Що роблять на Тернопільщині, аби молодь не виїжджала на заробітки

0
297

Як допомогти  об’єднаним територіальним громадам робити перші кроки в період реформування влади? Про варіанти такої допомоги  у Тернопільському прес-клубі розповідали члени громадської  організації  “Освітньо-аналітичний центр розвитку громад”. Організація  спільно з Тернопільським національним економічним університетом, Міністерством молоді та спорту України, Комітетом Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму за сприяння Тернопільського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України впродовж цього  року  впроваджувала одразу три важливих проекти – “Школа локальної демократї”, “Публічне адміністрування у сфері молодіжної політики”  та “Децентралізація в дії: підтримка розробки дорожніх карт для місцевих громад”.

Керівник громадської організації «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» Максим Черкашин окреслив мету , яку вони ставлять перед собою, розробляючи проекти у цьому напрямку. В першу чергу – для зміцнення спроможності громад та органів місцевого самоврядування  до надання державних послуг та реалізації ефективної політики з використанням прозорих механізмів, які базуються на громадській участі. Ще є бажання активізувати громадян з середовища молоді, небайдужих і готових брати активну участь у реформуванні країни.

– З одного боку, ми  навчаємо громадян інструментарію щодо зміни простору довкола себе та втілення кращих ініціатив на місцевому рівні, сприяємо самоорганізації населення, – сказав Максим Черкашин. – З іншого боку, ми готуємо підґрунтя для співпраці  місцевих  органів  влади та місцевого самоврядування, які є безпосередніми учасниками процесу прийняття рішень щодо втілення локальних ініціатив. Нині в Україні понад 700 громад, де потрібні фахівці, які працюють з молоддю. А ми бачимо, що молоді мало, особливо в сільських громадах. Мені дуже хочеться вірити , що учасники проекту – це саме ті люди, від яких значною мірою залежить, аби молоді люди могли розвиватися і самореалізовуватися, щоб не виїжджали за кордон, а жила і працювала у своїх громадах, – сказав керівник громадської організації «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» Максим Черкашин.

Він, як менеджер, зупинився на здобутках проекту  «Публічне адміністрування у сфері молодіжної політики». Головна мета програми – надання керівництву, молодіжним активістам  та працівникам структурних підрозділів, які відповідають за реалізацію молодіжної політики в громадах, комплексні знання та навики, які допоможуть їм ефективно працювати на місцях, освоївши  освітню програму підвищення кваліфікації.

– Молодь України повинна мати рівні можливості для розвитку та самореалізації, незалежно де вона проживає – у Києві, Тернополі, Вишнівці чи Великих Дедеркалах.  Саме ця ідея рухала нашою командою, коли ми готували проект спільно з Тернопільським національним економічним університетом, Міністерством Молоді та Спорту України та Комітетом ВРУ з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму. Проект був підтриманий ULEAD з Європою / ULEAD with Europe, – розповідає Максим Черкашин. – Спільними зусиллями ми апробували нову, унікальну програму з підготовки профільних фахівців.

Наступного року, за словами Максима Черкашина,  проект вийде вже на всеукраїнський рівень. За результатами унікального освітнього документу  “Публічне адміністрування у сфері молодіжної політики”  презентували “Довідник для роботи з молоддю в громадах”. У Довіднику тренери та викладачі, які були залучені до проекту, поділились своїми знаннями. За словами презентантів, Довідник стане в нагоді як молодіжним лідерам, так і працівникам органів місцевого самоврядування, які працюють у цьому напрямку.

Заступник керівника “Освітньо-аналітичного центру розвитку громад” Рустам Ергешов доповів про результати   проекту “Школа локальної демократії”, участь в якому беруть громади не лише Тернопільщини, а й  трьох сусідніх областей – Львівської, Хмельницької та Чернівецької.

У програмі  працювало  10 Команд змін із об’єднаних громад заходу України.

Кожна Команда зміни складалася з   представників депутатського корпусу, виконавчих органів місцевої ради та громадської організації. Впродовж року учасники на трьох сесіях ознайомлювалися  з кращими практиками місцевого самоврядування, навчалися  користуватись інструментами участі мешканців у житті громади та спільно працювали над розвитком території, в якій проживають. Кращі Команди змін взяли  участь у навчальній поїздці у Польщу, де ознайомилися  з роботою органів місцевого самоврядування, управлінням громадою, діяльністю громадських та донорських організацій. Із Тернопільських громад у проекті були: Вишнівецька ОТГ,  Хоростківська ОТГ,  Лановецька ОТГ,  Зборівська ОТГ. Учасники  прес-конференції за результатами проекту презентували   збірку  «Школа локальної демократії.

Практичні аспекти впровадження  громадської участі». Серед  практик,  набутих від участі в проекті можна виділити такі, як  організація дозвілля людей  різних вікових категорій і  складення туристичного маршруту, яке втілюватимуть в життя  у Вишнівецькій ОТ.

А ще тут планують  впровадити наради не тільки з громадського бюджету, а й формування бюджету об’єднання, щоб мешканці детальніше знали процес його наповнення. Хоростківська об’єднана територіальна громада організовує громадські слухання,  створила у себе дорадчий консультаційний орган – Молодіжну  раду. І вже  у навчальних закладах стартував конкурсний відбір делегатів  у Молодіжну раду. Серед інструментів громадської участі, які прийняли учасники проекту із Лановецької об’єднаної територіальної громади – електронні петиції, громадські слухання,  «Відкрите місто», громадський бюджет. Зокрема, учасникам  програми вдалося запровадити 25 нових інструментів громадської участі та ще 5 перебувають зараз на стадії впровадження.

Менеджер проекту “Школа локальної демократії” Рустам Єргешов  наголосив, що  захід  реалізовують громадська організація “Освітньо-аналітичний центр розвитку громад” спільно з Тернопільським регіональним відділенням “Асоціації міст України” за підтримки фонду NED.

Ірина Масло – менеджер  проекту “Децентралізація в дії: підтримка розробки дорожніх карт для місцевих громад” наголосила, що це напрацювання реалізовує громадська організація “Освітньо-аналітичний центр розвитку громад” у партнерстві з Тернопільським регіональним відділенням “Асоціації міст України”, Агенцією регіонального розвитку в Тернопільській області  за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

У рамках проекту експерти допомагають об’єднаним громадам провести аналіз Стратегій розвитку та напрацьовують конкретні рекомендації з їх удосконалення. Спільними зусиллями, завдяки залученню працівників рад, громадських активістів та бізнесу розробляють конкретні проекти, які допомагають досягнути стратегічних цілей.

Ірина Масло зазначила, що  цей напрямок був і залишається (проект діючий) максимально орієнтованим на  надання практичної допомоги громадам. Передусім – в аналізі перспективного  їх розвитку та напрацюванні конкретних рекомендацій з їх вдосконалення.

Підсумовуючи звіт про роботу,  голова громадської  організації  “Освітньо-аналітичний центр розвитку громад” Максим Черкашин сказав, що в умовах  децентралізації в Україні проекти надають учасникам необхідні знання та навички з  впровадження реформи, сприяють підвищенню рівня участі громади, особливо молоді у публічному діалозі з владою та впливають  на вироблення та формування політики, допомагають знайти  владі і громаді  нові механізми співпраці.

Людмила ОСТРОВСЬКА

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ