Тернополянка побувала у багатих селах, де облаштували зону з вуличними тренажерами

0
86

У програмах всеукраїнських рес-турів, які організовує Харківський прес-клуб,  завжди є  знайомство із кращими практиками   громад.

Мереф’янська ОТГ, яка знаходиться на відстані 20 кілометрів від Харкова,  взяла старт восени 2016 року. Це одна із перших громад області. До складу ОТГ увійшло сім населених пунктів, де проживає понад 25 тисяч людей.

Перший рік після об’єднання громада мала 56 мільйонів гривень власних надходжень. Наступного року ця цифра збільшилася на 4 млн., а ще через рік – на 10. Розуміючи важливість податків, громада почала інформаційну кампанію для підприємців, аби ті реєстрували робочі місця та сплачували податок.

Для них почали проводити тренінги, семінари. Також налагодили співпрацю із Державною фіскальною службою.

Тепер громада може заробляти для себе і витрачати кошти на власну розбудову. У 2018 році за рахунок місцевого бюджету замінили дорожнє покриття чотирьох вулиць, ще 14 – відремонтували, провели вуличне освітлення двох сіл. У Мереф’янській школі №6 збудували твердопаливну котельню, а до будівель провели нову теплотрасу.

Крім того у громаді з’явився Інклюзивно-ресурсний центр, скейт-парк, а також сучасний вуличний спортивний комплекс, на якому розташовано майданчики зі штучним покриттям для міні-футболу та ігрових видів спорту, облаштовано зону з вуличними тренажерами, воркаут-обладнанням, велопарковками.

Значна кількість будівельних робіт виконали і в 2019 році. Одним із наймасштабніших проектів став Центр надання адміністративних послуг.  За ці роки громада  відчула свою силу, можливість покращити життя у своєму будинку, на подвірї,  вулиці,  населеному пункті. Яскравим прикладом активізації людського ресурсу стала перемога 33 міні-проектів в обласному конкурсі розвитку територіальних громад «Разом в майбутнє», що їх подали на участь не працівники міської ради, а ініціативні групи громадян. 9 новацій завдяки бюджету участі, який склав мільйон, реалізували минулоріч. Серед гтх – сучасний лінгафонний кабінет для вивчення іноземних мов у школі № 6,  дитячі та спортивні майданчики, заходи з енергозбереження, придбання контейнерів для вивезення твердих побутових відходів, благоустрій мостів та тротуарів тощо.

Однією з найуспішніших практик, яку напрацювала Мереф’янська ОТГ, є створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та органів самоорганізації населення (ОСН). У громаді працюють дев’ять ОСББ, до яких увійшли майже всі багатоквартирні будинки громади. Серед них – найбільше ОСББ в Україні, «Мерефа-Центральна», що об’єднало півсотні місцевих поверхівок. За словами  голови ОТГ Веніаміна Сітова, до об’єднання людей підштовхнула неефективна робота комунальних підприємств. Раніше лише близько половини мешканців сплачували за утримання будинку. Більшість із цих коштів йшли на оплату податків комунального підприємства. Тим, що залишалося – «латали» дірки. Мешканці були не задоволені, адже ніяких змін не відбувалося.

Аби стимулювати людей відходити від неефективного механізму управління у сфері ЖКГ та створювати ОСББ, у громаді запустили місцеву програму підтримки, яка передбачала, що на кожну гривню з накопичувального фонду ОСББ виділялася така ж сума з бюджету. Також у міськраді почали активно працювати з міжнародними програмами, завдяки чому у двох будинках міста провели повну термомодернізацію. Наслідком цього було, що ОСББ у громаді почали створюватися активніше. Перше ОСББ «Мрія», до складу якого увійшло 9 будинків, створили в одному із сіл. Люди обрали собі керівника, який розпочав активну роботу. Відсоток сплати за утримання будинку сягнув майже 100% позначки, почалися ремонти та облаштування території. Тоді у Мереф’янській громаді побачили, що самоорганізація населення дає результати. У виконкомі допомогли створити план об’єднання будинків, який би покривав усю територію ОТГ.

– Ми запропонували людям три варіанти. Перший – будинки залишаються у комунальному підприємстві, і нічого не змінюється, не ремонтується. Другий варіант – один будинок це одне ОСББ, але плата за обслуговування нараховується вища. І третій – об’єднуватися кількома будинками, щоб оплата була найбільш оптимальною, – сказав  Веніамін Сітов.- І ви ж розумієте, який  варіант обрали люди,- не без задоволення резюмує голова.

Під час визначення тарифу за квартплату до суми місцева влада запропонувала додати 84 копійки за квадратний метр, які витрачатимуть тільки на ремонти. У рамках прийнятої депутатами програми таку ж суму пообіцяли додавати із бюджету громади.

– Люди назбирали 300 тисяч гривень, таку ж суму ми виділили з бюджету. 600 тисяч гривень на ремонти будинків –  такого не було ніколи, – сказав очільник громади. – Десь ремонтували дахи, міняли вікна, двері у під’їздах. Люди побачили, що це працює і почали платити більше. Дійшли до цифри 700 тисяч гривень. Тоді ми потрапили в програму підтримки ОСББ від Програми розвитку ООН. За рік у нас власних коштів ОСББ було 1,2-1,4 мільйони гривень, плюс 1 мільйон гривень від програми. Це колосальні кошти, яких Мерефа раніше не бачила. Побачивши успіхи об’єднань багатоквартирних будинків, подібну систему запропонували і приватним домоволодінням – створення районних комітетів органів самоорганізації населення. Після реформи ОСББ, ми побачили, як люди почали системно працювати і контролювати всі процеси. Ми вирішили, що не треба «вигадувати велосипед» – розділили приватні домоволодіння також за територіальною ознакою та організували комітети, – підсумував  Веніамін Сітов. Два РК ОСН об’єдналися у селах, ще сім створили у Мерефі. Тепер комітети відповідають за розчистку і посипання доріг у зимовий час, благоустрій території. Наприклад, спільними зусиллями почистили та облаштували близько півсотні криниць.

– Люди почали облаштовувати території. Ми їх мотивуємо бути небайдужими, робити все разом. Якщо потрібен дитячий майданчик, то ми його купили, привезли. А людей просимо організуватися і допомагати встановлювати, – додає голова громади.

Як наслідок,  у громаді проводять толоки, прокладають тротуари, установлюють ліхтарі, ремонтують мости і громадські криниці.

Обєднана громада прийняла стратегію розвитку до 2027 року. До її підготовки активно залучали людей – на засідання приходили громадські організації, представники ОСББ і РК ОСН, навчальних закладів, бібліотек, активні жителі громади.

– Ми намагалися налаштувати громадськість на те, що треба планувати стратегічні речі, які дадуть поштовх до сталого розвитку. Так ми розробляємо  план генеральної забудови і починаємо  шукати ідеї для проектів – наприклад, комплексу для сортування і переробки відходів, який вважаємо  привабливим для інвестора. Також хочемо  створювати фермерські ринки для сприяння розвитку малого бізнесу.

Отож, за бажання і при сильній мотивації  активні  мешканці можуть зробити дуже багато для своїх громад, населених пунктів чи будинків, – наголосив Веніамін Сітов. – А ми раді поділитися досвідом  з регіональними журналістами, щоб  розповсюдити наші кращі практики та охопити якомога ширше коло охочих змінити своє життя і життя своєї громади на краще.

                                             Людмила Островська

 Матеріал створений  завдяки  проекту Харківського прес-клубу Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

 

 

 

 

 

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ