватний бізнес. Вже протягом першого року після виборів люди зможуть отримувати 350-360 євро в місяць.

У виборчій програмі Анатолія Гриценка задекларовані і пенсії від 200 євро. На думку Олександра Савченка, головне – збільшення добробуту українців за умови низької інфляції.

– До речі, робочі місця створює лише малий бізнес, – додав Олександр Савченко. – Не великий і не середній, а саме малий.

Для росту економіки потрібні умови, зазначив пан Олександр. За його словами, слід організувати доступне кредитування.

– Ми хочемо перетворити Національний банк на мотор розвитку економіки, – сказав він. – Щоб український бізнесмен міг взяти кредит не на 3 місяці, але й до 5 років за нормальними ставками: не під 35%, як зараз навіть у державних банках, а під 10% максимум.

На думку Олександра Савченка, якщо до влади прийдуть справжні реформатори, можна швидко відмовитися від кредитів Міжнародного валютного фонду.

– МВФ – це кредитор останньої надії, – додав представник команди Анатолія Гриценка. – А реформа, результатів якої на практиці народ не бачить впродовж одного року, це не реформа, а окозамилювання і брехня.

На думку Олександра Савченка, в Україні необхідно змінити основні функції Національного банку. НБУ має орієнтуватись на підтримку економічного зростання, створення робочих місць, цінову і фінансову стабільність без криз.

– Завдяки правильній роботі  банківської системи економіка зростатиме темпами у 8-10%. Кредит має стати дешевим для людей і бізнесу. Зараз ставки на доларові кредити 9-10%, в гривні – 20% для бізнесу, а для людей – взагалі шалені, на рівні ломбардів – під 35%. З цим треба боротися. Я знаю, як протягом року це змінити. Середні ставки по кредитах мають бути 6-7% в доларах, 9-10% в гривні, – сказав Савченко.

Він також додав, що у розвинутих країнах центральні банки є головними для створення робочих місць. Так само потрібно робити і в Україні. Низький рівень інфляції, стабільність гривні, доступне кредитування – усе це сприятиме розвитку економіки та створенню нових робочих місць із достойним рівнем оплати праці.

Під час зустрічі Олександр Савченко пожартував, що на ньому відбилося професорське минуле. Тому зачепив культурно-філосьфські теми.

– Які риси домінують в українців? – розмірковує він. – Є хороші. Наприклад, анархізм. У науковій літературі трактують, що анархізм – це творча деструкція. Українці, мабуть, найбільш анархічна нація в світі. Тому ми можемо стати найбільш інноваційною нацією. Творча деструкція провокує зміни. Це хороша риса. Але є й погані риси. Наприклад, хуторянство. Не масштабність, зацикленість на своїй території, на своїх проблемах. Раніше так можна було існувати, але зараз сталася війна. Україна опинилася у центрі боротьби між цивілізаціями – між західною цивілізацією, в яку ми з вами в 1991 році перейшли, і між східною – московсько-православною цивілізацією. І ми в епіцентрі світових подій. А ми ховаємо голову в пісок. Ні, нам треба розривати ці традиції. Треба відчути себе регіональними лідерами, а для цього потрібно зробити багато змін.

Чому почалася війна між Україною і Росією? Чому від нас відрізали Крим і Донбас. А тому що території країни не співпали з територією цивілізації. І от там, де є розрив цивілізацій, там виникають війни. Це – закон природи. Чи були до 20-14 року території Донецька і Криму українськими? Чи була там українська мова і культура? Ні. Там все було російським – преса, освіта, ФСБ, моряки і таке інше. Це наша провина, провина наших лідерів, що вони не українізували Донецьк і Крим. І ці території залишилися в московсько-православній цивілізації.

На думку Олександра Савченка, для певності українцям потрібне модернізоване православ’я і культ власних перемог.

– Треба модернізувати українське православ’я, – говорить представник від команди Анатолія Гриценка. – Маємо зробити церкву сучасною, цікавою для молоді. У храмі людина не повинна бути пригніченою, а навпаки – з хорошим настроєм. А наше духовенство має допомагати спілкуватися не лише з Богом, але і з самим собою. Умови у церкві – цивілізовані, де людина може сидіти. І зміни вже є, процес пішов. Це вселяє надію.  Не догми церковні модернізуються, а форми. І про історію. Якщо в нас постійно буде аналіз поразок, сльози, це недобре. Нам потрібен культ перемог. Історію пише переможець для нових перемог. Тоді молодь повірить в свої сили.

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ