Що думають психологи про тих, хто боїться п’ятниці 13-го?

0
260

16111470_1204261992991834_1218571410_nВміємо ми вигадати собі якусь болячку і боятися. На цей раз – дня у календарі. Саме так, адже сьогодні – п’ятниця 13-те. А у багатьох культурах її вважають нещасливим днем і приплітають купу забобонів.

І одразу ж учені, які тільки шукають, що б таке відкрити світові, зазначили: ледь не кожен третій європеєць відчуває певний страх перед п’ятницею 13-го. В чому ж справа?

Все тому, що 13 число – це уже не стандарт, не формат, не норма, не так, як має бути. За символікою чисел вважається, що 12 – це число космічного порядку і спасіння, Зодіаку, завершеності, вічності, повноти, сили, могутності.

На Русі-Україні під Різдво готували 12 страв. Таку ж кількість трав клали дівчата під подушку на Івана Купала. У фольклорі фігурують образи 12 місяців-братів. Окрім того, в давнину рахунок 12 однорідних речей вівся дюжинами. Це число означало верхню межу відліку, завершеність, а, отже — силу, могутність (не випадково історично споріднені слова «дюжина», «дужий», «дуже» міцний, сильно).

А от додати ще одну «зайву» одиницю – і число стає «чортовою дюжиною». І тепер воно символізує, лише по цій причині, якусь біду, загрозу і, навіть смерть. Чому? Бо воно порушувало числову цілісність, а отже було небезпечне, зле.

Памятаю, як у школі на уроці французької мови ми вивчали, що у Франції в будинках немає 13 поверху – після 12-го одразу слідує 14-й, немає тринадцятих номерів у готелях, відсутні морські та авіарейси з такими номерами. У літаках авіакомпаній Німеччини, Австрії й країн Скандинавії немає ні ряду, ні крісла з номером 13. В Англії їх немає навіть у кінотеатрах. На тринадцяте число намагаються не планувати важливих справ і далеких поїздок.

Професор психології Гарвардського університету Деніел Вегнер, який вивчав такий психологічний феномен, як людське прагнення бачити причинно-наслідкові зв’язки там, де їх не існує, говорить, що «наші думки приводять нас до певних дій і результатів, а також до інших речей, які відбуваються в світі. Людині, яка панічно боїться п’ятниці 13-го, в цей день дійсно не пощастить».

Не потрібно сьогодні очікувати, що обов’язково має статися щось погане. Для багатьох людей п’ятниця 13-го проходить непомітно, як і усі інші робочі дні. Ну, хіба що додому можна піти швидше – у багатьох в п’ятницю скорочений робочий день.

Як бачите — ніякої містики! Просто варто вірити у хороше, бути на позитиві і все буде добре. Я бажаю вам позбутися отої «страшної хвороби» – параскаведекатріафобії. Якщо чесно, мені навіть лінь вимовити це слово.

Підготувала Воксана ШВАРЦ

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ