Як чудотворна ікона з Тернопільщини врятувала два міста від ворогів

0
442

Вперше про чудотворну ікону Матері Божої Теребовлянської згадується більше 350 років тому. 25 червня 2001 року її коронував Папа Іван-Павло II. – повідомляє портал «Релігійний туризм».

В 1672 році турецький султан Магомед IV, на прізвисько «Мисливець», захопив зі своїми військами міцну Кам’янець-Подільську фортецю і жорстоко розправився з місцевим людом. Після чого наступного року рушив на Теребовлю, де, на той час, замкові укріплення були куди скромнішими. Про облогу замку розповідає місцева легенда:

«Коли вороги обложили місто, до замку монахи принесли ікону Матері Божої Теребовлянської. Вороги заложили під мурами замку міни, щоб підірвати. Обложені в замку благали порятунку перед чудотворною іконою. Матір Божа вислухала їх благання. Всі міни, які турки під замковими мурами заложили, вилетіли в повітря і верталися на турків, і багато з них повбивали, не завдаючи шкоди оборонцям. Пречиста Діва ходила в цей час по мурах у світлій одежі та відвертала від захисників турецькі кулі. При цьому Матір Божа була видна на всі воєнні полки. Свідчили про це господарі волоські і молдавські, які знаходилися в облозі».

З того часу про ікону Матері Божої Теребовлянської пішла ще більша слава. Великим її прихильником був львівський єпископ Йосип Шумлянський. В 1674 р. він переносить образ до Львова, для котрого спеціально будує каплицю. Мотивував він свою дію тим, що Теребовля не надто надійний притулок для такої дорогої священної реліквії, адже турецько-татарські напади на Галицьке Поділля здійснювалися ледь не щорічно. Єпископ Шумлянський дуже любив Теребовлянську Богородицю і часто проводив час в молитві до неї. І вона двічі рятувала йому життя, коли він супроводжував короля у військових походах. Одного разу ворожа куля оминула його і потрапила в голову співця Петра, а другого разу застрягла в плечі, залишивши єпископа в живих.

Ще одного разу чудодійність ікони проявилася в 1704 році, коли Львів обложили шведи і вимагали від мешканців великий викуп, який вони не були спроможні виплатити. Шведський генерал погрозив місту плюндруванням та грабежем. Люди звернулися до Богородиці в чудотворній Теребовлянській іконі з проханням порятунку й допомоги, і тоді ікона знову заплакала. Будучи лютеранином (а лютерани не визнають ікон) генерал Штембок зайшов до храму, аби пересвідчитися у чуді. Побачивши як із очей Богородиці течуть сльози, він у страху покинув церкву, відмовився від викупу і наказав військові відступити від міста.

Зараз ікона Матері Божої Теребовлянської знаходиться в Львові в соборі св. Юра і є однією з найкоштовніших реліквій міста.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ