Власниця квіткового магазину з Тернопільщини запевняє, що ще один карантин її бізнес не переживе (фото)

0
1635
Квіткарка Тетяна Дубровінська-Дроздова

Квітковий магазин “Фантазія” розташований у центрі Кременця навпроти відділення “Ощадбанку”. За історію свого існування він вже переживав закриття. Останні п’ять місяців він, як і чи не весь квітковий бізнес невеликих міст, у зв’язку з пандемією коронавірусу переживає чи не найгірші часи. Власниця магазину, місцева мешканка Тетяна Дубровінська-Дроздова розповіла, як відновили роботу після першої кризи, як працюють тепер і пояснила чому другу можуть не пережити. – пише КременецьCITY

Кременчанка Тетяна Дубровінська-Дроздова останні вісім років розвиває квітковий бізнес, започаткований ще її дідусем, директором кременецького стадіону, футбольним тренером Василем Дубровінським. Згодом бізнес успадкувала його донька, а продовжила розвивати внучка.

— Коли дідусь пішов на пенсію, спробував вирощувати тюльпани. Продавав їх на центральному ринку міста. Спочатку змайстрував одну теплицю, потім ще одну. Через деякий час теплиць стало багато. Кожен день возив “Волинянкою” на ринок свіжу квітку. А потім самостійно вирощувати квіти із цибулини у нас стало дорожче, ніж закупити вирощені на експорт з Європи. Тому з часом мама почала співпрацювати з іноземними постачальниками.

Вісім років тому квітами почала займатися і пані Тетяна. Її вибір не був випадковим.

— Тоді на ринку почало з`являтися більше точок продажу квітів. А мама вміла оформити букети лише у фольгу і пов’язати їх стрічкою. Конкуренти пропонували більш модні варіанти. Мама закрила магазин і поїхала в Москву на заробітки. А я подумала: “Чому мама має так важко працювати за кордоном, якщо можна допомогти їй із розвитком бізнесу тут?” Зайшла в інтернет, почала цікавитись тенденціями у флористиці, вивчати їх, і згодом ми знову відкрили квітковий магазин.

“У нас криза під час кожного посту”

Квіткарі мають усього сім днів у році, коли можна достойно заробити. Між собою їх називають “жирні дні”. Це День Валентина (14 лютого), Міжнародний жіночий день (8 березня), День Матері (друга неділя травня), Провідна неділя у християн, коли люди купують квіти на кладовище (залежить від дати Великодніх свят), останній і перший дзвінок у школі (31 травня і 1 вересня), День вчителя (перша неділя жовтня).

Це якщо не враховувати поточних особистих свят, таких як дні народження, заручини, весілля, хрестини тощо. Але цьогоріч через пандемію коронавірусу замовлень на ці свята було чи не найменше за всі попередні роки.

— У нас криза під час кожного посту, — зрештою констатує співрозмовниця. — Християни у Кременці дотримуються релігійних традицій, тоді як у більших містах весілля чи дні народження можуть святкувати й у кожен день тижня. А у нас під час посту навіть немовлят не охрещують.

Крім того, квітковий магазин “Фантазія” має налагоджену систему доставки. До появи коронавірусу послугу найчастіше замовляли кременчани з-за кордону. Відколи карантин, нею частіше користуються й у місті.

— До карантину чоловіки часто так вітали своїх матерів, дружин, дочок з різними датами. Проблем з доставкою немає, бо є вайбер, через який узгоджуємо деталі покупки. Один недолік — агресивні собаки в дворі.

Тетяна розповідає, що траплялися й курйозні випадки.

— Було й таке, що квіти з доставкою замовляв, як потім виявлялося, коханець, а двері відчиняв чоловік. Одного разу через те, що кур’єр не говорив, хто замовив квіти, йому вибили вікно в автомобілі. А він просто не знав. Також маємо випадки “двічі нареченого”. Запитую в одного, який прийшов по квіти через рік: “Вам в пологовий?” А він: “Ні, знову на весілля”.

У квітковому магазині “Фантазія”, Кременець. Фото Вікторії Іваницької

Через коронавірус квіти майже не купують

“Дуже слабо все” — повторює, коли цікавлюся про справи у бізнесі за п’ять місяців карантину. І стривожено повідомляє: закриття, на жаль, близько. Попри те, що приміщення не орендує, а має свій магазин.

— Ми торгували на Міжнародний день жінок. Добре заробили. 14 березня нам привезли свіжий товар, а 16 закрили магазин у зв’язку з карантином, і його довелося викинути. Потім ми сподівалися на виторг у Провідну неділю, але через ризик поширення коронавірусу людей заборонили пускати на кладовище. Половину замовленого ще з осені товару ми також були змушені викинути, а решту — віддати по закупівельній ціні. Зараз початок навчального року у школах, але відбудеться він без урочистостей, на які більшість купують квіти, — ділиться досвідом Тетяна.

У березні-квітні квіткарі Кременця дізналися, що за КВЕД кодом (код класифікації видів економічної діяльності) вони можуть займатися продажем насіння та розсади. Тож весною на квіткових магазинах міста з’явилися оновлені вивіски.

— Почали продавати насіння різних овочевих культур. Раніше я знала, що є кабачок, бурячок, фасолька. А після того, як стала торгувати насінням, дізналася, що є ранні сорти, середньо ранні, пізні, кущові, що винуться, що не винуться і так далі, — жартує співрозмовниця. — Але скажу вам: якщо ми закуповували, наприклад, насіння кропу по 2,9 гривень за упаковку, а продавали по три гривні, то за різницю у 10 копійок порахуйте скільки треба упаковок кропу продати, щоб хліба купити. При цьому ми не мали права продажу квітів. Ось такий у нас був бізнес.

Тетяна розповідає, що такий маневр використали не всі підприємці. Багато квіткарів були змушені зачинитися, бо не всі орендодавці на період карантину скасували оплату, а розраховуватись з ними не було чим. Сподівається, що весною не доведеться знову змінювати вивіски, бо хотіла би продовжувати працювати з квітами.

За останніми новинами адаптивний карантин в Україні продовжили на два місяці. Підприємиця каже, що поки магазини не зачиняють, торгуватиме. Але визнає: якщо так буде продовжуватися, доведеться бізнес закрити.

Леся ПИНЯК

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ