Тернопіль показав приклад, як треба діяти у критичній ситуації з коронавірусом

0
120

Кілька минулих днів показали — емоціям нема місця там, де потрібно ухвалювати зважені управлінські рішення

Як протидіють коронавірусу за кордоном?

Найбільш жорсткі заходи контролю вживає Китай, де у провінції Хубей і були виявлені перші  випадки зараження новим коронавірусом. Там вживають найбільш жорстких карантинних заходів. Влада обмежила пересування і навіть ввела смертну кару за приховування симптомів хвороби. Щодня вулиці обробляються спеціальними засобами. У містах суміжних з провінцією Хубей працюють громадські патрулі, котрі перевіряють температуру та слідкують за порядком. Крім того висять оголошення, де місцевих жителів просять повідомляти про візити у провінцію Хубей не лише свої, але й сусідів. Між тим, навіть у Китаї трапляються прикрі випадки. Зокрема 27 січня “Радіо Свобода” повідомило про підпал приміщення лікарні у Гонконзі, де збиралися розмістити хворих на уханський коронавірус.

Більшість західних країн провели евакуацію кілька тижнів тому – ще наприкінці січня. При цьому у більшості випадків застосовувалися жорсткі карантинні заходи. США розмістила евакуйованих на військових базах, де всі відбули двотижневий карантин. Американці помістили на додатковий карантин навіть тих громадян, які вже відбули двотижневий карантин на лайнері Diamond Princess, що стоїть біля берегів Японії. Канада для евакуації використала військові літаки і розмістила своїх громадян для карантину на військовій базі. У Німеччині евакуйованих помістили під нагляд до спеціально обладнаних казарм Бундесверу біля франкфуртського аеропорту. Двох виявлених хворих перевезли спецтранспортом до лікарні Франкфурта на Майні.

Британія своїх громадян, що прибули з Китаю, розмістила у лікарні і одному з міських готелів, забезпечивши протиепідеіологнічні заходи. У Франції евакуйованих розмістили на базі відпочинку віддалену від житла. Італія розмістила своїх громадян на військовій базі в межах досяжності інфекційної лікарні Риму, куди доставляли людей при перших ознаках захворювання.

Узагальнюючи, усюди є спільні ознаки: По-перше, діяли жорсткі карантинні умови. По-друге, евакуація готувалася заздалегідь у визначені місця, про що уряд інформував населення. По-третє, усі, хто перебував на карантині, у разі потреби були швидко доставлені до профільних лікувальних закладів. На серйозність ситуації вказують і теперішні заходи, які вживає влада Італії, Австрії, які зупинили між країнами залізничне сполучення. Десять муніципалітетів у північних регіонах Ломбардія і Венето були ізольовані. Влада попросила близько 50 000 жителів залишатися вдома. Свої кордони з Іраном закрили Туреччина, Афганістан, а Грузія припинила пряме авіасполучення.

Яких заходів вжито у Тернополі?

Першою на повідомлення про можливе розміщення українців прибулих у Китай відреагувала саме міська влада. 19 лютого з бюджету міста було виділено додаткових 550 тис грн на засоби захисту. Про це повідомив сам міський голова Тернополя Сергій Надал після наради з лікарями. Ці кошти призначені на додаткове забезпечення підведенням системи подачі кисню, встановлення розмежувальних дверей,  рекуператорів  в боксованих  палатах,  придбання одноразових костюмів біозахисту, респіраторів класу захисту  FFP3, захисних окулярів, щитків та рукавичок для індивідуального захисту медичного персоналу. Також запрацювала гаряча лінія.
При цьому експерти зазначили, що розміщенням у санаторії “Медобори” осіб, які потенційно можуть бути носіями коронавірусу, несе загрози, оскільки заклад не має відповідних умов для забезпечення карантину. У разі спалаху захворюваності, зростала загроза поширення інфекції. Натомість такі умови можна було легко створити поблизу столиці. По-перше, там знаходиться велика кількість санаторних закладів з відповідними умовами. По-друге, там була би можливість у разі потреби надання найбільш дієвої медичної допомоги у найсучасніших клініках.

Чи міський голова діяв правильно?

Очевидно, що міський голова Тернополя Сергій Надал не може керуватися “голими емоціями”, коли йдеться про життя людей. Адже він несе пряму відповідальність за життя сотень тисяч місцевих мешканців. Відтак, міський виконком вжив всіх належних заходів для підготовки до можливого розміщення українців на карантин і для боротьби з можливим спалахом інфекції.

Разом з тим, міський голова був просто зобов’язаний повідомити про відсутність належних умов для забезпечення жорсткого карантину і належного лікування у разі потреби великої кількості людей уражених новим коронавірусом. Це рішення було розумним і правильним. Якщо ми подивимося на Європу, то там усіх розміщували поблизу найсучасніших клінік або мали засоби швидкої доставки людей до відповідних медичних закладів. Очевидно також, що міський голова керувався думкою про безпеку тернополян та евакуйованих українців.

Хто і чому критикує міського голову?

Між тим свою профнепридатність на центральному рівні вирішили “перекласти” на місця. Зокрема народний депутат від “Слуги народу” Олександр Качура, відомий своїми зв’язками з організацією “Український вибір” пов’язаною з кумом Путіна депутатом від ОПЗЖ Віктором Медведчуком, вимагав у правоохоронців розібратися з міським головою Тернополя через “недопуск літака для посадки у Тернополі”. Між тим, міський голова Тернополя, не міг і не може впливати на роботу Тернопільського аеропорту, бо тернопільське летовище підпорядковується області. Крім того, наш аеропорт не здатен прийняти Боїнг 737 (довжина смуги не дозволяє). Найближчий аеропорт, який здатний приймати Боїнги – у Львові.

Опосередкованим свідченням того, що голова Тернополя діяв правильно є також інтерв’ю іншого депутата від “Слуги народу”, колишньої міської голови Рави-Руської Ірини Верещук, котра 22 лютого на запитання журналіста, як би діяла вона, відповіла, що була б проти розміщення у своєму місті евакуйованих без повного розуміння ситуації.

Варто зауважити, що саме Сергій Надал не лише першим вжив конкретних заходів з підготовки до можливих ризиків пов’язаних з розміщенням українців у “Медоборах” під Тернополем, але й відкрито заявив, що українці варті кращого ставлення і розміщення у найкращих умовах.

Тож висновок напрошується простий — урядові прорахунки під час рятувальної операції хочуть перекласти на ефективного місцевого управлінця, який чи не єдиний розумів, як треба діяти у кризовій ситуації.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ