Дві громади з Тернопільщини беруть участь у масштабному європейському проекті

0
274

Понад два десятки  журналістів з регіональних медіа  взяли участь  в урочистому відкритті Європейського тижня сталої енергії, який цьогоріч  локалізувався в Чернівцях.

Цей  захід  відзначають в Європі з 2008 року. Україна долучилася до пропаганди  енергоефективності з 2010-ого. Восьмий рік поспіль в різних містах України  активізують увагу щодо бережливого ставлення до енергоносіїв і ефективного їх використання. Це особливо для нас   важливо, оскільки актуальною залишається  енергетична безпека держави за рахунок зменшення споживання газу. Крім того, проекти з енергоефективності стимулюють місцеву економіку і сприяють створенню нових робочих місць.

У довідкових  інформаційних матеріалах для журналістів  відзначено, що  реформи у сфері української  енергетики, які стали  пріоритетом нашого уряду  з 2014 року. Завдяки підтримці Європейського Союзу та інших донорів Україна змогла кардинально змінити  ситуацію не лише  у газовому секторі, а й у системах електричної енергії, енергоефективності, енергобезпеки. Реформа сприяє підвищенню прозорості української енергетики. Основний напрямок допомоги ЄС – енергоефективність та енергетична безпека в усіх секторах: державному, комунальному та бізнесі. Населення, теплокомуненерго та бюджетні установи скоротили споживання газу з 24 млрд кубів у 2014 до 18 млрд кубів у 2017 році . Україні вдалося істотно зменшити залежність від російського газу, а потребу в імпортованому паливі сьогодні вдається задовольняти завдяки постачанню з Європейського Союзу.

Окрім цього, ЄС ставить за мету допомогти Україні перейти до низьковуглецевої, стійкої економіки. Такий перехід дозволить Україні економити енергетичні ресурси, бути в тренді зростання частки відновлювальних джерел енергії в енергетичному балансі країни і скоротити обсяги шкідливих викидів. Сьогодні в Україні відновлювальна енергетика дає лише до 2% всієї енергії, до 2020 р. цей показник має зрости до 12%.

На запитання журналістів про те, чому цьогоріч  представництво ЄС обрало для  демонстрації сталого енергетичного розвитку Буковину, мер Чернівців Олексій Каспрук  відповів: «Чернівці приєдналися до Угоди мерів у 2014 році. З того часу місто при прийнятті будь-яких рішень орієнтується на принципи сталого розвитку. Іншими словами, ми враховуємо економічні, соціальні і екологічні потреби як сучасних, так і майбутніх поколінь. В межах розробленого Плану дій сталого енергетичного розвитку міста ми впроваджуємо енергоефективні заходи в 5 секторах – муніципальні і житлові будівлі, вуличне освітлення, громадський транспорт та комунальні підприємства – і вже зменшили кількість викидів СО2 на 43% від обсягу, запланованого до 2020 року».

Ми мали нагоду  переконатися, як зелений бізнес сприяє зміцненню місцевої економіки на прикладі роботи приватної компанії ПрАТ»Гравітон».Голова правління  підприємства Віталій Черноусенко   не тільки зробив презентацію   виробництва електронних компонентів для автомобільної  промисловості з використанням енергозберігаючих технологій, а й провів екскурсію виробничими площами. «Гравітон» займає  15 гa, 60000 м.кв. промислових будівель. Не без гордості керівник розповів  про кроки  для покращення енергоефективності підприємства. Починали  з модернізації системи опалення. ПрАТ «Гравітон» для опалення приміщень не використовує жодного м.куб. природнього газу . Тут  досягли зниження вартості виробництва теплової енергії на 30%, використувуючи твердопаливні котли, які здатні спалювати паливо будь-якого типу (пелета, дрова і тд.) Потім  для покращення енергоефективності підприємства – створили  систему циркуляції повітря – приточно-витяжну вентиляцію. Установка з роторним рекуператором та системою обміну і змішування повітря дозволяє взимку зберігати до 60% тепла у виробничих приміщення.

Для покращення енергоефективності підприємства запровадили  кондиціонування виробничих приміщень та підтримання комфортного мікроклімату.  Це здійснює  інверторний кондиціонер касетного типу, що дозволяє підтримувати тепло  з мінімальними затратами електроенергії. Не обійшлося на підприємстві і  без впровадження альтернативних відновлювальних джерел енергії. ПрАТ «Гравітон» прораховує можливість встановлення великої дахової сонячної електростанції потужністю 500 кВт. Зараз там  змонтована та запущена в експлуатацію мініСЕС потужністю 10 кВт для визначення КПД та конфігурації майбутньої потужної СЕС.  Гості з цікавістю  ознайомилися з оснащенням  робочих місць і взяли участь в   урочистому  відкритті  нового цеху  для виробництва  електронних компонентів для автомобільної промисловості  з використанням енергоефективних технологій та відновлюваної  енергії. Тут зайнято майже  дві з половиною тисячі  робочих рук, виробничі площі при подальшому розвитку підприємства  дозволять залучити ще скільки.

А потім урочисте дійство з нагоди відкриття Європейського тижня  сталої енергії перейшло на   Центральний майдан перед міською радою. З вітальними промовами  виступили  голова Групи  підтримки України в Європейсаькій комісії Пітер Вагнер, заступник Міністра екології та природних ресурсів Василь Полуйко, генеральний директор Директорату енергоефективності Міністерства регіонального розвитку, будівництва, житлово-комунального господарства Дмитро Петрунін. Доповідь щодо реалізації Плану сталого  енергетичного розвитку зробив  міський голова Чернівців  Олексій Каспрук. Гарними музичними подарунками вітали відкриття Тижня місцеві художні колективи.

Наступною локацією  урочистостей  став  двір міської ради. Там відбулася одна з ключових подій заходу – підписання Угоди мерів з 14 українськими містами і громадами з 5 областей: Вінницької, Чернівецької,  Івано-Франківської, Закарпатської.Стали підписантами  і дві громади Тернопільщини – Шумська і Заводська Чортківського району. Про участь  громади  в європейському  проекті “Угода мерів щодо клімату та енергії” Заводський селищний голова Людмила Павлінська сказала, що  суть Програми, частиною якої стала  громада, полягає в тому, що люди  добровільно зобов’язуються співпрацювати задля досягнення кліматичних та енергетичних цілей ЄС з подолання наслідків зміни клімату, підвищення енергоефективності та енергобезпеки, а також сталого розвитку громад.

– В рамках участі ми отримаємо можливість подавати та, в разі підтримки заявки європейськими експертами, отримати кошти для тепло- та водопостачання, громадського транспорту, комунальних закладів та інші заходи пов’язані із енергоефективністю та енергобезпекою в громаді,- сказала керівничка громади.

Загалом, майже 200 муніципалітетів України вже приєдналися до європейської ініціативи. Вони  отримують  доступ до ресурсів, технічних знань та консультацій. Тим самим міста-підписанти Угоди мерів зобов’язалися скоротити викиди вуглецю, підвищити енергоефективність та покращити якість життя мешканців. Керівник Проекту ЄС «Угода мерів-Схід» Крістоф Фрерінг  у вітальному слові сказав, що цей проект – європейська ініціатива, в рамках якої місцеві, регіональні й національні органи влади добровільно зобов’язуються співпрацювати задля досягнення кліматичних та енергетичних цілей ЄС. –Сьогодні Угода мерів стала  наймасштабнішою у світі ініціативою у сфері клімату та енергії, об’єднавши майже 7755 міст-підписантів із населенням понад 250 мільйонів людей,- сказав представник ЄС.

Учасники події також відмітили важливість Фонду енергоефективності – спільної ініціативи уряду України, Європейського Союзу та уряду Німеччини. Це фінансовий  інструмент, який створений для підвищення рівня енергоефективності та енергозбереження у житловому секторі. Очікується, що після запуску восени 2018 року він  надаватиме об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) до 50% компенсації на утеплення будинків. На ці цілі ЄС планує виділити більше 100 млн євро.

«Ми переконані, що Фонд енергоефективності та його програми допоможуть великій кількості українців підвищити енергоефективність своїх помешкань. Відтак вони будуть менше платити за опалення і електроенергію, а житло стане більш комфортним для проживання», – підкреслив Йоханнес Баур, керівник напрямку «Економічна співпраця,  енергетика, інфраструктура та навколишнє середовище» Представництва ЄС в Україні.

Після церемонії підписання  керівник  програми ЄС»CoM DeP» Ян Ваандерс офіційно оголосили старт програми «Угода мерів – Демонстраційні проекти» в 6 українських містах і громадах – підписантах.

Програма надає гроші  на реалізацію енергоефективних проектів. Наприклад, у Дубно запланована комплексна термомодернізація двох дитячих садків та установка твердопаливних котелень у двох  школах. У Чернівцях запланована модернізація системи вуличного освітлення та встановлення сонячних панелей.

Ян Ваандерс сказав, що    «Угода мерів – Демонстраційні проекти» – програма, створена на рівні Європейської комісії для надання належної підтримки впровадженню проектів у сфері енергоефективності відібраними містами згідно з їхніми планами дій. З 2015 року програма підтримує в Україні 11 демонстраційних проектів та ще 6 з 2018 року.

Насиченим і змістовним видався  день урочистого відкриття Європейського тижня сталої енергії.  На багатьох локаціях Чернівців  відбулися виставки обладнання, технологій та комунікаційної платформи для власників житла, йшлося про сталу енергетику через локальну культуру,  про технології покращення якості питної води. У рамках  заходу презентували велосипедну зону та поточні проекти Чернівців , що стосуються дитячої зони, «Міського кафе». Не обійшлося тут і без традиційного українського  баношу і показу новинок: «Мода з відходів» і «Мода від сонця» та концертного дійства.

Людмила ОСТРОВСЬКА

 

 

 

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ