Чотири дні яскравого дійства під Тернополем. Так можна назвати міжнародний музичний фестиваль просто неба, ймення якому дали слова із пісні відомих братів Гадюкіних, «Файне місто». З легкої подачі львів’ян ця назва стала синонімом до географічної назви нашого обласного центру. Коли на фестивалі ми обмінювалися думками, знайомилися, то достатньо було сказати: «Я з Файного». Це навіть розуміли іноземці – італійці, німці, швейцарці, американці, з якими вдалося поспілкуватися.
На запитання про причини участі у фестивалі та яку роль він відіграє в житті тих, хто їде сюди вп’яте, всьме, чи вдруге, відповідали, що це магнетичне місце, де треба раз побувати, а потім хочеться ще. Пані Галина з донькою приїхала, на карнавалі планують взяти перше місце. Молоді люди дарують собі кількаденне свято. Хтось друзів привіз на фестиваль і хоче Тернопіль показати, а звідси – в Яремче. Дреди і кольори веселки на голові, татуювання – не подарунок фестивалеві, а стиль життя.
– А де ще так можна в місті розслабитися, походити в чудернацьких костюмах, де ще ти розумієш, що в тебе скільки однодумців, де ще можна почути скільки світових виконавців і то майже одночасно на кількох сценах, де є поруч красивий і недосліджений Тернопіль з неймовірним озером? – атакували мої запитання учасники і гості фестивалю. Звичайно ж, варіантів відповідей у мене не було.
Як повідомили організатори, «Файне місто» – єдиний український фестиваль, що входить в асоціацію європейських фестивалів і займає передові місця в списку кращих літніх заходів країни просто неба і один з небагатьох українських фестивалів, в якому пересікаються практично всі сучасні напрямки музики. Рок, альтернатива, фолк, поп, денс музику виконують тільки кращі музичні виконавці та запрошені іноземні артисти, які складають музичну частину фестивальної програми.
Про музичну програму окремо. Бо це те, що і робить фестиваль світовою фішкою. Цьогоріч тут працює одразу 7 сцен офіційних і три додаткові, які розміщені на відстанях до 500 метрів між собою. Дуже солідна компанія так званих «цвяхів програми», які збирають найбільші аудиторії і дуже бажані на сцені, у світі їх називають хендлайнерами. Це гурт «MOTANKA» з Луцька, який грає «містичний метал» і використовує цимбали та окарини, що додає їх музиці специфічного впізнаваного звучання. Один з найцікавіших представників київської аддеграундної сцени гурт Bojevilla. «1914» – львівський гурт . що минулоріч випустив найкращий український метал-альбом і впевнено набирає обертів у обраному напрямку. Альтернативна українська рок-група, яка виникла у Києві, -DETACH з лідером Олексієм Веренчиком. Яскравий рок-н-рол від шести дівчат київського рок-гурт «The Sixsters», які минулоріч об’єдналися і видали перший кліп «Голосую», який зробив їх відомими. Назва команди означає “Six sisters” – шiсть дівчаток, яких зріднила музика і рок.Пісні для них пише Павло Гудімов, який багато років був гітаристом в Океані Ельзи.
На сцені «Файного міста» виступив один з найбільш знакових, тепер уже українсько-американських панк-гуртів «FliT». Неабиякий драйв подарували гостям фесту відомий німецький гурт, що існує вже майже 40 років, має всесвітнє визнання й навіть статус «скарбу нації» у рідній країні – «Rage» і один з найяскравіших фолк-метал сучасності – группа из Швейцарїі «Eluveitie», який використовує колісну ліру, кельтську арфу, волинку і пише пісні мертвою галльською мовою. Запам’ятався і виступ шведського гурту «Avatar», який грає у жанрах грув-метал, мелодик-дет-метал, авангардний та прогресивний метал. Захоплює артистами те, що вони подають суміш театру і цирку із рифами важкого металу. Їх перфоманси – це справжнє мистецтво, в жанрі якого вони по праву вважаються королями. На фестивалі можна було почути християнські мотиви, похмурі хорові вставки і потужні органні партії, народні переспіви.
– Гасло цьогорічного фесту – «Територія Вільних Людей», «КайФАЙНЕмо», – говорить один з організаторів фестивалю Рустам Єргашов. – Ми побудували місто, в якому кожен з відвідувачів, залишивши щоденні проблеми, може відчути енергію свободи, шалений драйв життя та зробити свій відпочинок незабутнім.
Пройдемося і ми мікрорайонами і вуличками цього веселого, молодіжного справжнього мегаполісу. Старе Місто, Промзона, Файний Біч з басейном, пляжем, спортивною зоною, атракціонами, Централ Парк з амфітеатром, бібліотекою, Площа Ринок з ярмарком виробів ручної роботи та вуличною їжею, Беверлі-Хілз – платне наметове містечко, Сайлент-Хіл – безкоштовне Наметове Містечко. На фест приїхало більше сотні «залізних коней». Байкери організовано розмістилися своєю великою компанією. До речі, для байкерш організатори зробили вхід на фестиваль безкоштовним. Є на фестивальній території велопрокат, кілька спортивних майданчиків для турнірів з стрітболу, тейбл боулдерінгу, мікрофутболу та бамперболу – це коли люди грають у футбол, одягнувши на себе великі надувні кулі. Зліва від центру розважальний та гастрономічний мікрорайон – Халі Галі. Саме там працює найбільше кафешок, зокрема паб «КайФАЙНЕмо», де можна смачно поїсти.
Тут же – Площа Ринок з сувенірами фестивалю, Храм Файного міста, Мантра Хаус та навіть Лунапарак – для найменших гостей. У паспорті Файної Людини, який дають при вході, є необхідна та корисна інформація щодо розкладу виступів артистів, розміщення всіх вулиць та районів, розваги, конкурси, свята Файного Міста та ще багато інших приємностей та цікавинок.
У Файному нема поліційного відділку, тут за порядком пильнує Патруль Файного Настрою. Серед побажань фестивалю є тверезість, щоб свято не зіпсувати ні собі, ні оточуючим, відсутність небезпечних предметів… Я б у перспективі запропонувала, щоб не зізнавалися мешканці Файного за кого голосували і не доказували москалям чи прихильникам опоблоку свою єдиноправильну позицію українські патріоти… Тоді козацькі охоронні батальйони не матимуть клопоту утилізації останніх аргументів у політичних розмовах. Іскра пробиває, війна триває, про це пам’ятають завжди, яка б Територія Вільних Людей не була.
Серед гостей фесту – молоді люди з протезами, на інвалідних візках. Вони долучилися до музичного свята завдяки реалізації проекту «Рівні можливості». Щоб зробити фестиваль найдоступнішим масовим заходом України організатори розпочали з того, що зробили вхід для людей з інвалідністю 1 та 2 груп абсолютно безкоштовним. До території фестивалю і в зворотному напрямку курсувало спеціально-обладнане «Соціальне таксі». Орієнтуватись на території та почувати себе більш комфортно гостям з інвалідністю допомагають волонтери, які пройшли відповідне навчання.
Територією проклали «Безпечний маршрут» із спеціального покриття, щоб гостям на візках було комфортно пересуватись між локаціями. Перед головною сценою облаштували подіум і особливі гості не лише чули, але й добре бачили свій улюблений гурт. На території також розміщені спеціальні вбиральні.
Для формування толерантного ставлення до людей з інвалідністю на фестивалі працювала «Територія можливостей», на якій кожен охочий міг зіграти у баскетбол на візках чи пройти лабіринт із зав’язаними очима.Один з організаторів фестивалю, Максим Черкашин, впевнений,що завдяки проекту понад 20 тисяч гостей з України та світу привернули свою увагу до проблеми створення належної інфраструктури для людей з інвалідністю.
Організатори стверджують, що таке зібрання Файних Людей має на меті – єднання України, популяризацію новинок української культури,а також поширення активного відпочинку врозвиток самого фестивального руху в Україні. Те, що минулоріч було на Файному 16 тисяч учасників, цьогоріч – 20, а починали з півтори тисячі, засвідчує, що поставленої мети фестиваль досягає.
Людмила ОСТРОВСЬКА