У селі на Тернопільщині колядує навіть кінь

0
3399

На південному заході Монастириського району у селі Вістря від старших до молодших передається своєрідне засівання з конем «Василем», яке відбувається в ніч з 13 на 14 січня, на Старий Новий рік. – пише Свобода

Сільські хлопці старанно, з цікавістю готуються до цього святкового дійства. Визначають: хто буде посівальником, хто віншувальником, хто колядником. Звечора, 13 січня чистять, миють його, накривають покривалом, до якого чіпають паперові квіти, на шию тварині закладають вінок, який сплела старша жінка, переважно з гілок туї, калини чи горобини, колосків, паперових квітів.

Цієї чарівної ночі особливо чекають дівчата. Як тільки проб’є 24-та година, хлопці в ошатних народних строях  починають водити селом коня – працьовитого вірного друга. У Вістрі кажуть: кінь є символом здоров’я, щастя, сили, прибутку.

Коли парубоча громада із конем «Василем» підходить під вікно, де мешкає дівчина, музики починають грати марш. Молода господиня запрошує всіх зайти. У вишиванці, з торбиною через плече, в якій зерно пшениці чи жита (означає здоров’я, добробут), горіхи (додають сили), цукерки (приносять солодке життя) переступає поріг посівальник. Засіває такими словами:

«З Новим роком йду до хати, щось вам маю побажати,

Зичу щастя, гаразду, щоб прогнати всю біду!

Зичу урожаю в полі, статку в хаті і коморі,

Не журби, але забави, не випадку, але слави!»

Коня Василя виводять, музики починають грати вальс. Один із кавалерів запрошує панянку до танцю. Пара кружляє. Музика стихає, дівчина всім дякує і гості виходять, співаючи «Старий рік минає», або «А на цьому слові бувайте здорові».

А вранці парубочий гурт заходить до сільради, організацій. Коня «Василя» припинають біля клубу, і святкова громада йде до церкви. Увечері роблять у клубі забаву.

Молоді уродженки Вістря, які десь вчаться чи працюють, приїжджають на це свято до рідного села, ще й привозять одну або дві колежанки, які прилучаються до давніх народних традицій і з вістрянськими кавалерами охоче вальсують під хвилюючі мелодії сільських музик.

Підготувала Богдана СИНЕНЬКА

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ