Тернополянам, які не можуть розрахуватися з кредитами, дозволили оголошувати себе банкрутами

0
72

Людям, які не можуть розрахуватися з боргами за кредитами, дозволили оголошувати себе банкрутами. 18 жовтня Верховна Рада прийняла відповідний кодекс. Він почне діяти через півроку після того, як підпише президент. – повідомляє gazeta.ua

Також депутати скасували заборону виселяти з квартир боржників, які купили житло в кредит. Вона діяла з ­2014-го.

Це навряд чи допоможе людям розрахуватися з боргами. У першу чергу кодекс вигідний банкам і колекторським компаніям, — говорить адвокат Ярослава Авраменко, 35 років. — Звернутися до суду можуть ті, хто має гривневі кредити. Валютних позичальників позбавили такої можливості.

— Куди звертатися, щоб визнали банкрутом?

— Треба подати заяву до Господарського суду за місцем реєстрації. Це можуть зробити ті, хто має борг по кредитах не менше 30 мінімальних заробітних плат. Або людина протягом двох місяців не погашає половину платежів по позиках. Також повинна бути постанова державного виконавця, що у позичальника немає майна, за рахунок якого можна розрахуватися з кредитом.

У заяві боржник описує всі свої приватні борги, банківські кредити. Суд відкриває провадження про неплатоспроможність. Припиняють нараховувати відсотки, штрафи та пені. Разом із заявою до суду людина подає план, як розраховуватиметься з боргами. Можна пропонувати продати якесь майно. Сюди входить не тільки особисте, а й частина у спільному володінні. У боржника і його родини не можуть відібрати єдине житло — квартиру, не більшу 60 “квадратів” або будинок, не більше 120. Також можна запропонувати кредиторам змінити порядок погашення боргів. Наприклад, отримати відстрочку на певний період, списати частину позики. Ще варіант — людина перекваліфікується, отримає кращу роботу і тоді почне розраховуватися з кредиторами.

Після завершення всіх процедур суд виносить рішення про звільнення боржника від боргів.

— Які недоліки закону?

— Якщо людина оголошує себе банкрутом, то у неї в принципі немає грошей. Однак, щоб подати заяву до суду, потрібно заплатити держмито. Також наперед оплатити три місяці роботи арбітражного керуючого, який займатиметься справою боржника. Потрібен буде адвокат. А його послуги теж не безкоштовні. —

Боржник має надати декларацію про фінансовий стан за три роки. Там повинна бути інформація про майно боржника, членів його сім’ї, вартість якого перевищує 30 мінімальних зарплат. До членів сім’ї чомусь зараховують колишніх чоловіка та дружину, з якими було розірвано шлюб протягом трьох років до звернення до суду. Виходить, що після розлучення не можна нічого на себе оформляти три роки. Бо раптом колишній чи колишня вирішить оголосити себе банкрутом. І ви разом відповідатимете за борги.

Суд може арештувати майно, заборонити боржнику виїжджати за кордон. Кодекс потрібно ще суттєво доопрацьовувати. Прибрати всі юридичні неточності. Наприклад, немає нічого про зміни до Податкового кодексу. Тобто всі борги, які пробачать людині, оподатковуватимуться.

— Банкрут зможе брати нові кредити?

— Так, може позичати, бути поручителем. Потрібно тільки попереджати, що суд визнав банкрутом.

— Після вступу в дію цього закону припиняє дію мораторій на виселення з житла боржників по валютній іпотеці. Що чекає на цих людей?

— Раніше валютних позичальників не можна було виселяти з квартири чи будинку, якщо це єдине житло людини. Тепер протягом п’яти років діятимуть особливі умови погашення валютних кредитів. Позики перерахують у гривню по курсу Нацбанку на день відкриття в суді провадження про банкрутство. Позичальник має погасити ринкову вартість житла. Її визначає банківський, а не незалежний оцінювач. У цю суму зарахують частину валютного кредиту, який вже був раніше погашений боржником. Не зрозуміло тільки, за яким курсом.

Автор: Маргаріта ДИКАЛЮК

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ