Реформа садочків по-львівськи: на відміну від Тернополя, у Львові «іногородніх» дітей виставлять з дитячих садків

0
100

У той час, як у Тернополі ситуація з навчанням «іногородніх» дітей у дитячих садках міста йде до свого вирішення, у сусідньому Львові розгортається справжній скандал. Мерія Тернополя майже 2 роки вела переговори з керівництвом навколоміських об’єднаних територіальних громад та Тернопільським районом щодо міжбюджетних трансферів, натомість мерія Львова вирішила «різати по живому».

У Львові «ріжуть по живому»
Перед початком навчального року в управлінні освіті міської ради Львова повідомили, що з вересня всі діти, що живуть за межами Львова і ходять у міські садочки, будуть позбавлені права на навчання. Єдине виключення стосуватиметься ОТГ, які встигнуть заключити договір з Львівською міськрадою про плату за «своїх» дітей. Однак, як показує приклад Тернополя, так швидко, буквально за місяць, заключити договори нереально.

Станом на 1 червня цього року у закладах дошкільної освіти Львова навчається 781 дитина, яка зареєстрована поза межами міста. З нового навчального року вони всі опиняться на вулиці.

Чому так сталося?
Влада Львова знайшла виправдання. Перша причина. Станом на 1 вересня 2018 року Для понад тисячі дітей зі Львова не знайшлося місце у місцевих дитсадках. І для того, щоб дати місця львів’янам, треба виставити іногородніх. Дошкільні заклади Львова приймуть 7800 дітей цьогоріч, при загальній потребі – 9300 місць. Про це у коментарі повідомила начальниця управління освіти міста Зоряна Довганик.

Друга причина – рекомендації Міністерства освіти приймати в першу чергу місцевих дітей і нова редакція закону про Бюджетний кодекс, яка фактично запровадила в Україні формулу, коли гроші прив’язані до дитини.

Однак, львівські активісти та батьки іногородніх дітей відкрито заявляють про злочинну недбалість львівської влади. Адже про відповідні зміни було відомо ще з початку 2017 року. Але мерія Львова більше двох років нічого не зробила, щоб заключити договори про міжбюджетні трансфери на дітей з місцевими ОТГ. І як добрий приклад вказують на Тернопіль.

Добрий приклад Тернополя
У нашому місті проблему навчання іногородніх дітей у дитячих садочках Тернополя почали вирішувати ще з початку 2017 року. Вирішувати за принципом – це проблема міжбюджетних стосунків Тернополя з одного боку та ОТГ області та Тернопільського району з іншого. Людей ці проблеми не мають стосуватися.
Переговори ініціював міський голова Тернополя Сергій Надал. Міська рада кілька разів відтерміновувала введення оплати, щоб батьки, які постійно проживають у Тернополі, мали змогу зареєструватися у місті, а громади могли у законному порядку укласти угоди.

Зрештою, на сьогоднішній день проблема потроху вирішується. Зокрема, згідно угоди укладеної між Тернополем і Тернопільським районом, до міського бюджету мають перерахувати приблизно 1,9 млн грн. Тернопільський район таким чином «платить» за ті села, які ще не створили об’єднаної територіальної громади і перебувають на утриманні районного бюджету. Більшість новостворених ОТГ навколо Тернополя, як і Тернопільський район, уклали відповідні договори з містом.

Таким чином, на прикладі Львова та Тернополя ми бачимо, як може по-різному вирішуватися бюджетна проблема. З одного боку бачимо популістський підхід, де мерія Львова людей ставиться перед фактом в останній момент: забирайте дітей з садочків міста або «вибивайте» гроші у своїх ОТГ. З іншого боку – системне та довге вирішення проблеми. Важкі переговори керівництва Тернополя з місцевими ОТГ, щоб примусити їх виконати закон. Але найголовніше – у Тернополі проблема вирішена ще до початку нового навчального сезону без шкоди для дітей.

Іван ВознийБЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.