Що побачила тернопільська журналістка там, де готують солдатів Національної гвардії

0
377

Солдатів Тернопільської  Національної гвардії ми часто бачимо при виконанні службових обов’язків  на велелюдних  зібраннях, прощах, заходах на стадіонах, при супроводі  державних діячіві т. п. Багато наших  гвардійців  служать на сході.

А от в Національній академії Національної гвардії України, в єдиному закладі, де, власне, готують  офіцерів  для гвардійських підрозділів України, я була вперше. Знаходиться виш у Харкові. Скажу відразу, що  людині цивільній у   цьому потужному багатопрофільному  військовому закладі незвично і захоплююче  торкнутися очима святая-святих – умов, у яких   формується дух і гартується тіло  наших захисників.

Історія закладу проста і новітня. Як самостійна силова структура існувала з 1991 по 2000, як військове формування з правоохоронними функціями на базі Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України та залученням нових військових кадрів на добровольчій основі з березня 2014 року. За п’ять років національна гвардія змужніла, стала на ноги, оснастила бійців новою технікою українського виробництва, адже  на п’ятому році гібридної війни із загарбником-сусідом  питання національної безпеки та обороноздатності України вийшли на перше місце і залишаються пріоритетними.

Знайомство із закладом розпочалося, як і годиться,  із зустрічі з керівним складом.

Начальник Національної академії Національної гвардії України генерал-лейтенант Сергій Соколовський розповів, що заклад змінив систему військової освіти, осучаснив цей процес, інтегрувавши  ефективні методи викладання, і все це задля однієї головної мети – виховання покоління офіцерів, які будуть професійними захисниками своєї держави і фахівцями обраної справи. У структурі Національної гвардії існують: окремий загін спеціального призначення по боротьбі з тероризмом,  загони розвідки спеціального призначення  територіальних управлінь, бригади та полки оперативного призначення,  охорони громадського порядку, конвоювання,  охорони особливо важливих державних об’єктів та вантажів, дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав, авіаційна база, вузол зв’язку, батальйон охорони та забезпечення головного управління.

Усі військові частини, установи та навчальні заклади перевели на цифровий зв’язок, оснастили підрозділи сучасними засобами військової розвідки тактичного рівня, в тому числі безпілотними авіаційними комплексами. Тут організували всебічне забезпечення дій військових оперативних резервів НГУ, які були залучені до проведення АТО. Оновили автомобільний парк. Покращили технічне забезпечення навчальних закладів. Так, наприклад, Нацгвардія почала готувати екіпажі важкої техніки, розрахунки протитанкових ракетних комплексів, підрозділи протиповітряної оборони, підрозділи артилерії, коригувальників артилерійського вогню, саперів та кінологів. Окремо працюють над розвитком гвардійських спецпризначенців з різних дисциплін. Бійців-спецпризначенців почали навчати водолазній справі. Гвардійська авіаційна база також значно покращила план льотної підготовки.

Новостворені підрозділи почали отримувати новітню бронетанкову техніку БТР-3 та БТР-4 різних модифікацій призначених для транспортування особового складу та вогневої підтримки його у бою. Нацгвардія придбала нові зразки спеціальних броньованих автомобілів. Для озброєння танкових підрозділів  закуплені танки Т-64 та Т-72. Чимало військової техніки та озброєння НГУ отримала від Міноборони на безоплатній основі.  Важливим чинником   стало те, що за час відродження, досягнення Національної гвардії визнають країни НАТО.  Військовослужбовці НГУ служать  у складі миротворчих місій під егідою Організації Об’єднаних Націй в Кот-д’Івуарі, Південному Судані, Ліберії та Демократичній Республіці Конго, штаб-квартирі ООН у СШАНаціональна гвардія є повноправним членом Асоціації сил жандармерії і поліції країн Європи і Середземномор’я (FIEP).  Це були п’ять років не лише звершень, а й втрат. За час проведення АТО  та ООС на Донбасі загинули 212 нацгвардійців. Ще 794 нацгвардійці були поранені. З них лише  15 випускників Академії.

Головна частина  Музею Академії присвячена новітній історії України, участі випускників і викладачів  Національної Академії  в бойових діях    під час антитерористичної операції та операції об’єднаних  сил.

Курсанти і студенти оволодівають  саме тією технікою, з якою будуть працювати в реальному житті. Таке  новітнє оснащення мають частини нацгвардії в ООС. Вже багато зроблено і ще більше ми плануємо зробити. Вивчення іноземних мов, використання кращого міжнародного досвіду – це перспективні напрями розвитку нашого навчального закладу, і я впевнений, правильний  шлях для підготовки сучасного офіцера, – зазначив  на зустрічі генерал-лейтенант Сергій Соколовський.

У супроводі  старшого викладача кафедри   автобронетанкової техніки підполковника  Володимира Дем’янишина, начальника служби озброєння підполковника Івана Бухуна,  журналісти мали  можливість переглянути виставку військової техніки, зброї, засобів зв’язку.

З 2014 року курсанти та офіцери регулярно виконують вправи стрільб з пістолетів та штурмових гвинтівок “Форт”. З 2015 року на озброєння до Академії надійшов снайперський комплекс “СТSM-308”, який у свою чергу має відмінності від класично СГД. Новий комплекс має сучасне прицільне пристосування та оптичні прилади. Він має більшу масу, але дозволяє ефективно відстрілювати цілі дальністю на 1000 метрів.

Вразила виставка  бойової техніки. Серед сучасних зразків озброєння можна відмітити, броньований спеціалізований автомобіль МАЗ, який призначений для перевезення особового складу, має броньовану капсулу, в якій може знаходитись 20 військовослужбовців, а також авто-паливний заправний автомобіль МАЗ, який призначений для перевезення пального та дизпалива по 4 тисячі літрів кожного.

На озброєнні є й спеціалізований броньований автомобіль “ВАРТА”, який призначений для перевезення бойових підрозділів військовослужбовців, вивезення поранених та захищає від стрілецької зброї. Поруч з цим автомобілем стоїть спеціалізований броньований автомобіль КОЗАК, який теж призначений для перевезення бойових підрозділів військовослужбовців НГУ та здійснення розвідки. Особливо фахівці відзначають спеціалізований броньований автомобіль КРАЗ Spartan, який розроблений для транспортування особового складу в умовах підвищеної небезпеки. Він призначений для протистояння балістичним загрозам з будь-якого кута.

У 2018 році для гвардійців були закуплені багатофункціональні комплекти інженерських засобів, які використовуються для силового проникнення в приміщення за допомогою спеціального спорядження. Як розповів старший викладач, начальник інженерської служби підполковник Руслан Бутко, дані комплекти використовуються курсантами груп спеціального призначення для швидкого доступу в будівлі та при відпрацюванні питання щодо звільнення заручників.

Щодо форм одягу та екіпіровки, то варто зазначити, що в Академії представлений спеціальний комплект для виконання службово-бойових завдань штурмовика, парашутиста, снайпера, зв’язківця та медика. Кожен з комплектів оснащений додатковим спорядженням: бронежилетами, розгрузками, тактичними рюкзаками та окулярами.

«З минулого року в Нацгвардії ми почали використовувати новітній зразок модульного костюму, який призначений під час ліквідації масових заворушень та вирішення тактичних завдань, – каже інженер кафедри тактико-спеціальної підготовки капітан Ярослав Зінков. – Форма повсякденного одягу також була змінена й для всіх підрозділів, які служать  в охороні громадського порядку та біля консульств іноземних держав».

На базі Академії курсанти демонструють високі результати, їх навчають вміло показувати дії під час затримання озброєних злочинців, що пересуваються на автомобілі, прийоми рукопашного бою зі зброєю та без. У залі рукопашного бою майбутні офіцери щоденно проходять підготовку до змагань з військово-спортивного багатоборства та самбо. Результатом цьому є гвардійці-чемпіони та призери Чемпіонатів світу, Європи та інших міжнародних змагань. У спортзалі на тренуваннях ми  побачили  дворазову чемпіонку світу  з кікбоксингу курсантку гуманітарного факультету  Вікторію Піскунову і чемпіонку світу з рукопашного бою курсантку командно-штабного факультету Марію Шиленко. До речі,  тут навчається  понад сто  представниць прекрасної половини.

Приємно вразило побачений тренажер “КРАЗ”. У ньому майбутні офіцери виконують завдання, керуючи відповідними органами управління тренажера і контролюючи стан контрольно-вимірювальних приладів. Фахівці показують, що пристрій відображає імітацію дорожньо-транспортної ситуації, знаків, розмітки, зустрічного і попутного транспорту, пішоходів, регулювальників, світлофорів. Усе це демонструється на панорамному екрані, який розташований перед кабіною.

Відкриттям для нас  був і  клас ситуаційного моделювання. У ньому курсанти навчаються відпрацьовувати спеціальні завдання з тактико-спеціальної підготовки з можливістю використання реальних відеокамер спостереження, які встановлені в містах України. Тобто, курсанти мають розробити план дій щодо великого скупчення людей щодо певного публічного концерту в центрі міста, чи акції. Завдання – забезпечити правопорядок, розглянути всі можливі варіанти розвитку подій.

Скуштували ми в їдальні  і курсантської каші. Щоправда, нам видалися  страви  вишуканими, хоч вибору в нас не було. В Академії відзначають, що курсанти самі можуть обирати страви за власним уподобанням із 2-3 варіантів меню.  У вихідні та святкові дні  харчування особливе.

Серце радіє, що гвардійці  не нарікають  на недоліки і брак уваги керівництва держави, а самовіддано працюють на довіреній їм ділянці роботи, живуть, розвиваються, вдосконалюються. А  поєднання  технічної бази, інженерних засобів, тренувальних комплексів з інформаційним оснащенням та висококваліфікованими спеціалістами,  вселяє віру, що  безпека Україна в надійних руках.  За стародавнім   середньовічним звичаєм хочеться сказати: «Віват, Віват Гвардіє України!».

Людмила ОСТРОВСЬКА

Матеріал підготовлений за сприяння Харківського прес-клубу в рамках проекту «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа», зреалізованого   за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ